1. Ana Sayfa
  2. Haberler
Trendlerdeki Yazı

Eklem ağrısının nedenleri?

Eklem bölgelerinde oluşan bozulmalardan kaynaklanan ağrılar

Eklem ağrısının nedenleri?
0

Eklem bölgelerinde oluşan bozulmalardan kaynaklanan ağrılar

Eklem ağrılarının nedenlerinden bir tanesi de ilerlemiş yaş! Yaşı ilerlemiş insanlarda sıkça görülen eklem ağrıları gençlerde ise daha çok vücudun hareket etmeyen kısımlarında görülüyor.

Zamane gençlerin müthiş büyük bir sorunu var. İsmi üşengeçlik… Aşinasınızdır.Üşengeçlik geni zamane gençlerin hepsinde mevcut ve bu onları hiç rahatsız etmiyor. Belki de rahatsız olmaya üşeniyorlar. Eklem ağrılarının nedenlerinden birisi de üşengeçliktir.

Üşengeçlik seviyeniz eklem ağrılarını tetikleyecek raddelere geldiyse artık hayatınızda bir şeyleri değiştirmenin vakti gelmiş demektir. Eğer genç kısımdansanız kendinize biraz vakit ayırıp hareket etmeye başlayın.

Futbol, basketbol, voleybol oynayın.Kendinize inanıp hep yapmak istediğiniz o şeyi yapın. Ne kadar dinç kalırsanız eklemlerinizde o kadar dinç kalır ve eklem ağrısı çekmezsiniz.Eklem ağrılarının şimdi genel olarak en büyük nedenini anladınız demi. Hareketsizlik… Hareketsizlikte doğal olarak kireçlenmeyi doğurur ve eklemde kireçlenme oluşunca ağrılarınız daha da şiddetli olur.

Genellikle eklem ağrılarının yetişkin, yaşı ilerlemiş olanlar için olduğu düşünülür ama bu ağrılar ille de belli bir yaşta görülebilir diye bir genelleme-kıyaslama yapamayız. Yapmayalım da başımıza gelince çok üzülürüz sonra! Yapılan spor aktiviteleri, kilo ile alakalı sorunlar, elzem kazalar ya da çeşitli hastalıkların da eklem ağrılarına yol açması olasıdır.Pek çok çeşitli nedenden ötürü değişkenlik gösteren eklem ağrıları, günümüzde yaygın olabilen ve sık rastlanan şikâyetler arasında yerini alıyor.

Ayrıca eklem ağrısının nedenleri arasına üşengeçliği de eklemiştik. Hal böyle olunca bu sefer genç kesimde de eklem ağrısı şikayetleri gün geçtikçe artıyor. Son günlerde yaptığımız bir araştırma ortaya koyuyor ki erkekler, kadınlardan yaklaşık %30 daha fazla eklem ağrısı sorununu yaşıyor.Kadınların geneli eklem ağrısıyla, hızlı kilo aldığı dönemlerde veya hamilelik dönemlerinde karşılaşıyor.

Eklem ağrısının bir diğer nedeni : Kireçlenme

Eklem ağrısı görülen kişilerde, eklemlerin kireçlenmesine çok sık rastlanılır. Özellikle gündelik işlerini ayakta idame ettiren kişilerde bu sorunlar çok fazla baş gösterir. Ayakta duran insanlarda eklemler sürekli birbirine baskı uygular ve eklemlerin bitiş noktalarında aşılma görünür.Vücut bu aşınmaları önlemeye çalışır ve böylece kireçlenme oluşur. Çünkü bu esnada eklemlerde birbirine sürtmeye ve baskı uygulamaya devam eder. Kireçlenmiş eklem ağrısı çok şiddetli olabilir. Sıcak suyla ağrıyı azaltmaya çalışmak bir yöntemdir ancak kesinlikle doktor gözetimine girmek gerekir.Genelde eklem ağrısı çoğunlukla dizde görülüyor. Dizdeki eklem ağrılarının nedenine göz atarsak, diz ekleminin şiddetli sarsılması ve yırtılmasından meydana gelen irin veya el ayak parmaklarının ağrıması sık görülen rahatsızlıklar olarak karşımıza çıkıyor. Ancak sizi etken şekilde eklem ağrısından da kurtaracak organik irin sökücülerin bulunduğunu biliyor muydunuz?Tabi ki doktorunuzun onayı olmadan vücudunuza yabancı hiç bir şeyi enjekte etmemelisiniz. Klasik ibuprofen veya başka bir reçetesiz ilaç alma ihtiyacı duyuyorsanız, öncelikle bu naturel irin sökücülerden birini denemelisiniz. Ne kadar rahatlayacağınıza inanamayacaksınız!Bacaklarınızdaki eklem ağrıları kaslarınızdan da kaynaklanıyor olabilir. “Bacak kas ağrısı nasıl geçer” makalemize gitmek için tıklayabilirsiniz.Ayakta iken veyahut otururken; vücut bir şekilde destek almak zorunda ve rutin işlevini yerine getirmek zorundadır. Hareket etmemiz için de eklemler ve kas sistemi kullanılır ve en az kas ve kemiklerimiz kadar etkili bir görevi vardır.Günlük tüm aktiviteleri engelleyecek ve sıkıntı yaratan eklem ağrıları, önlemi alınmaz ise sevdiğimiz aktivitelerden ve zevk aldığımız yaşam tarzından bizi alıkoyarak büyük sıkıntı yaratır.Önlemini almamız için öncelikle eklem ağrısının neden kaynaklandığının teşhis edilmesi gerekir. Ama evinizde eklem ağrısını tedavi etmenin ve bununla başa çıkmanın yolları var! Nasıl mı?

Eklem ağrısına Limon iyi gelir… Şaşırdınız dimi?

Evet, her zaman evimizde bulundurduğumuz bu limonda bulunan yararlı besin maddelerinin neredeyse yarısı limonun kabuğunda da bulunuyor. Acımsı tadından dolayı, çoğumuz kabuğunu atıp yalnızca meyvenin suyunu kullanırız.Ancak limonun kabuğunu attığınızda aslında genel sağlığınıza iyi gelecek ve hatta eklem ağrısıyla mücadele edecek çok sayıda besin maddesini de atmış olursunuz.Limon kabuğunda bulunan esans yağlarının kan damarlarını rahatlatıp ağrı hissini önemli ölçüde azaltan iltihap sökücü bir etki yaparak eklem ağrılarını azalttığı gösterilmiştir.

Peki, limon kabuğuyla eklem ağrılarını nasıl tedavi ederiz? Dediğinizi duyar gibiyiz!

Malzemeler: Doğal sızma zeytinyağı, 2 büyük organik limon, Okaliptüs yaprakları, Kapaklı küçük bir kavanoz, Temiz bir sargı bezi…Hazırlanışı: Limon kabuklarını kavanozun içine koyun ve kabukları tamamen kaplayacak kadar zeytinyağı ekleyin. Okaliptüs yapraklarını koyup, kavanozu sıkıca kapatın ve karışımı iki hafta bekletin.İki hafta geçtikten sonra, karışımınızı sargı bezinin üzerine dökün ve ağrı duyduğunuz bölgenin üzerine yerleştirin. İdeal olarak bu tedaviyi gece uygularsanız bu merhem siz uyurken cildinize iyice işleyebilir.Aslında bu kadar basit! Deneyin ve limonun mucizesini siz de keşfedin! Doğanın bu güzel nimetlerini kullanarak tüm sıkıntılarımızı çözmenin gücüyle yaşamanın tadını çıkarın!

Eklem ağrısının nedeni kilo da olabilir!

Günlük çektiğiniz eklem ağrıları artık kronikleşmeye başladıysa ve saati saatine ağrılar oluşuyorsa eklem ağrınızın nedeni büyük ihtimal kilodur. Fazla kiloluysanız bu eklemlerinizi ve kas sisteminizi zorlayabilir. İdeal kilonuzda olmak vücudunuza yapacağınız en büyük iyiliktir.Eklem ağrısı sandığınız ağrı türü bazen kas ağrısı veya kilonuzdan kaynaklı tendon zedelenmesine bağlı olarak tendon ağrısı olabilir.Örneğin: aşil tendonu zedelenmesi yaşayan bir hasta doktora eklemlerim ağrıyor diye gidebilir. Bu hem doktoru yanlış yönlendirmektir hem de tedavi süreci uzayacaktır. Bu nedenle doktora gitmeden kendinize teşhis koymayınız. Eklem ağrılarını azaltacak bir diğer yöntemde üst bacak yani baldır kaslarınızı güçlendirmek olacaktır.Tabi kilo vermediğiniz takdirde bunların hiç birisi işe yaramaz.

Peki, eklem ağrısına hangi meyveler ve sebzeler iyi gelir? Eklem ağrısını iyileştiren bitkisel yağlar hangileri?

Eklem ağrılarınızdan kurtulabilmek için limon dışında da bazı bitkiler vardır.Mesela brokolide bulunan ‘sülfürafan’ maddesinin eklem ağrısı tedavisinde etkili olduğu bilimsel olarak kanıtlanan ve maalesef ki hayvan arkadaşımız farelerin üzerinde yapılan deneyde sülfürafan açısından zengin besinler verilen farelerin eklemlerinin, osteoartrite (halk arasında bilinen ismiyle, kireçlenmeye) çok daha dayanaklı hale geldiği gözlemlenmiştir.Yapılan bazı araştırmalara göre bazı besinler oluşan iltihabı azaltarak eklemlerde oluşan ağrıların hafiflemesine yardımcı olduğu düşünülmektedir.Mesela aşağıda bulunan besinlerinde faydaları epey yaygınlaşmıştır;

  • Zeytinyağı, İçeriğinde oleocanthal olarak adlandırılan bir madde barındırır. Bu madde iltihaplanmayı bloke ederek oluşan eklem ağrısının şiddetini azaltmaktadır.
  • Zerdeçal, biraz acı bir tada sahiptir ama eklemleri iltihaptan koruyucu bir özelliği olduğu düşünülmektedir.
  • Yeşil Çay, vücut fonksiyonları için birçok yararı vardır ve kıkırdaklarda oluşan hasarı onarmakta iyidir.
  • Kiraz, zengin bir içeriğe sahip bir bitkidir ve kişiye enerji verir ve eklem ağrılarına iyi geldiği düşünülmektedir.
  • Brokoli, oldukça güçlü sülfür barındıran ve antioksidan özelliği olan bir sebze olup, eklemlerde oluşan iltihabı azaltarak ağrıların hafiflemesine yardımcı olur.
  • Tahıllar, kepekli ekmek, yulaf ezmesi gibi tahıl grubuna dâhil gıdalar eklemlerin sağlığını korumayı sağlar ve bu sayede ağrıları ve iltihaplanmaları azaltır.
  • Yumurta, kemik ve dokuların daha sağlıklı olması için vücudun sülfür ihtiyacını ve B vitamini karşılar.
  • Eklem ağrılarından kurtulmak için bol bol su içmelisiniz. Çoğu eklem ağrısı susuzluktan da kaynaklanabilir.

Eklem ağrılarınız için alternatif birçok önerimiz oldu bunlardan biri de; sıcak ve soğuk etkisidir ve faydalı olduğu da bir gerçektir. 20 dakika kadar süren sıcak bir banyo eklem ağrılarını hafifletebilir. Aynı şekilde 15-20 dakikalık soğuk kompres yine eklem ağrıları, sertliği ve şişliği için faydalı olacaktır.Boşuna demez büyüklerimiz yorgunsan bir duş al geçer! Bütün bu kocakarı yöntemi dediklerimizin gerçeklik payı vardır. Açın bir telefon büyüklerinize hemen söylerler size ufak bir yöntem, tarif vs…Sağlıklı beslenmek işin özüdür. Alışkanlıklarınızı eğer kötü alışkanlıklarsa değiştirmeli ve ek olarak düzenli egzersizlerin yapılmasını öneriyoruz. Çünkü eklemleri güçlendirerek esnekliğini arttırıp, ağrılarınıza karşı yararlı bir fayda sağlayabilmenize büyük katkısı olacaktır.Bazen eklem ağrısı diye hissettiğiniz ağrı modeli kemiklerinizden de kaynaklanıyor olabilir. Bu durum içinde sizleri düşünerek “Kemik ağrısına ne iyi gelir?” başlıklı makalemizi hazırlamış bulunmaktayız.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

SanalTus.Com Administrator

Yorum Yap