1. Ana Sayfa
 2. Haberler
Trendlerdeki Yazı

Hamile Olduğunu Nasıl Anlarsın?

Hamile Olduğunu Nasıl Anlarsın? Hamilelik uzun ve dikkatli planlanması gereken bir süreçtir. Eğer planlanmış bir hamilelik içerisindeyseniz, merak etmeyin vücudunuz size gereken uyarıları yapacaktır.

Hamile Olduğunu Nasıl Anlarsın?
0

Hamile Olduğunu Nasıl Anlarsın? Hamilelik uzun ve dikkatli planlanması gereken bir süreçtir. Eğer planlanmış bir hamilelik içerisindeyseniz, merak etmeyin vücudunuz size gereken uyarıları yapacaktır.

Peki hamileliğin belirtileri nelerdir? Açıkçası hamileliğin ilk belirtileri regl öncesi döneme benzer. Bu nedenle çoğu zaman regl ile karıştırılır. Hatta birçok kadın tarafından regl başlayacak olarak algılanır. Yine aynı mantıkla, hamile kalmaya çalışan biri de regl belirtilerini hamile olduğu şeklinde yorumlayabilir.

Hamileliğin kesin olduğu nasıl anlaşılır?

Bunun için en kesin yöntem direkt olarak doktor kontrolüne girmektir. İkincisi ise tam kesin olmasa da, gebelik testi yapmaktır.  Geri kalan belirtiler biraz önce bahsedildiği gibi iki farklı şekilde de yorumlanabilir. Yine de %50 ihtimaliniz olduğunu unutmayın. Ya hamilesinizdir ya da regl olmuşsunuzdur.

Püf Noktaları

 • Adet gecikmesi, mevsimsel ve psikolojik etkenler dışında hamileliğin en güçlü belirtileri arasındadır. Hatta hafif vajinal bir kanama olsa dahi hamile olabilirsiniz.
 • Yorgunluk yaşamın nasıl geçtiğine bağlı olarak her dönemde görülebilen bir olaydır. Ama aşırı yorgunluk hastalık ve yüksek spor faaliyeti dışında çok sık görülmez. Hamile olduğunuzda oldukça bitkin hissedebilirsiniz. Erkenden uykunuz gelir ve sabah da yataktan kalkmakta zorlanırsınız.
 • Eğer hamileyseniz mutlaka daha sık idrara çıkarsınız. Bunun nedeni rahminizin genişlemesinden dolayı idrar kesenize yapılan baskıdır.
 • Hamilelikle ilgili genelde dikkate alınması gereken belirtilerden biri de bulantıdır. Bazı kadınlar bunu sabahları daha yoğun hissederken, bazen öğleden sonra veya akşam da daha yoğun olabilir.
 • Gebe olduğunu nasıl anlarsın soruna verilebilecek yanıtlardan biri de göğüs hassasiyetidir. Regl döneminde de aynı durum yaşansa da, hamilelik sırasında göğüs daha hassas olur. Uyumada sıkıntı yaratabilir hatta giyinirken ve duş alırken dahi rahatsız edebilir.
 • Gebelik nedeniyle rahminize daha fazla kan gittiği için kan basıncınız düşer. Bu durum sizde baş dönmesi ve hatta bayılma hissi yaratır. Normalde de dikkat edilmesi gereken durumlardan biri olan bu belirtiler hamilelikle ilişkilendirilebilir. Düzgün beslenmeyi ihmal etmemek gereklidir.
 • Aşerme hamileliğin klasik belirtileri arasındadır. Normalde hiç yemediğiniz besinleri ister ya da olmadık zamanlarda canınız olmadık şeyler çeker. Bu durum hamileliğin ilk birkaç ayında sürer.
 • Eğer hamileyseniz vücudunuz büyük bir hormonal değişim de geçiriyor demektir. Bu hormonal değişimin yol açabileceği en net belirtilerden biri koku hassasiyetidir. Normalde tiksinmeyeceğiniz ya da hassa olmayacağınız kokulara karşı irrite oluyorsanız hamile olduğunuz fikrini yürütebilirsiniz. (Diğer belirtilerle birlikte.)
 • Yine hormon kaynaklı olarak vücut ısınız normale göre daha yüksektir. Eğer planlanan gebelik durumundaysanız vücut ısınızı takip etmeniz gerekir. Vücut 2 hafta boyunca ısı bakımından bir miktar yukarıdaysa hamile olduğunuzdan söz edilebilir.
 • Bir başka kafa karıştıran ama hamile olduğunuzu söyleyen belirti de implantasyon kanamasıdır. Yumurtanız döllendiği zaman rahminize tutunmak için hafif bir kanama yaratır. Aslında bu kan adet kanı ile karıştırılsa da çok kısa sürer; azdır ve açık renktedir. Ancak planlanmış gebelik içerisindeyseniz dikkat edebilirsiniz.
 • Şişlik hissi hamileliğinizin en başından başlar ve bir süre daha devam eder. Hormonal durumdan kaynaklıdır. Çok fazla yemek isteyeceğiniz için hızlı bir şekilde de kilo alırsınız.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap