1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Kırmızı Reishi Mantarı

Kırmızı Reishi Mantarı
0

Kırmızı Reishi mantarı, Asya kültüründe yıllardır kullanılan, sağlığı koruduğu ve ömrü uzattığına inanılan bir mantar türüdür. Reishi mantarı nedir diye baktığımızda, odunsu bir yapıya sahip olduğu için yiyecek olarak tüketilemeyen, daha çok çay, kahve ve sabun olarak piyasada bulunan, Çin ve Japonya da 2000 yıldan fazla süredir tıpta kullanılan bir mantar türüdür.Reishi mantarı bağışıklık sistemini desteklediği, uyku bozukluklarını giderdiği, stresi azalttığı ve yorgunluğa iyi geldiği için tıpta kullanılabilmektedir. Bir çok konuda insan sağlığına katkıda bulunduğuna inanılan kırmızı reishi mantarı ülkemizde de yavaş yavaş kullanılmaya başlanmıştır.Yemeklerde kullanım için yapısı gereği uygun olmayan ve pişirilemeyen reishi mantarı, odunsu yapıda ve sert olmakla birlikte tadı acıdır. Bu nedenle kırmızı reishi mantarının faydalarından yararlanabilmek için taze veya kurutulmuş halinin toz haline getirilmesi ile ve sıcak suda demlenmesi ile elde edilen reishi çayı veya kahvesi olarak kullanılabilmektedir.Özellikle kanser hastalığına karşı etkileri oldukça araştırılan reishi mantarı Japonya da bu hastalık için kullanılan tek doğal ilaçtır. Düzenli kullanıldığı zamanlarda kanser ve tümör hücrelerinin büyümesini engellediği, radyoterapi kemoterabi görenlerde terapiler esnasında meydana gelen saç dökülmesi, bulantı, kusma, iştahsızlık, baş ağrısı gibi yan etkilere karşı etkili olduğu belirtilmektedir.

Kırmızı Reishi Mantarı Faydaları

Özellikle Japonya’da ölümsüzlük mantarı olarak ta bilinen kırmızı reishi mantarı kullananlar, ciltten, tümöre, bağışıklık sisteminden sistirim sistemine, zayıflama için kullanımdan, halsizlik gibi bir çok hastalığa fayda sağladığını düşünmektedirler.

  • Reishi mantarı, bağışıklık sistemini güçlendirici ve yüksek kan basıncını düşürücü etkilere sahiptir.
  • Tansiyonu ve kötü kolesterolün kontrol altına alınmasında etkilidir.
  • Özellikle meme kanseri, akciğer kanseri gibi kanser türlerinin yayılmasını engellemede etkilidir.
  • Kandaki oksijen miktarının artırması sayesinde cildin temiz kalmasını ve güzel görünmesini sağlar.
  • Diyabet tedavisinde etkilidir.
  • Stres ve uyku problemlerinin çözülmesinde yardımcıdır.
  • Astım hastalarını rahatlatıcı etkileri olduğu düşünülmektedir.
  • Kemoterapi hastalarına terapi etkilerinin atlatılmasında yardımcı olur
  • Yaraların, ezik ve çürüklerin daha hızlı iyileşmesini sağlar

Kırmızı Reishi Mantarı Zararları

Reishi mantarı kişilerin bünyelerine göre değişiklik gösterebilmektedir. Kırmızı reishi mantarı kullananlar tarafından en çok karşılaşılan yan etkiler ise ağız kuruluğu, mide bulantısı, kaşıntı ve burun kanamalarıdır. Kanı inceltici ve tansiyon düşürücü etkisi olması nedeniyle tansiyon hastalarının doktor tavsiyesi olmadan kullanmamaları önerilmektedir.Hamile bayanlar, mantar alerjisi olanlar ile 10 yaş altı çocuklarda da doktor tavsiyesi olmadan kullanılmamalıdır. Her hangi bir hastalık için ilaç kullanan kişilerinde doktor tavsiyesinden sonra kullanması önerilmektedir.Reishi mantarı çay olarak kullanılmak istenirse mantarın bir cam kapta yaklaşık 2 saat kaynatılması ve bu şekilde elde edilen çayın içilmesi gerekmektedir. Kaynatma esnasında ve kaynattıktan sonra çayın metalle temas etmemesine dikkat etmek gerekmektedir. Reishi sabunu ise cildi nemlendirici etkisi ile akne ve sivilcelerden cildi temizler, parlak bir görüntü verir. Ayrıca egzema ve sedef hastalıklarına karşıda yardımcı olarak kullanılmaktadır.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

SanalTus.Com Administrator

Yorum Yap