1. Ana Sayfa
  2. Yazılım Haberleri

Dashboard Nedir?

Dashboard Nedir?
dashboard-nedir
0

Dashboard Nedir, nerelerde kullanılır amacı nedir gibi sorularınızın genel cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Dashboard, oldukça karmaşık hesaplamaların olduğu excel tablolarının veya modellerin kısaca özetlenerek görsel unsurlarla gösterimidir. Yöneticiler ve nihai kullanıcıların birçok kritik sonucu aynı anda veya özetle göstermesini sağlar ve de görsellik olarak kolayca algılanabilmesini sağlar.

Excel’de yapılan Dashboard’larda olması gereken unsurlar:

– formüllerin dinamik yapıda kurgulanması gereklidir. İleri düzey excel fonksiyon bilgisine ve içiçe excel kurgularına ihtiyaç vardır. Örneğin offset, match, index kullanımı gibi. Bazen oldukça basit formüller ile de dashboard oluşturabilirsiniz.

– İnteraktif yapıda olması: kullanıcılar için interaktif yapıda kurgulanması gerekir. Menüden bölge seçimi, ülke seçimi ve sonuçların buna göre değişmesi ve benzeri gibi.

– İnteraktif Grafikler: Grafik unsuru ise olabildiğince aslında zenginleştirilmiş unsurunun olması gereklidir.

Tüm bu yazdıklarımızdan aslında excel’de dashboard için mühendislik ve sanatsal bir yapıda raporlama diyebiliriz. 

Elbette dahsboard için bir kapsam sınırlandırması oluşturmak yanlış olacaktır. Önemli olan, gereken bilgilerin özet olarak sunulması, dolayısıyla ve mümkün olduğunca buna uygun özelleştirmeler yapılabilir. 

Yazılımda Dashboard

Bilgisayar bilimine göre; herhangi bir yazılımın içeriği hakkında hızlıca özet bilgileri görüntülemeye yardımcı olan görsel ara yüz bölümüdür. Bu ara yüz sayesinde yazılıma giriş yapan kullanıcı onlarca bilgiyi doğrudan görüntülemek yerine bölümlere ayrıldığı şekilde özet bilgileriyle karşılaşır. Bu sayede kullanıcı istediği bölüme geçebilir ya da mevcut işlemler hakkında ön bilgiye sahip olabilir. Dashboard’lar bazen standart yapıya sahip olurken bazen ise özelleştirilebilir olabilirler. Özelleştirilme seçeneğine sahip olan Dashboard, yani başlangıç menülerine kullanıcılar çeşitli widget ya da özet bilgileri ekleyerek bu bölümü kişiselleştirebilirler.

Dashboard Örnekleri

Dashboard’ın bir Webmaster için en büyük örneği WordPress’de oturum açtığı an karşısına gelen özet görüntüleme ekranıdır. Bu ekran üzerinde WordPress’de yer alan yazılar, yorumlar ve mevcut güncellemeler gibi birçok çeşitli bilgiye yer verilmektedir. Ayrıca kullanıcı dilerse Dashboard menüsü güncelleştirebilir veya kendi istediği Widget pencereleri sayesinde daha işlevsel hale getirebilir.

Dashboard örneğini sayısız farklı yazılımda ve hatta işletim sistemlerinde görebiliriz. Örneğin Mac OS işletim sistemlerinde en sol kısımda yer alan pencerede kullanıcıların başlangıç yaparken görüntüleyebileceği bir Dashboard ekranı yer almaktadır ve bu Dashboard ekranı isteğe bağlı olarak özelleştirilebilmektedir.

Excel’de Dashboard

Excel’de Dashboard bir rapor dokümanına ait komplike hesaplama tablo özetinin sunulduğu bölümüdür. Bu bölümde karmaşık hesaplarının tümünün sonucuna ilişkin değerlere yer verilmektedir. Bu sayede raporu incelemesi gereken kişi tüm hesaplamaları teker teker kontrol etmek yerine sadece Excel’de Dashboard menüsünü görüntüleyerek raporun sonuçlarına ilişkin fikir sahibi olabilirler.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

SanalTus.Com Administrator

Yorum Yap