1. Ana Sayfa
  2. Haberler

En İyi Harddisk Onarım Programı

En İyi Harddisk Onarım Programı
en-iyi-harddisk-onarim-programi
0

Bilgisayarlarda kullanılan hardisklerin iyi durumda olduklarını öğrenebilmek için hardisk test programları kullanılır. Hardiskler bilgisayarlar için en önemli dış donanım araçlarıdır. Birçok eski model hardisklerde bad sektörler olmak üzere birçok arızalar meydana gelir. 

Hardisklerde ortaya çıkan arızalar veya kullanıcı tarafından fark edilmeden verilen zararlar, kaybolan veriler çoğu kullanıcının veri kayıplarına neden olur. Bazen yazılımdan kaynaklanan, bazen de donanımdan kaynaklanan sorunlar birçok problemi beraberinde getirir. Bu gibi durumlarda sorunların giderilmesi adına bazı programlara kullanılır. Kullanılan programlar sayesinde veri kayıpları önlenmiş olur. Belli zaman aralıklarında yedekleme alınmak sureti ile veri kayıplarının önüne geçilmiş olur.

Günlük hayatta kullanılan bilgisayarlarda sabit disk sistem içerisinde önemli bir yere sahiptir. Tüm bilgilerin depolandığı ve kullanılan işletim sisteminin düzgün olarak çalışmasını sağlayan parçadır. Bozulmuş sektörlerin yer aldığı veriler, ortaya çıkan sorunun nedenine göre geçici olarak ya da kalıcı bir şekilde kaybolabilir. Donanım ile ilgili hataların düzeltilmesi oldukça güçtür, hatta imkânsızdır. Veri kaybının önlemek için yedekleme yapılarak donanım değiştirilerek sorun giderilebilir. Şayet ortaya çıkan hasar yazılımlardan kaynaklanıyor ise uygun yazım tedarik edilerek düzelme sağlanır. Muhtemel hardisk sorunlarında ortaya çıkabilecek durumlar;

Zamanla çeşitli nedenlerden dolayı zarar görme ya da erişilmez hale gelen milyonlarca sektör içerme, mantıksal olarak bozulma, fiziki olarak gerçekleşen hasar hardiskin bölümüne ulaşılamama, işletim sisteminin çökmesi Bu gibi durumlarda mavi ekran hatalarının nedenlerinden bazılarıdır.

Hardisk Onarım Programı Stellar Data Recovery

En iyi harddisk onarım programı olarak Stellar Data Recovery yazılımı, sabit sürücünüz ciddi şekilde bozulmuş olsa veya yanlışlıkla silinmiş veya biçimlendirilmiş olsa bile kaybolan tüm verilerin geri alınmasını sağlar. Yaklaşık olarak 25 yıl boyunda sürekli geliştirilerek uygulama konulan program yüzlerce ödül almıştır. Mevcut olan programlar arasında, dosyaların kurtarılması, sabit disk üzerinde yaşanan arızalar ve biçimlendirme konularında piyasada ilk sıralarda yer alır. Kullanıcılara ihtiyaçlarını karşılamada 3 seçenek sunar.

Aomeı Partition Assistant

Aomeı Partition Assistant Professional Programı

Bilgisayarların disk yönetimini basite indirgeyen ve çalışmaları güvenli bir ortamda sunan kullanıcı dostu ara yüze sahip verimli programlardan biridir. Hiçbir şekilde veri kaybına uğramadan bölüm oluşturmaya imkân veren, yeniden boyutlandırma yapabilen, taşımaya, birleştirmeye ve bölmeye fırsat veren programdır. Programın desteklediği cihazlar şunlardır;

  • Sabit disk sürücüleri, katı hal sürücüleri
  • Harici sabit sürücüler
  • Windows işletim sistemi tarafından tanınan depolama aygıtları

Disk Genius Programı

Onarım konusunda büyük bir paya sahip olan en eski uygulamalardan biridir. Disk Genius, en iyi harddisk onarım programı olarak, bilgisayar sistemlerine bakmakla yetinmeyip, bunun yanı sıra testler yaparak donanımda ortaya çıkan sorunlarda düzeltmeler yapan kullanışlı bir programdır. Program sayesinde HDD lerde oluşan bozuk sektörlerin onarılmasında oldukça verimli çalışan bir araçtır. Bu programın bir diğer önemli özelliği ise her hangi bir şekilde disk onarım eyleme gerçekleştirmeden yapılandırmaları kayıt eder. Yedekleme ve geri yükleme işlemlerini gerçekleştirir. Programın gerçekleştirdiği önemli işlemler şöyledir;

  • Tüm depolama araçları olan HDD, SSD, harici HDD gibi birçok depolama cihazlarında ortaya çıkan bozuk sektörleri kontrol eder, onarım işlemlerini gerçekleştirir.
  • Bölüm ve disk yönetimini gerçekleştirir. Yapılan işlemler biçimlendirme, yeniden boyutlandırma, klonlama, gizleme, genişletme ve bölme işlemleridir.
  • Önyükleme disk oluşturabilir, bu sayede sistemin çökmesi yada bilgisayarda işletim sistemi mevcut olmadığında bile disklere ulaşabilme özelliği
  • Yedekleme yapma ve geri yükleme özelliği
  • Kayıp olmuş bütün verileri disk üzerinde ve depolama cihazlarında kurtarma özelliği

Bozuk olan sektörleri onarmadan kayıp olmuş tüm verileri kurmaya imkân verir. Program disk koruyuculuğu gerçekleştirir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

SanalTus.Com Administrator

Yorum Yap