1. Ana Sayfa
  2. Oyun Haberleri
Trendlerdeki Yazı

Darboğaz Nedir

Darboğaz Nedir? İşlemci Darboğazı Nedir?
darbogaz-nedir-islemci-darbogazi-nedir
0

Darboğaz Nedir, işlemci ve ekran kartında darboğaz olur mu? Sorularınızı yazımızda cevapladık. Darboğaz, işlemci veya ekran kartınızın diğer bileşenlerin gücüne yetememesi anlamına gelmektedir.

Bilgisayar sistemi toplamayı düşünen kişilerin önem verdiği ve gerçekten üstünde durulması gereken bir unsur olan işlemci darboğazı, oluştuğu durumlarda ciddi performans kaybına sebep olabiliyor.

İşlemci darboğazına neler sebep olur?

İşlemci darboğazı, işlemcinin ekran kartının performansına ayak uyduramadığı zamanlarda ortaya çıkmaktadır. Yani mesela, GTX 980 gibi çok üst düzey ve gelişmiş bir ekran kartınız var, bunun yanı sıra İntel Core i3 3250 bir işlemciniz var. Böyle bir sistemde çok yüksek ihtimalle darboğaz sorunu oluşacaktır. Çünkü, işlemci ekran kartına göre çok daha eski ve zayıf. Bu sebepten ötürü, ekran kartını yüksek tutmak isteyipte işlemciyi çok eski yapmamakta büyük fayda var.

Darboğaz Nedir

İşlemci darboğazı hangi durumlarda kendini gösterir?

Genellikle oyun oynarken sorun yaratan işlemci darboğazı, ekran kartınızdan tam performans alamamanıza neden olur. Bunun yanı sıra render vb. sistemi yoran işlemlerde de performans düşüklüğüne sebep olan işlemci darboğazı, söylediğimiz gibi bilgisayar sistemi toplarken mutlaka üzerinde durulması gereken bir husustur.

Oyun haberlerine meraklıysanız, sizde oyun haberleri kategorimize göz atabilirsiniz.

Darboğaz Testi Nasıl Yapılır?

Darboğaz testini en kolay yüksek işlemci ve grafik kartına ihtiyaç duyabilecek bir oyun ile gerçekleştirebilirsiniz. FPS, işlemci kullanımı ve ekran kartı kullanımını gösterebilecek bir program ile oyunu başlatmalısınız. Daha sonra bu değerlere bakacak olursak.

Değerlerde işlemcimiz, ekran kartımızdan daha fazla kullanılıyorsa ve değeri %80 %95 civarlarındaysa kesinlikle işlemciniz darboğaz yapmakta. Daha güçlü bir işlemciye ihtiyacınız var.

Eğer ürünleri satın almadan darboğaz testi yapmak istiyorsanız buraya tıklayarak, gerekli donanımları seçip bir test yaptırabilirsiniz.

Bu şekilde pc darboğaz testi, işlemci ekran kartı darboğaz testi, işlemci darboğaz testi, pc darboğaz nedir gibi sorularınızın cevaplarını bu yazımızda vermeye çalıştım. Darboğaz ile alakalı sorularınızı lütfen yorumlar kısmından bize sorabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

SanalTus.Com Administrator

Yorum Yap