1. Ana Sayfa
  2. Haberler
Trendlerdeki Yazı

Hamilelikte Yorgunluk

Hamilelikte Yorgunluk! Yorgunluk, yorgunluk, bitkinlik – buna ne derseniz deyin, bu bir sürüklenmedir. İşte hamilelik yorgunluğunun nedenleri ve bu konuda yapabilecekleriniz. Hiçbir şey çoğu zaman yastıklarınıza dalmaktan daha çekici veya gerekli gelmiyor.

Hamilelikte Yorgunluk
0

Hamilelikte Yorgunluk! Yorgunluk, yorgunluk, bitkinlik – buna ne derseniz deyin, bu bir sürüklenmedir. İşte hamilelik yorgunluğunun nedenleri ve bu konuda yapabilecekleriniz. Hiçbir şey çoğu zaman yastıklarınıza dalmaktan daha çekici veya gerekli gelmiyor.

Tanıdık geliyor mu? hamilelikte yorgunlukEğer öyleyse, iyi bir şirkettesiniz. Hamileyken kendinizi yorgun hissetmeniz normaldir. Hamilelik yorgunluğu özellikle ilk trimesterde erken ve daha sonra üçüncü trimesterde telaffuz edilebilir. İşte bu konuda yapılması gerekenler ve ne zaman daha ciddi bir şeye işaret edebileceği. hamilelikte yorgunluk

Erken gebelikte aşırı yorgunluk normal midir?

Hamileliğin ilk aylarında yorgun ve hatta bitkin hissetmek normaldir. Yorgunluk, hatta aşırı yorgunluk, neredeyse tüm kadınların ilk üç aylık dönemde yaşadığı hamileliğin erken bir belirtisidir . Ayrıca üçüncü trimesterde çok normaldir ve tüm hamile kadınların tahmini yüzde 60’ını etkiler. 

Hamilelik yorgunluğu nasıl bir duygu?

Yorgunluk resmi olarak sürekli bir enerji eksikliği olarak kabul edilir. Hamilelik sırasında sabah kalkamıyormuş gibi hissedebilir veya akşam eve gelir gelmez çuvala basmak için sabırsızlanabilirsiniz. Ya da kalktığınız andan uykuya daldığınız ana kadar sadece sürüklendiğinizi ve uyuşuk olduğunuzu hissedebilirsiniz.

Hamilelik yorgunluğu ne kadar erken başlar?

Yorgunluk hamileliğin ilk haftalarında başlayabilir. Bazı kadınlar gebe kaldıktan bir hafta sonra hamilelik yorgunluğunu fark ederler.Yorgunluk genellikle ikinci üç aylık dönemin başında iyileşirken , her belirti gibi hamilelikten hamileliğe değişse de, genellikle üçüncü üç aylık dönemde geri döner .

Hamilelik yorgunluğuna ne sebep olur?

Hamilelik, her gün biraz daha ağırlaşan bir sırt çantası taşırken bir maraton koşmaya benzer. Başka bir deyişle, zor iş! Vücudunuzun ne yaptığının farkında değilken, dinlenirken bile her zamankinden daha fazla çalışıyor.İlk üç aylık dönemde, aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi faktör hamilelik yorgunluğuna neden olabilir:

  • Plasentayı inşa etmek. Hamileliğin ilk üç ayında vücudunuz, bebeğinize büyümek ve gelişmek için gerekli olan besinleri ve oksijeni sağlayan, özellikle hamilelik için üretilmiş bir organ olan plasentayı oluşturur . Vücudunuzun enerjisini tüketen muazzam bir görevdir.
  • Hormonların. Hamilelik yorgunluğu büyük ölçüde hamileliğinizi destekleyen ve daha sonra emzirmek için gerekli olan süt bezlerinin üretimini artıran progesteron hormonunun üretiminin artmasından kaynaklanır. Hormon değişiklikleri aynı zamanda ruh hali değişimlerine neden olabilir ve hamileliğin duygusal hız trenine binmek yorucu olabilir.
  • Artan kan temini. Bebeğinize besin ve oksijen sağlamak için ekstra kan oluşturma ve pompalama talepleri sizi yorgun hissettirebilir.  
  • Diğer fiziksel değişiklikler. Metabolizmanız hızlanıyor, kalp atış hızınız yükseliyor, kan şekeriniz ve kan basıncınız düşüyor ve daha fazla besin ve su kullanıyorsunuz – bunların hepsi sizi yıpratabilir.

İlk üç aylık dönemin sonunda, vücudunuz plasentayı üretme konusundaki Herkül görevini tamamlamış olacak ve meydana gelen hormonal ve duygusal değişikliklere biraz daha alışmış olacak, bu da ikinci üç aylık dönemin genellikle yenilenen enerji seviyelerinin zamanı olduğu anlamına gelir.Erken gebelikten kaynaklanan yorgunluk, daha sonra gebelikte intikamla geri dönebilir. Üçüncü üç aylık dönem yorgunluğu şunlardan kaynaklanır:

  • Büyüyen bebeğinizin yumruğu. Bebeğiniz hızla büyüyor ve hamileliğinizde daha önce olduğundan daha fazla kilo taşıyorsunuz. Tüm bu kiloları taşımak yorucu olabilir.
  • Hamilelik uykusuzluğu ve diğer semptomlar. Mide ekşimesi, sırt ağrısı ve huzursuz bacak sendromu gibi hamilelik belirtileriyle birlikte büyüyen yumruğunuz, uykuyu her zamankinden daha zor hale getirebilir .
  • Bebek sahibi olmanın stresi. Alışveriş listeleri, yapılacaklar listeleri, bebek isimleri listeleri ve alınacak diğer kararlar ile dolup taşan bebeğinizle dolup taşan hayatınız, uykunuza ve enerjinize de mal olabilir.
  • Çoklu görev. Karışıma bir iş ve diğer çocuklar gibi sorumlulukları ekleyin ve yorgunluk faktörü genellikle çoğalır.

Yorgunluk bebeğime zarar verebilir mi?

Kadınların büyük çoğunluğu için hamilelik sırasında yorgunluk tamamen normaldir ve size veya bebeğinize zarar vermez. Ne de olsa, vücudunuz başka bir insan yaratma gibi muazzam bir görevi üstleniyor, bu nedenle daha yorgun hissetmeniz normaldir. Yerden düşebileceğinizi düşünürken, bebeğiniz hiçbir şey hissetmez.Bununla birlikte, hamileliğinizin herhangi bir noktasında yorgunluğunuz şiddetli ve kalıcı ise veya tüm hamileliğiniz boyunca devam ediyorsa, doktorunuzla konuşun. Bazen şiddetli hamilelik yorgunluğu, tedavi gerektiren daha ciddi bir durumun işareti olabilir.

Hamilelik yorgunluğu ilaçları ve ipuçları

Hamilelik sırasında yorgunluk, vücudunuzdan bugünlerde daha kolay almanız gerektiğinin bir işaretidir. Dinle ve ihtiyacın olan gerisini al. Aşağıdaki ipuçlarıyla bu hareket halinden bazılarını yeniden yakalayabilirsiniz:Evde küçük bir çocuğunuz yoksa, tamamen kendinize bakmaya odaklanmak için bu (son) şansın tadını çıkarın.Zaten çocuklarınız varsa, Süper Anne olmanın zamanı değil. Bulaşıkların daha sonraya kadar beklemesine izin verin ve sürekli temizlik konusunda endişelenmemeye çalışın. Sizin için daha kolaysa, yiyeceklerinizi çevrimiçi sipariş edin. Bazen yemek pişirmek yerine sağlıklı paket servisi seçin ya da eşinizden mutfak görevini üstlenmesini isteyin.

Ev işlerini sizin yerinize yapması için birini tutabilirseniz, çok daha iyi. Yapılacakları kontrol etmek için yardım alın ve kaçınabiliyorsanız, aynı anda çok fazla aktivite rezervasyonu yapmayın. Önümüzdeki aylarda gözleri dolmuş için dinlenme olmayacak. Adil bir pay alabilmeleri için eşinize, ailenize ve arkadaşlarınıza ne kadar bitkin olduğunuzu bildirmekten çekinmeyin.

Çevrenizden biri size yardım etmeyi sorarsa, evet deyin! Yiyecekleri başka birinin alması, enerji verici bir yürüyüşe veya stres yaratan çevrimiçi bir yoga dersine katılmak için motive hissedebileceğiniz anlamına gelebilir.Geceleri fazladan bir saat uyumak bile gün içindeki enerji seviyelerinizde büyük bir fark yaratır ve daha fazla Zzz saatinin en kolay yolu gece erken saatlerde çuvallamaktır. Toplam yedi ila sekiz saat idealdir; çok daha fazlası sizi daha yorgun hissetmenize neden olabilir.

Yorgunsanız, mümkün olduğunca dinlenmeye çalışın ve kendinizi hızlandırın. Akşamları ayaklarınız yukarıda dinlenerek geçirin. Arkadaşlarınızla bir akşam yemeğine veya iş sonrası (elbette alkolsüz) bir içkiye meslektaşlarınızla katılmak zorunda hissetmeyin. Sakinleşmek için akşama kadar beklemeyin: Seçeneğiniz varsa, gün içinde kısa bir erteleme yapın. Pek şekerleme değil mi? Denemek için daha iyi bir zaman olmamıştı!

Bütün gün işteyseniz, kestirmek bir seçenek olmayabilir, ancak öğle yemeği veya dinlenme sırasında masanıza veya bir dinlenme odasına ayaklarınızı koymanın size hızlı bir enerji artışı sağlayabileceğini veya basitçe hamileliğin ikinci yarısında ayaklarda ve ayak bileklerinde şişmeye yardımcı olur .

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

SanalTus.Com Administrator

Yorum Yap