1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Aşkın Bilimsel Gerçekleri! Aşk Hakkında Yapılan 8 Bilimsel Araştırma

Aşkın Bilimsel Gerçekleri! Aşk Hakkında Yapılan 8 Bilimsel Araştırma
0

Evet, hayatımızın ışığı; Aşk. Hayatın tuzu biberi. Aşka bir de bilimsel veriler ışığında  bakın. Bakalım aşkla ilgili bilimsel verileri, siz de beğenecek misiniz?

  1. Bilinen en eski aşk şarkısı bundan yaklaşık 4,000 yıl önce yazılmış ve Dicle ve Fırat nehirleri arasındaki Mezopotamya bölgesinden çıkmış.
  2. Uzun dönem süren her beş ilişkiden birine bakıldığında, ilişkinin başlangıcında çiftlerden birinin veya her ikisinin de o dönemde bir başkasıyla birlikte olduğu saptanmış.
  3. Aşık olma hissi, insanın bedeninde ve ruhunda bir yıl süresince sakinleştirici etkisi gösterebiliyor. Böylelikle sinir sistemi yenilenirken, aşık insanın da hafızası gelişiyor.
  4. Aşk; insan üzerinde aynı kaybetme korkusunun oluşturduğu strese benzer semptomlar yaratabiliyor. Mesela avuç içleri terliyor, göz bebekleri büyüyor ve kalp atışları hızlanıyor.
  5. Sabahları eşlerini öpen erkekler, öpmeyenlerden beş yıl daha fazla yaşıyor.
  6. Yeni aşık olan insanlarda seratonin hormonu düşüyor ve bu seviye obsesif-kompulsif yeme bozukluğu gösteren kişilerdekiyle aynı. Belki de bu yüzden kişi abayı iyice yaktığında, aşkını takıntı haline getirmiş oluyor.
  7. Pırlanta nişan yüzüğü hediye etme geleneği 15. Yüzyılda, Avusturya Arşidükü Maximillian’ın müstakbel eşine evlenmeden önce verdiği pırlanta yüzükle başlamış
  8. Kadınların yüzde 11’i çıktıkları ya da yeni tanıştıkları bir erkek hakkında internette araştırma yapıyormuş.  Erkeklerde ise bu oran sadece %7.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

SanalTus.Com Administrator

Yorum Yap