1. Ana Sayfa
  2. Haberler
Trendlerdeki Yazı

Lavanta Çayı Nasıl Yapılır?

Lavanta çayı, genel sağlık için çok faydalı bir bitkisel çaydır.

Lavanta Çayı Nasıl Yapılır?
0

Lavanta çayı, genel sağlık için çok faydalı bir bitkisel çaydır.

Önemli hastalıkların tedavisinde alternatif olarak tüketilebilen bu özel çay, cilt bakımı ve saç sağlığı için de etkili şekilde kullanılabiliyor. Lavanta çayından en verimli sonucu alabilmek için iyi demlenmiş bir çay tüketmek gerekir. Genel bitki çaylarında dikkat edilmesi gereken kurallar, lavanta çayı hazırlarken de geçerlidir.

Lavanta Çayı Nasıl Hazırlanır

Lavanta çayının ham maddesi kurutulmuş lavantalardır. Evde kendi lavanta çayınızı hazırlamak için bu hoş kokulu çiçekleri mevsiminde yoplayın. Geniş bir gazete ya da kağıt parçasının üzerine serin. Kuru, nem almayan hafif güneş ışığı alan bir yerde kuruyana kadar bekletin. Kuruyan lavanta çiçeklerini kavanoz ya da hava almayacak şekilde başka her hangi bir kap içinde saklayabilirsiniz.

Evde kendiniz hazırlayamazsanız, kuru lavantaları aktarlardan paketler şeklinde de satın alabilirsiniz. Lavanta çayını elde ettik şimdi lavanta çayı nasıl demlenir sorusuna geçebiliriz.1 fincan lavanta çayı elde etmek için 1 çay kaşığı kurutulmuş lavanta çiçeği kullanılabilir. Çayı demlemek için ilk olarak uygun büyüklükte bir cezve içinde gerekli suyu kaynatın. Su kaynadıktan sonra içine 1 çay kaşığı lavanta çiçeğini ekleyin ve 5 dakika kaynatmaya devam edin. 5 dakika sonunda ocağın altını kapatın ve demlenmesi için karışımı kenara alın.

15 dakika demlendirdikten sonra soğumadan lavanta çayını süzün. İçmeye hazır hale gelen çayın ılımasını bekleyin.Lavanta çayını hazırladıktan sonra içine hiç bir şey koymadan tüketebilirsiniz. Tatlandırmak isterseniz kokusuz tatlı baharatlarla ya da bal ile tatlandırabilirsiniz. İsteyenler normal toz şeker de kullanabilir ancak doğal malzeme kullanımı daha iyi olacaktır. İsteyenler biraz ekşilik katması için limon da ekleyebilir.Lavanta çayı alerjik özelliği olabilen bir doğal çaydır.

Bu nedenle kullanılmadan önce test edilmesi, lavanta ya da lavanta çayına karşı alerji olup olmadığı konusunda kesin sonuçlar alınmasını öneriyoruz. Ayrıca lavanta çayı, emziren anneler, hamileler ve alkol kullanan kişiler tarafından da tüketilmemelidir.Pek çok bitki çayında olduğu lavanta çayının da poşet halinde hazır satılanları bulunur. Bu hazır satılan bitki çaylarından satın aldığınızda arkasında yazan kullanım talimatlarına uygun şekilde demleniz gerekir.

Genel olarak sıcak su içine konulan poşet çay şeklinde olan hazır lavanta çayları, doğal olarak hazırladıklarınızdan biraz farklı koku ve tada sahip olabilir.Doğanın bir mucizesi olarak kabul edilen lavantadan elde edilen çay da çok şifalıdır. Lavanta çayının etkili olduğu sağlık sorunlarının başında geçmeyen baş ağrıları, kronik yorgunluk, sürekli halsizlik gelir. Düzenli lavanta çayı tüketimi ile bu rahatsızlıkları hafifletebilirsiniz.

Bunun yanında mide sorunlarının hafifletilmesinde, sindirim sorunlarının çözümünde de etkilidir.Lavanta çayı hoş kokusu ve rahatlatıcı etkisi ile sinir, strese iyi gelir. Sürekli endişeli ruh halinden uzaklaşmayı sağlayan bitkisel çay uyku düzensizlikleri ve depresyon etkilerini azaltır. Daha sağlıklı bir ruh haline neden olan bu özel bitki çayını günde 1 ya da en az fazla 2 bardak tüketmenizi öneririz.

Aksi halde fazla kullanımı sonucunda alerjiye neden olabilir. Lavanta çayı kullanımı sonrasında baş ağrısı, titreme, mide bulantısı gibi etkiler oluşuyorsa çay kullanımına son vermeniz gerekir.Lavanta çayı nasıl içilir ve lavanta çayının hazırlanışı hakkında detayları sizlerle paylaştık. Bu önerileri dikkate alarak siz de nefis bir lavanta çayı hazırlayıp tüketebilirsiniz. Lavanta çayını, özellikle stresli dönemlerinizde uyku öncesi tüketmenizi önerebiliriz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

SanalTus.Com Administrator

Yorum Yap