1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Koronavirüs de maske sizi ne kadar korur?

Koronavirüs de maske sizi ne kadar korur?
0

Koronavirüs salgını Çin’de başlayarak tüm dünyayı etkisi altına alan bir salgın haline geldi. Bu salgın önlemler alınmadığı takdirde ölümcül sonuçlara neden olabilecek kadar tehlikeli bir hal alırken ülkemizde de koronavirüs salgını için alınan tedbirler hız kesmeden devam etmektedir. Yetkililerin sık sık söylediği önlemler içerisinde mutlaka her vatandaşın maske takma zorunluğu ve hijyene dikkat etmeleridir. Kurallar ve önlemler gereği tedbirler devam ederken denetimler de devam etmekte ve herkes kişisel olarak uyarılmaktadır. Maske takmak çoğu ilde zorunlu hale gelirken kurallar uymayan kişilere gerekli görüldüğü takdirde cezai işlem uygulamaları yapılmaktadır. Dünya sağlık örgütü tarafından maske takmanın önemi açıklanırken koronavirüs salgınından korunmanın en etkili yolu olduğu açıkça görülmektedir.

Yayılma Hızını Engeller

Koronavirüs salgını yayılması hızlı olan bir salgın türüdür. Nefes ve temas yoluyla bulaşması söz konusu olduğu sosyal mesafeyi koruyarak maske takarak yayılma hızını engellemek vatandaşların elindedir. Maske takarak sadece kendi korumanızı sağlamaz aynı zamanda karşı taraf içinde tehlike olmaktan çıkarsınız. Yetkililer maske takmak konusunda sürekli uyarılarda bulunurken vatandaşlarında da kendilerini ve karşı tarafı koronavirüsüne karşı korumaları büyük önem taşır.

Doğru Maske Kullanımı

Maske kullanırken mutlaka kurallara uygun bir şekilde kullanmak oldukça önemlidir. Hapşurma veya herhangi bir belirti mevcutsa karşı tarafı korumak adına ya da hiçbir belirti yoksa karşı tarafı korumak adına da önem taşır. Maskeyi doğru kullanmak oldukça önemlidir. Maskeleri takarken dezenfekte olmuş bir şekilde kullanılmalıdır ve havayla temas edilen bölgeler kapalı olmalıdır. Burun delikleri ve ağız mutlaka kapalı olmalı, maskeler halka açık yerlerde mutlaka takılı olmalıdır. Maskeler dışarı hava çıkarmayacak ve havayla temas ettirecek özellikte olmamalıdır. Maskeler mutlaka cerrahi ya da solunum maskeleri şeklinde olmalı ve rahat nefes almanızı sağlarken dışardan temasa müsaade etmemelidir.

Cerrahi Maskelerin Koruması

Cerrahi maskeler eczanelerde satılan tıbbi maskelerdir ve damlacık yoluyla etkileri yok etme özelliğine sahiptir. Cerrahi maskeler asıl görev olarak cerrahlar için tasarlanmıştır ama günümüzde koronavirüs salgını için en etkili kullanılması gereken ekipmanlar arasındadır. Cerrahi maskeler tek kullanımlık olarak kullanılmalı ve en fazla 8 saat yüzde kalmalıdır. Daha sonra uygun şekilde imha edilmeli ve bir daha kullanılmamalıdır. Su ve hava geçirmez özelliklere sahip olmasından dolayı koronavirüsten korunmak için geçerlidir.

N-95 ve Solunum Maskeleri

Solunum maskeleri sağlık açısından tehlikeli kabul edilen gazların solunmaması gereken durumlarda kullanılır. Günümüzde filtreleme özellikleri sayesinde de koronavirüse karşı verilen mücadelede önemli bir yere sahiptir. Nefes alırken bulaşıcı olabilen koronavirüsten korunmak isteyen kişiler için tercih sıralamsında yerini alan solunum maskeleri de yayılma hızını düşürmektedir. N-95 maskeler sağlık çalışanlarının kullanması gereken maskeler olduğu için vatandaşlar tarafından cerrahi olanları kullanmalarını önermektedirler.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

SanalTus.Com Administrator

Yorum Yap