1. Ana Sayfa
  2. İnternet Haberleri
Trendlerdeki Yazı

Antimalware Service Executable Nedir?

Antimalware Service Executable nedir, fazla cpu kullanıyor neler yapmalıyım? Gibi sorunlarınızın tüm cevabını bu yazımızda verdik.

Antimalware Service Executable Nedir?
0

Antimalware Service Executable nedir, fazla cpu kullanıyor neler yapmalıyım? Gibi sorunlarınızın tüm cevabını bu yazımızda verdik.

Tüm Windows işletim sistemine sahip olan bilgisayarlarda yüklü olarak gelen ve Microsoft tarafından geliştirilmiş olan antivirüs programı Windows Defender tarafından gerçekleştirilen gerçek zamanlı tarama işlemi ‘Antimalware Service Executable’ işlemidir. Windows 10 versiyonuna sahip tüm bilgisayarlarda karşınıza çıkabilir.

MsMpEng.exe ise bu işlemi yürüten dosyanın ismidir. ‘Antimalware Service Executable’ Windows Defender tarafından bilgisayarınızın gerçek zamanlı olarak tarandığını ve her türlü virüs ve kötü amaçlı yazılımdan korunduğunu da gösterir. Ancak bilgisayarınızda yüklü olan başka bir üçüncü parti antivirüs yazılımı varsa Windows Defender kendini geri plana alır ve ‘Antimalware Service Executable’ gibi bir işlem yürütmez.

‘Antimalware Service Executable’ neden bu kadar çok CPU kullanıyor?

CPU, bilgisayarınızın işlemci belleğidir. Bilgisayar üzerinde yapılan her türlü işlem belirli bir oranda CPU kullanır ve bazı işlemler gereğinden fazla CPU kullanırsa bu durum bilgisayar kullanımınızı olumsuz etkileyebilir. Güvenliğiniz için sessiz sakin yürütülen ‘Antimalware Service Executable’ işleminin bu kadar dikkat çekmesinin tek nedeni ise kullandığı CPU miktarıdır.

Aslında bir antivirüs programı tarafından yürütülen bir işlemin, yani böyle gerçek zamanlı tarama yapan bir işlemin, bu kadar CPU kullanması normal. Zaten bu işlem siz bilgisayarı aktif olarak kullandığınız zaman değil, aradaki boşluklarda tarama yapıyor. Ancak sınırlı bir işlemci belleğiniz var ise bu durum bile sıkıntı yaratabilir. 

‘Antimalware Service Executable’ işleminin kullandığı CPU değerini düşürmek mümkün hatta üçüncü parti bir antivirüs yazılımı yükleyerek Windows Defender programını tamamen geri plana atabilir ve işlemlerini durdurabilirsiniz. Fakat unutmayın, üçüncü taraf bir antivirüs programı da epey CPU harcayacak işlemler yürütebilir.

‘Antimalware Service Executable’ CPU kullanımı nasıl azaltılır?

Açık konuşmak gerekirse ‘Antimalware Service Executable’ işleminin kullandığı CPU değerini azaltmanın bir yolu maalesef yok. Çünkü ‘Antimalware Service Executable’ Windows Defender tarafından yürütülen ve bilgisayarınızı gerçek zamanlı bir şekilde koruyan bir işlemdir ve işlem için de gereken işlemci belleği miktarı bellidir. 

Programı Devre Dışı Bırakırsak Ne Olur?

‘Antimalware Service Executable’ işlemi Windows Defender tarafından yürütüldüğü için en etkili yöntem bu programı devre dışı bırakmak olacaktır. Ama unutmayın, Windows Defender devre dışı bırakıldığı an bilgisayarınız her türlü tehdide açık hale gelecektir. Bu sebeple, bu yöntemi uygulamadan önce güvendiğiniz bir üçüncü taraf antivirüs yazılımı ile bilgisayarınızı güvene almayı unutmamalısınız.

İlginizi Çekebilir
fps-drop-neden-olur

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap