1. Ana Sayfa
  2. Haberler

El Mantarı Tedavisi

El Mantarı Tedavisi
0

El Mantarı TedavisiEn önemli uzuvlarımızdan biri olan ellerimizde zaman zaman rahatsızlıklar ve sorunlar meydana gelir. Bunlardan birisi de el mantarıdır. Çoğunlukla elin ikinci ve üçüncü parmakları arasında görülür. Sulanma, kaşıntı, kızarıklık ile başlar, el derisinde beyaz lekelerin görülmesiyle olgunluk dönemine erişir. Çok ilerleyen durumlarda kollara kadar yayılabilir. El mantarının bulaşıcı bir hastalık olması, özellikle halka ve ortak kullanıma açık alanların yoğun bir risk arz ettiği anlamına gelir.

El Mantarı Nedenleri

Otellerin ve hamamların ortak kullanılan bölümlerinden, halka açık havuzlardan, tam anlamıyla dezenfekte edilmemiş manikür pedikür aletlerinden kolaylıkla bulaşabilen el mantarı, tüm mantar türlerinde olduğu gibi ıslaklığı sever. Aşırı titiz kişilerde, çamaşır, bulaşık, temizlik işlerini çok fazla yapan kişilerde, sürekli el yıkama takıntısı olan kişilerde, ellerini kurulama alışkanlığı olmayan kişilerde; ortak havuz, banyo, hamam, duş gibi alanları sık kullanan kişilerde görülme  olasılığı yüksek olan el mantarı, el yapısını da görsel anlamda bozarak hem fiziksel hem de psikolojik anlamda sıkıntı verir.

El Mantarı Tedavisi

Ellerinizde mantar varken, çok sık şekilde sabunlama işleminden kaçının. İlerleyen evrelerde tırnak kaybı dahi yaşanabilir. El mantarındaki en doğru tedavi yöntemi uzman bir hekime başvurmak ve reçetede yazılan krem, pomat, jel ve merhemleri kullanmak olacaktır. İlaç tedavisi de olumlu sonuçlar vermektedir. El derisinde oluşan beyaz lekelerin lazer yardımıyla temizlenebiliyor. Kimyasal deterjanların tümüyle ilişik kesilmeli, doğal olmayan ürünlerin elle temasından kaçınılmalıdır. Mantar enfeksiyonu kendi kendine geçen bir rahatsızlık olmadığı için mutlaka bir hekime danışılmalı ve o doğrultuda bir tedavi uygulanmalıdır.

El Mantarından Korunma

El mantarından korunmanın en doğru yolu kişisel hijyene dikkat etmektir. Toplu taşıma araçlarında, banklarda, ortak kullanım alanlarında bulunan materyallere mecbur kalmadıkça temas etmemek, dış ortamdan gelindiğinde elleri anti bakteriyel ve yumuşak formüllü bir jelle yıkamak, elleri nemli bırakmamak ve suyla temasından sonra parmak aralarına varana değin dikkatlice kurulamak, el mantarından korunmanın ilk akla gelen yollarıdır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

SanalTus.Com Administrator

Yorum Yap