1. Ana Sayfa
 2. Sağlık

Kulak Tıkanıklığı Nedir, Nasıl Geçer, Nasıl Açılır?

Kulak Tıkanıklığı Nedir, Nasıl Geçer, Nasıl Açılır?
0

Kulak tıkanıklığı, kişilerin hayatın belirli dönemlerinde yaşayabildiği bir rahatsızlık durumudur. Genel olarak basit tedavi yöntemleriyle sorun giderilse de bazı durumlarda daha uzun sürebilir ve ciddi hasarlara yol açabilir.

Kulak Tıkanıklığı Nedir?

Kişilerde geçici bir işitme sorununa yol açan, kulak içindeki basınç artması durumuna kulak tıkanıklığı denir. Kulak içindeki östaki borusunun kulağın her iki tarafına da eşit hava basıncı sağlayamadığında ortaya çıkar. Çoğunlukla kısa süreli olsa da fazlasıyla rahatsız vericidir. 5 ila 7 günden uzun süren ve akıntı, şiddetli kulak ağrısı ile birlikte eşlik eden kulak tıkanıklığında mutlaka hekime başvurulması gerekir.

Kulak Tıkanıklığı Nedenleri Nelerdir?

Kulak tıkanıklığı, kulağa su kaçması, ani basınç değişimleri, kulak kirinin orta kulağa itilmesi gibi çevresel etkiler ile gerçekleşebileceği gibi bazı fizyolojik nedenlerle de görülebilir.

Başlıca nedenlerini açıklamalarıyla birlikte şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Kulak kiri oluşması: Halk arasında kulak kiri olarak bilinen, dış kulaktaki cildin salgısı olan ‘başon’un çeşitliği nedenlerle, iç kulağa itilmesiyle kulak tıkanıklığı gerçekleşir. Kulağın tozdan ve dış etkenlerden korumak için ürettiği sarı renkteki sıvının kulak temizliği sırasında iç kulağa itilmesiyle kulak içi basıncı artar. Ayrıca banyo yaparken ya da denize girerken dışardan gelen su az miktardaki başon ile birleşerek iç kulağa hareket edebilir.
 • Akut otitis: Yaygın olarak kullanılan adıyla orta kulak iltihabı, alerjiler, soğuk algınlığı, üst solunum yolu enfeksiyonu gibi nedenlerle kulak içinde biriken sıvının genze boşalmamasıyla ortaya çıkar. Şiddetli kulak ağrısı, kaşıntısı, kulak akıntısı, denge sorunlarıyla birlikte görülür ve tedavi edilmesi şarttır.
 • Kulak tümörü: Nadiren oluşan ve boğaz arkası ve kulak yolu arasında gelişen bu tümörler kulak tıkanıklığına sebep olur. Mutlaka cerrahi müdahale gerektirir.

Tüm bu nedenlerin yanı sıra uçakta veya yüksek rakımlı alanlarda yaşanan kulak tıkanıklığının nedeni ise ani basınç değişimleridir ve geçici süreyle hissedilir.

Kulak Tıkanıklığı Nasıl Tedavi Edilir?

Kulak Tıkanıklığı Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

Kısa süreli yaşanan kulak tıkanıklığı kendiliğinden veya evde basit tedavi yöntemleriyle geçirilebilir. Fakat 5 günden uzun süren ve şiddetli ağrının eşlik ettiği vakalar başka hastalıkların belirtisi olacağı gibi ciddi hasarlara da yol açabilir. Enfeksiyonlar dolayısıyla yaşanıyorsa antibiyotik tedavisi uygun olacaktır.

Kulak kirinin iç kulağa itilmesiyle yaşanıyorsa kulak damlası en etkili çözüm yoludur. Alerji kaynaklı durumlarda hava verilmesi ve doktorun belirlediği ilaç tedavisi sorunu önemli ölçüde giderir. Tümörden dolayı bir kulak tıkanıklığı mevcut ise cerrahi müdahale ile öncelikle tümörün iyi ya da kötü huylu olup olmadığına bakılır.

Hepimiz internet kullanıyoruz peki internetin olumlu ve olumsuz yönlerini biliyor muyuz? Hemen tıklayın internetin olumlu ve olumsuz yönlerini öğrenin.

KULAK NASIL AÇILIR?

Kulağınız tıkandıysa nasıl açacağınızı merak ediyorsanız bir kaç maddede kulağınızı açabilirsiniz. Ev ortamında uygulayabileceğiniz bu yöntemler ile sizde kulak tıkanmanızı giderebilirsiniz.

 • Basınç nedeniyle meydana gelen kulak tıkanıklığı için esnemeyi önerebiliriz. Esneme ile birlikte kulaklardaki hava basıncını dengeleyebilirsiniz. Esneme hareketi için ağızını açın, esneyin ve kulak memenizi çekin.
 • Sakız çiğneyerek kulak tıkanıklığını giderebilirsiniz.
 • Kulak kepçesini aşağı doğru çekerek kulak girişinin açılmasını sağlayabilirsiniz.
 • Çenenizi oynatarak tıkalı kulağı rahatlatabilirsiniz.
 • Tuzlu su ile gargara yapabilirsiniz.

TIKANIK KULAĞI AÇACAK DOĞAL ÇÖZÜMLER NELERDİR

 • Doğal Burun Spreyi
 • Sarımsak Yağı
 • Zeytinyağı
 • Buhar
 • Çene oynatma
 • Gliserin
 • Sıcak bez veya sıcak su torbası
kulak tıkanıklığı gliserin

Gliserin kullanımını sadece doktorun yazması gerektiğini unutmayın. İlaç kullanmadan önce muhakkak doktor ile görüşmelisiniz.

Tıkanan kulak evde nasıl açılır?

Kulak kepçesini aşağı doğru çekerek kulak girişinin açılmasını sağlayabilirsiniz. Sakız çiğneyerek yada tuzlu su ile gargara yaparak evde kulak tıkanıklığınızı giderebilirsiniz.

Kaynaklar

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

SanalTus.Com Administrator

Yorum Yap