1. Ana Sayfa
  2. Haberler
Trendlerdeki Yazı

Duanın Kabul Olduğunun İşaretleri

Duanın kabul olduğunun işaretleri, dua eden ve dileklerinin gerçekleşmesini isteyen bireylerin sıkça araştırdığı konular arasında yer almaktadır.

Duanın Kabul Olduğunun İşaretleri
0

Duanın kabul olduğunun işaretleri, dua eden ve dileklerinin gerçekleşmesini isteyen bireylerin sıkça araştırdığı konular arasında yer almaktadır.

Dua eden Müslümanlar, iyi dileklerinin yerine gelip gelmediğini nasıl anlayabileceklerini merak etmektedir. Bu noktada herhangi net bir hadis bulunmamaktadır, ancak bazı hususlara göre duanın gerçekleştirdiği anlaşılabilmektedir. Duanın kabul olduğunun işaretleri Duanın Kabul Olduğunun İşaretleri

Duanın Kabul Olduğunu Hissetmek

Duanın kabul olduğunu hissetmek pek çok kişinin yaşadığı durumlardan bir tanesidir. Eğer kişi iyi dilekler için dua ediyorsa, dua ederken doğru tavırlar sergiliyorsa ve en önemlisi dua eden kişi gerçekten iyi bir insan olmalıdır. Ancak daha önce de belirtildiği üzere duanın kabul olduğunun işaretleri, duanın kabul olup olmadığını hissetmek gibi konuları bünyesinde barındıran herhangi bir hadis bulunmamaktadır. Bu nedenle bu konu ile alakalı net bir bilgi verilememektedir.

Dua Ederken Gözden Yaş Gelmesi

Dua eden insanlar, dua etme esnasında bazı durumlar ile karşılaşabilmektedir. Bu durumlardan biri de dua ederken gözden yaş gelmesi şeklindedir. Eğer iyi dilekler için bir dua ediyorsanız ve bu bağlamda gözünüzden yaş geliyorsa, bu durum niyetinizin iyi olduğu anlamına gelecektir. Bu durumda eğer gözden yaş Allah ile yakınlık adına dökülüyorsa bunun iyiye işaret ettiğini belirten alimler bulunmaktadır.Dua ederken, namaz kılarken ve bu gibi ibadetleri ederken gözünüzden yaş geliyorsa, bunun bir sebebi de esneme ve uyku hali olabilir. İbadet ederken esneme, şeytanın gafletinden kaynaklanmaktadır. Ancak bu konu ile ilgili de net bir kanı bulunmamakta ve ibadetlerin kabul olduğu bilinmektedir.Allah rızası için bakım yapan hoca adlı içeriğimizde dikkatinizi çekebilir.

Duanın Kabul Olduğu 3 Durum

Dualarının gerçekleşmesini isteyen bireylerin sıkça araştırdığı bir diğer konu ise duanın kabul olduğu 3 durum olmaktadır. Dua eden bireyler, bu duanın kabul olabilmesi için temel olarak 3 hususa dikkat etmelidir. Bu hususlar aşağıdaki listede sıralanmaktadır.Duanın Kabul Olduğunun İşaretleri

  1. Dua ederken ısrar etmemek ve aceleci tavırlar sergilememek
  2. Duada günah veyahut haram olarak kabul edilen şeyler istememek (Örneğin aile ile konuşmamak, alkol kullanmak, oynanan bahisleri tutturmak gibi)
  3. Dua ederken kabul olmaz veya kabul olmadı düşüncesiyle dua etmekten vazgeçmek ve pes etmek

Bu hususlara dikkat ederek dualarınızı ederseniz, hem kalbinizin temizliği ortaya çıkacak hem de Allah ile aranızdaki bağ kuvvetlenecektir.

Duanın Kabul Olacağı Anlaşılır Mı?

Duanın kabul olup olmadığını anlamanın yolları her zaman araştırma konusu olmuştur. Duanın kabul olacağı anlaşılır mı diye merak eden bireyler, bu noktada içlerinde bir huzur ve bu gibi iyi hisler yaşayabilseler de, duanın kabul olacağı önceden anlaşılabilen bir durum değildir. Bu konu ile ilgili yorumlarda bulunan alimler de, duanın yalnızca sonuçlanması durumunda kabul olup olmadığını anlamanın mümkün olduğunu belirtmektedir. Bu nedenle insanlar dua etmeyi bırakmamalı ve hep iyi olaylar için dua etmeyi sürdürmelidir

İlginizi Çekebilir
halleyli-kolay-pasta.jpg

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

SanalTus.Com Administrator

Yorum Yap