1. Ana Sayfa
  2. Haberler
Trendlerdeki Yazı

Alkali Yiyecekler

Son zamanlarda pek çok beslenme çeşidi ortaya çıkmakta ve buna bağlı olarak belirli besinlerin tüketimi de bırakılmaktadır.

Alkali Yiyecekler
0

Son zamanlarda pek çok beslenme çeşidi ortaya çıkmakta ve buna bağlı olarak belirli besinlerin tüketimi de bırakılmaktadır.

Bu beslenme çeşidinden biri de alkali yiyecekler ile ilgili olanlar olmaktadır. Sebze ya da meyvelerin sularından hazırlanan alkali beslenme çeşidi, vücutta asit ile birlikte kilo yapan besinlerden arınarak kilo alımını engellemektedir. Bunun yanı sıra, cildin daha pürüzsüz ve daha sağlıklı bir şekilde kalmasına da yardımcı olmaktadır.Vücudun belirli bir oranda asit alması ve pH dengesini koruması gerekmektedir. Bu pH dengesi ise 7.3 olarak bilinmektedir. Ancak vücut, gereken alkali dengesini sağlayamıyor ise diğer dokulara başvurarak onları kullanılmakta ve belirli bir zaman sonra vücudun bağışıklık sistemi çökmekte ve hastalıklara neden olmaktadır. Bu yüzden tüketilen besinlere ve içeceklere dikkat edilmesi gerekmektedir. Vücutta asit oranının 7nin altına düşmesi demek kişinin komaya girmesine neden olmaktadır.

Alkali yemek tarifleri aslında çok farklı ve zor olmamaktadır. Normal yemek tariflerinin yanı sıra sadece kullanılacak malzemelerin oranları ve ölçütleri belirlenmiş ve buna göre kullanılması gerekmektedir. Bu sayede hem diyet yapan hem de vücudun asit oranını korumak için alkali yemek ve alkali içeceklerin tüketilmesi sağlıklı olmaktadır.

Alkali içecek tarifleri genel olarak sebze ve meyvelerin sıkılması sonucunda oluşan meyve ve sebze suyu ile birlikte hazırlanmaktadır.Alkali diyet sonucunda; soğuk algınlığı ve grip olma ihtimalleri azalmakta, cilt sorunlarına çözüm olma ve cildin daha sağlıklı kalmasına etkili olma, böbrek ve idrar yollarında oluşan sorunların çözülmesinde, kas ve eklem ağrılarının giderilmesinde, özellikle kadınlarda tırnak kırılması sorunu arttıysa, saç dökülmesi sorunu kendini gösteriyor ise bu sorunlar giderilmektedir. Bunun yanı sıra kişilerin sürekli oluşan halsizlik ve yorgunluk sorunu, unutkanlık seviyesi normalin üstüne çıktıysa, fazla kilolardan kurtulma ve egzama gibi sorunların çözümünde de oldukça etkili olmaktadır.Bir de şeker hastalarının en çok dikkat etmesi gereken ve etkili olan diyet şekli alkali diyet olmaktadır. Gün içerisinde tüketilen suyun bile alkali seviyede olması çok önemli olmaktadır. Ciltte oluşan lekelere ve mantar sorunlarını sadece gerçekten alkali oranda oluşan su ile tedavi etmek mümkün olmaktadır. Bunun için pek çok firma, suyu alkaliye çeviren sebiller üretmiştir. Bu sebiller sayesinde kişilerin sağlıkları daha iyi gitmekte ve lekeler için kimyasal bileşen içeren kremler kullanmak yerine sadece su ile tedavi uygulamaya başlamaktadırlar.

Alkali Yiyecekler Nedir?

Alkali diyet olarak belirtilen diyet listesinde yer alan bazı alkali besinler olmaktadır. Bu alkali besinler ise;Alkali besinlerin arasında ilk sırada yer alan ve normal zamanlarda da kişilerin tüketilmesi gereken besin limon olmaktadır. Zaten asitli olarak bilinen limon, alkali değeri en yüksek besinler arasında yer almaktadır. Karaciğere ve C vitamini bakımından zengin olduğundan dolayı gribe karşı da etkili olmaktadır. Aynı zamanda kişilerin uyguladıkları detoksa da iyi gelmektedir.Alkali yiyeceklerde yer alan turpgiller ailesinden bazı sebzelerde kullanılmaktadır. Bu besinler ise; brokoli, karnabahar, lahana ve Brüksel lahanası olmaktadır.Sarımsağın hem cilt hem saç hem de vücut için olan faydaları yüzyıllardır herkes tarafından bilinmekte ve kullanılmaktadır. Hem yemeklerin içerisine hem de kullanılacak maske ve kürlerin de içerisinde yer almaktadır. Ancak bunun yanı sıra saç konusunda da son zamanlarda kullanılmaya başlanmaktadır. Dolaşım sistemine olumlu etkisi olmasının yanı sıra, bağışıklık sisteminin de güçlü olmasına yardımcı olmaktadır.Bir de yeşil yapraklı sebzeler alkali besinlerin içerisinde yer almaktadır. Pazı, ıspanak, karalahana gibi besinler sindirimi de kolaylaştırmaktadır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

SanalTus.Com Administrator

Yorum Yap