1. Ana Sayfa
  2. Haberler
Trendlerdeki Yazı

Adet Bittikten Dört Gün Sonra Yumurtlama

Kadınlarda yumurtlama dönemleri iki adet dönemi arasında görülen bir evredir.

Adet Bittikten Dört Gün Sonra Yumurtlama
0

Kadınlarda yumurtlama dönemleri iki adet dönemi arasında görülen bir evredir.

Yumurtlama döneminde kadının yumurtalıklarında olan yumurtaların etrafını çevreleyen foliküller çatlar ve yumurtaların serbest bırakılması olayı gerçekleşir. Yumurtlama döneminde spermlerle yumurtaların döllenip, gebeliğin başlama ihtimali oldukça yüksek bir ihtimaldir.

Kadınların yumurtlama dönemlerinde yumurtaların çatlayıp salınması, spermle döllenmeyi kolaylaştırmaktadır. Bu durumda yumurtlama döneminde korunmasız yaşanan cinsel ilişkilerde gebelik ihtimali daha yüksektir. Erkeklerin spermlerinin yaklaşık 4-5 gün canlı kalması, adetten 2-3 gün önce yaşanmış cinsel ilişkilerin gebelikle sonuçlanmasına neden olabilmektedir.  İstenmeyen gebelik durumlarının yaşanmaması için adet döneminden 2-3 gün önce ve yumurtlama dönemlerinde korunmasız cinsel ilişkiye girilmemesi gerekmektedir.

Adetten Kaç Gün Sonra Yumurtlama Olur?

Kadınlarda yumurtlama evresi, iki adet dönemininin arasındaki süreye göre hesaplanmaktadır. Yumurtlama döneminin doğru hesaplanabilmesi için adet düzensizliğinin olmaması gerekmektedir. Kadın adet olduktan 16 gün sonra yumurtlamaktadır.

Ortalama olarak adetten 14-16 gün sonra şeklinde söyleyebiliriz. Adet takviminize göre yumurtlama evrenizi tahmin edebilirsiniz. Adet düzensizliği olan kişilerde adetin ne zamanlar gerçekleştiği bilgisi kesin olmadığından yumurtlama gününü kesin olarak hesaplamak da pek mümkün değildir.Adet bittikten dört gün sonra yumurtlamanın görülmesi mümkün değildir. Kadın adet olduktan 14-16 gün sonra yumurtlamaktadır.

Hamile kalmak için yumurtlama dönemleri oldukça önem taşımaktadır. Yumurtlama döneminde hamile kalma ihtimali diğer zamanlara göre daha yüksektir. Çoğu zaman adet bittikten hemen sonra ya da adetten bir kaç gün öncesi yumurtlama dönemi sanılıp, korunmasız cinsel ilişkilere girilmektedir. Bu da istenmeyen gebeliklerin oluşmasına neden olur. Bu yüzden adet takvimine göre yumurtlama dönemi hesaplanıp daha dikkatli davranılmalıdır.

Çiftler tarafından tercih edilen geri çekilme gibi korunmasız cinsel ilişkiler yumurtlama döneminde oldukça risklidir. Bunların yerine gebelik durumu istenmiyorsa özellikle bu dönemlerde prezarvatif, doğum kontrol hapı gibi daha korucuyu yöntemlerin tercih edilmesi olumlu olacaktır.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

SanalTus.Com Administrator

Yorum Yap