1. Ana Sayfa
  2. Haberler
Trendlerdeki Yazı

BOZDAĞ: SORUŞTURMALAR UCU KİME UZANIRSA UZANSIN SONUNA KADAR DEVAM EDECEK, ADALET YERİNİ BULACAK

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, deprem bölgesinde yürütülen soruşturmalarla ilgili  "Herhangi bir şekilde, herhangi bir kişiye, şirkete ya da başka başka birilerine karşı ayrımcılık söz konusu değildir.

BOZDAĞ: SORUŞTURMALAR UCU KİME UZANIRSA UZANSIN SONUNA KADAR DEVAM EDECEK, ADALET YERİNİ BULACAK
0

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, deprem bölgesinde yürütülen soruşturmalarla ilgili  “Herhangi bir şekilde, herhangi bir kişiye, şirkete ya da başka başka birilerine karşı ayrımcılık söz konusu değildir.

Her konuda soruşturmalar ucu kime uzanırsa uzansın, sonuna kadar devam edecek, adalet yerini bulacaktır” dedi.

Bakan Bozdağ, “Soruşturmalar sadece müteahhitlerle ilgili değil. Yapı sahipleriyle ilgili denetim elemanlarıyla ilgili, fenni mesullerle ilgili ve bir inşaatın tamamlanma sürecinde kimler hangi konularda görev aldılarsa bunların tamamıyla ilgili soruşturmalar kendi usulü çerçevesinde yürüyor.” İfadelerini kullandı.

Bozdağ, “Bir yanlışlık yapan, kusuru olan ve bu yargı kararıyla tespit edilen herkes milletin huzurunda yargıya hesabını verecektir.” diye konuştu.

Adalet Bakanı Bozdağ, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ile Adıyaman’da K-1 Altınşehir Konteyner Kenti’ndeki incelemelerin ardından gazetecilere açıklamada bulundu.

iletilecek hususlarda da delillendirme çalışmalarının devam ettiğini bildirmek isterim. Hiçbir enkaz, delil tespiti, ceza hukuku soruşturması bakımından delil tespiti yapılmadan kaldırılmamıştır. Adıyaman’da da delil tespiti yapılmadan kaldırılmış tek bir enkaz söz konusu değildir. Bundan vatandaşlarımız emin olsunlar herhangi bir hak kaybına yol açacak ihmal söz konusu değildir. Her şey usulünce yasalarımıza göre yerli yerince yapılmaktadır. Bunun altını bir kez daha çizmekte fayda görüyorum.

BİRİLERİNE KARŞI AYRIMCILIK SÖZ KONUSU DEĞİL

Zaman zaman soruşturmaların sadece müteahhitlerle ilgili olduğuna dair de kamuoyunda değerlendirmeler yapılıyor. Burada şunu ifade etmek isterim. Bu soruşturmalar sadece müteahhitlerle ilgili değil. Yapı sahipleriyle ilgili denetim elemanlarıyla ilgili, fenni mesullerle ilgili ve bir inşaatın tamamlanma sürecinde kimler hangi konularda görev aldılarsa bunların tamamıyla ilgili soruşturmalar kendi usulü çerçevesinde yürüyor. Ancak bunlarla ilgili binaların yaşlarına baktığımızda çoğunluğun 1999 öncesi tarihlerde yapılan binalar olduğu için de bunların fenni mesulleri kimdir, denetim yapanları kimdir? Başka başka iş ve işlemlerini yapanlar kim? Bunların sorumluları kim? Elbette bunların tespiti, delillendirilmesi zaman almaktadır. Zaman içerisinde herkes bu konuda ihmali kusuru kimin varsa bunlar tespit edildiği takdirde kusurları oranında sorumlu olduğunu yargı önünde de hesap verdiğini herkes görecektir. Onun için zamanın işleyişi içerisinde bunlar bir bir ortaya çıkacaktır. Herhangi bir şekilde herhangi bir kişiye ya da şirkete ya da başka başka birilerine karşı ayrımcılık söz konusu değildir. Her konuda soruşturmalar ucu kime uzanırsa uzansın, sonuna kadar devam edecek, adalet yerini bulacaktır. Bir yanlışlık yapan, kusuru olan ve bu yargı kararıyla tespit edilen herkes milletin huzurunda yargıya hesabını verecektir. Bu noktada aziz vatandaşlarımızın hiçbir endişesi olmaması gerektiğini bir kez daha buradan ifade etmek isterim.

KİMLİKLENDİRME ÇALIŞMALARINDA BÜYÜK NETİCE ALINDI

Kimliklendirme çalışmalarında da şu ana kadar büyük netice alınmıştır. Yakınlarını arayan insanlarımızın yakınları kendilerine teslim edilmiştir. Çok az sayıda arama var. Bunlar da eminim ki yakın bir zamanda kimliklendirmesi yapılarak vatandaşlarımıza buna dair teslimler ve bilgiler verilecektir. Onun için de biraz zamana ihtiyaç olduğunu ama bu rakamın da çok aza indiğini buradan ifade etmek isterim.

Tekrar Adıyaman’ımıza büyük geçmiş olsun diyor Rabbim bir daha böylesi felaketi Adıyaman’ımıza da ülkemizin hiçbir yerine de dünyada da hiçbir yerde göstermesin diye dua ediyorum.”

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

SanalTus.Com Administrator

Yorum Yap