1. Ana Sayfa
  2. Haberler
Trendlerdeki Yazı

Dil Altı Beze Şişlik

Tükrük bezleri ağız ve çene altında, boyun çevresinde bulunurlar ve ağızda tükrük salgısının üretimini sağlarlar. Bu bezlerin yerlerine göre çeşitleri vardır:

Dil Altı Beze Şişlik
0

Tükrük bezleri ağız ve çene altında, boyun çevresinde bulunurlar ve ağızda tükrük salgısının üretimini sağlarlar. Bu bezlerin yerlerine göre çeşitleri vardır:

  • Parotis (kulak önü bezleri)
  • Sublingual (dil altı bezleri)
  • Submandibuler (çene altı bezleri)

Vücudumuzdaki bu tükürük bezlerinde görülen şişliklerin pek çok sebebi vardır. Tükürük bezleri çok başka rahatsızlıktan ötürü iltihaplanabilir ve enfeksiyon kapabilir.

İltihaplanmanın geneli çocuk yaşlarda parotiste görülen kabakulak hastalığıdır. Kulak arkasında ve çevresinde şişliğe neden olur. Bunun dışında parotis şişkinliği yetişkinlerde de gözlenebilir ve bu kabakulak olabileceği gibi genel olarak tümör, ödem ya da tıkanıklıktır.Tükrük bezlerinde görülen rahatsızlıkların bir nedeni de tıkanıklıktır.

Tıkanıklığın sebebi de genel olarak taş oluşumudur ve onun verdiği şişlik ve ağrı ile görülen rahatsızlıktır. Tıkanıklığın giderilmesi genel olarak cerrahi operasyon gerektirmektedir. Tükrük bezlerindeki şişliğin sebebi ödem de olabilir. Bu bireylerde tükrük kanallarında anormallikler vardır. Taş oluşumunda olduğu gibi ödemin varlığı da daha çok kişi yemek yerken farkedilir. Normalde salgı fazla iken yemek erken azalır ve ağrı yapar.

Bu durum ödem ya da taş varlığı olabilir.Tükrük bezlerindeki şişliğin bir sebebi de tümörlerdir. Tümörler genelde kendilerini yavaş yavaş büyüyen şişliklerle gösterir ve ağrısızlardır. Ancak ağrılı ve sert tümörler de vardır. Tükrük bezi şişliklerinde hemen bir uzman doktora başvurulmalı ve ilaç ya da operasyonla tedaviye gidilmelidir.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

SanalTus.Com Administrator

Yorum Yap