1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
Trendlerdeki Yazı

Erkek cinsel organının tıbbi adının anlamı nedir?

Erkek cinsel organının tıbbi adı ne demektir? Erkek cinsel organının tıbbi adının anlamını merak eden ve özellikle ergenlik dönemlerine giren erkek çocuklarının yine merak ettiği sorulardan olan erkek cinsel organının tibbi adı ne demek?

Erkek cinsel organının tıbbi adının anlamı nedir?
0

Erkek cinsel organının tıbbi adı ne demektir? Erkek cinsel organının tıbbi adının anlamını merak eden ve özellikle ergenlik dönemlerine giren erkek çocuklarının yine merak ettiği sorulardan olan erkek cinsel organının tibbi adı ne demek?

Sorusuna artık bir cevap getiriyoruz. P*nisin anlamının genişliğini hep birlikte öğreniyoruz. Her dilde farklı söyleyişi fakat aynı anlamı olan p*nis nedir? P*nis kelimesinin işte anlamı…

P*nis kelimesi ne demek? P*nis nedir?

Öncelikle erkek cinsel organının tıbbi kelimesi Latinceden türemiş bir kelimedir. Tıbbi repertuarlara da bu şekilde geçmiştir. Erkek cinsel organı tam anlamıyla “erkeğin çiftleşme organı” demektir. P*nisin Latince de anlamı ise “kuyruk” olarak bilinir.  P*nis, üreme hormonu kanalı ve idrar yani boşaltım sisteminin bir parçası halindedir.Çevresini saran az yumuşak süngerimsi yapısı olan erkek cinsel organı kan damarlarıyla donatılmış bir üreme organıdır. Erkek cinsel organının uçundaki aralıktan hem menin hem de vücuttan atılması gereken ve idrar olarak adlandırılan sıvı vücut dışkısı atımı gerçekleşir.Meni, üremeyi sağlayan ve spermlerin oluşturduğu sıvı şeklin adıdır.

Erkek cinsel organı, dışarıdan bir etki ile uyarıldığında, erkek cinsel organı çevresini saran süngerimsi yapı sertleşir ve alt tabakadaki kan damarları belirginleşmeye başlar. Bu kan damarlarının içi kan dolmaya başlayınca erkek cinsel organı büyümeye başlar.Tıbbi terim olarak kullanmak gerekirse buna “sertleşme” denir. erkek cinsel organının yeteri kadar uyarılmasıyla boşalma işlemi gerçekleşir. Boşalma işlemine tıp lisanında “ejakülasyon” denmektedir.

Erkek cinsel organı genel yapısı ve sertleşme hali

Erkek cinsel organında iki ayrı kısım mevcuttur. Bunlar baş kısmı ve gövde kısmı olarak ikiye ayrılır. Baş kısmı dediğimiz kısım ilk doğumda fazla deri ile kaplıdır.İşte bu deri alımına sünnet işlemi diyoruz. Sünnetten sonra bu baş kısmı dışarı çıkar ve o şekilde kalır. Sünnet işlemi geçmiş zamanlardan beri dinle bağdaşlaştırılarak gelenek ve göreneklerimizin bir parçası haline gelmiştir.

Sünnet olmayan erkeklerde uyarılmayla dışarı çıkan baş kısmı sünnet olmuş erkeklerde sertleşme hali öncesi ve sonrasında da dışarı çıkmış şekilde durmaktadır. Sünnet olmayan erkeklerde bu baş kısmı yalnızca sertleşme halinde ortaya çıkar. Erkek cinsel organınım alt kısmında iki adet erbezi bulunur.Erkek cinsel organı boyu veya organın performansı kadını tatmin etmede etkilidir. Yıllardır sıra gelen bir soru vardır. 

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

SanalTus.Com Administrator

Yorum Yap