1. Ana Sayfa
  2. Haberler
Trendlerdeki Yazı

Hamilelikte Beslenme

Hamilelikte beslenme ve kilo alımı önemlidir. Anne ve bebeğin sağlıklı bir dönem geçirmesi, gerçekleşek olan doğum için ve sonrasındaki dönem için önem taşır.

Hamilelikte Beslenme
0

Hamilelikte beslenme ve kilo alımı önemlidir. Anne ve bebeğin sağlıklı bir dönem geçirmesi, gerçekleşek olan doğum için ve sonrasındaki dönem için önem taşır.

Annenin bu dönemi rahat atlatması, bebeğinin sağlıkla dünyaya gelmesi için dikkat etmesi gerekenleri ve hamilelikte kilo alma ile ilgili bazı bilgileri bu yazımızda sizlerle paylaşmak istiyoruz.Hamilelik döneminde beslenme, anne adaylarının ve bebeklerinin ihtiyacına göre beslenme olarak özetlenebilir. Bu dönemde sağlıklı beslenme için doktorun kişiye özel olarak verdiği önerilerin mutlaka dikkate alınması gerekir. Bu öneriler sayesinde anne adaylarının ihtiyaca göre daha sağlıklı beslenmesi sağlanır.Bu da bebeğe pozitif bir etki olarak geri döner.

Hamilelikte beslenme ile ilgili doktorların ve beslenme uzmanlarının değişik hamilelikte beslenme listesi yer alır. Bu listeler genel olarak birer öneridir. Ve kişiler bunları uygulamadan önce mutlaka kendi doktorlarına danışmalıdır.Gebelik döneminde ne kadar fazla yenilirse bebeğin o kadar gelişiceği gibi bir bilimsel gerçek yoktur. Bu tamamen kulaktan dolma bilgilerden ibaret bir düşüncedir. Bu düşüncenin aksina gebelik döneminde daha dikkatli beslenilmesi, fazla kilo almamaya dikkat edilmesi gerekir.

Hamilelik döneminde beslenme sırasında anne adaylarının şeker, tuz ve undan mümkün olduğunca uzak durması gerekir. Kilo almaya neden olan bu maddeler aynı zamanda ödem oluşumuna da neden olabilir. Bunun için tamamen alınmaması ya da az miktarda tüketilmeleri gerekir.Hamilelik döneminde kafein alımında da dikkatli olunması gerekir. Sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi siyah çayın bu dönemde alınmaması en uygunudur. Ancak çok can çektiğinde günde 1 bardak içilebilir.

Bu dönemde doktor kontrolünde yeşil çay tüketilebilir.Gebelik döneminde sağlıklı beslenmek için sıvı tüketimine de dikkat etmek gerekir. Özellikle de su alımına çok dikkat etmek gerekir. Günde 2,5-3 litre su içmek hamilelerin ve bebeklerinin sağlıklı gelişmesi için önemlidir.Gebelik döneminde anne adayları sebze ve meyve tüketimine dikkat etmeli. Her ne kadar sağlıklı olsa da meyve tüketiminde dikkatli davranmak gerekir. İçeriğinde bulunan doğal şekerin fazla alınması annelerin kilo almasına neden olabilir. Sebze tüketiminde de yine aynı şekilde dikkat edilmesi, yemekleri yapmadan önce temizliklerine, hijyenlerine dikkat edilmesi gerekir.

Hamilelikte Kilo Alma

Hamilelikte kilo alma her anne adayı için farklı şekildedir. Gebelik öncesinde annenin sahip olduğu kiloya göre değişen kilo alma miktarı, bebeğin sağlığı için de önemlidir. Hamilelik dönemi öncesinde düşük kilolu olan bir anne bu dönemde 15-16 kilo alabilir. Bu normaldir ve doğumdan sonra anne adayı kısa sürede normal kiloya dönecektir.

İdeal kiloda olan bir anne adayı hamile kaldığında 9 ay boyunca 7-9 kilo alabilir. Bu da yine normal bir durumdur. Aşırı kilolu olan anne adaylarının ise bu dönemde sadece 5-6 kilo alması önerilir. Normalde zaten kilolu olan bu anne adayları, gebelik döneminde çok fazla kilo aldığında hem kendi sağlıkları hem de bebeklerinin sağlıkları tehlikeye girecektir. Yukarıda verdiğimiz örnekler tekli gebelikler için geçerlidir. Çoklu gebeliklerde kilo alımı daha fazla olabilir. Bu konuda en doğru bilgiyi doktorunuzdan alabilirsiniz.

  • Tekli gebeliklerde kilo alma geneli aşağıdaki şekilde olmalıdır.
  • İlk üç ay : Her hafta yaklaşık olarak 400 gram civarında annelerin kilo alması gerekir.
  • 3-6 ay arası : Her hafta yaklaşık olarak 250 gram civarında kilo alımı normaldir.
  • Son üç ay : Her hafta yaklaşık olarak 400 gram civarında kilo almak normal sayılır.

Yukarıdaki şekilde bir kilo alımı olmadığında kontrol için mutlaka doktora başvurulması gerekir.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

SanalTus.Com Administrator

Yorum Yap