1. Ana Sayfa
  2. Haberler
Trendlerdeki Yazı

Lens nasıl temizlenir? En uygun temizleme yöntemleri

Lens kullanımı günümüzde oldukça artmış bir durumda fakat lens kullanımının artması beraberinde bir takım soruları da getiriyor. Bu sorulardan ilki ve en önemlilerinden biri;

Lens nasıl temizlenir? En uygun temizleme yöntemleri
0

Lens kullanımı günümüzde oldukça artmış bir durumda fakat lens kullanımının artması beraberinde bir takım soruları da getiriyor. Bu sorulardan ilki ve en önemlilerinden biri;

Lens Nasıl Temizlenir?

Lens kullanımı oldukça önemli bir konudur ve bazı davranışların lens kullanımı konusunda zamanla alışkanlık kazanılması gerekmektedir. Bu davranışlardan ilki lens kullanımında temizlik etkenidir. Bilindiği kadarıyla temiz ve dikkatli kullanılan lenslerin üzerinde ki olumsuz bakterilerin yüzde 90’a kadarı yok olmaktadır.

Lenslerin genel temizliği nasıl yapılır?

Lens kullanımında kimi bireylerin her iki göz numarası eşit olsa da kimi bireylerin iki göz numarası birbirinden farklı olabiliyor. Bu tür durumlarda lens kapları yardımımıza koşuyor fakat unutmamak gerekir ki bu tür durumlarda lens kaplarının da temizliği oldukça önemli oluyor.

Kontak Lens Temizliği

Kontak Lens temizliğinde dikkat edilmesi gereken unsurları sıralamak gerekirse;Lens solüsyonunuzun son kullanma tarihine dikkat edin;Lens solüsyonunuzun üzerinde yazan kurallara uyun. Örneğin solüsyonunuzun ağzını açık bırakmayın ve solüsyonunuzu doğrudan güneşte bırakmayın. Solüsyonunuzu oda sıcaklığında tutun gibi üzerinde yazan uyarılara mutlaka dikkat edin ve solüsyonunuzun üzerinde ki yazan bilgilere göre hareket edin.

  • Lens kabınızı temiz tutun ve güzelce arındırın.
  • Lens kabı temizliğiniz de kimyasal kullanmaktan oldukça kaçının.
  • Lenslerinizi çıkarmadan ya da takmadan önce mutlaka ellerinizi iyi bir şekilde yıkayın ve arındırın daha sonra kullanacağınız parmaklarınızı solüsyon ile ıslatabilirsiniz.
  • Ellerinizin temizliği sırasında parfüm içermeyen sabunlar kullanmaya çalışın ve ellerinizi iyice durulayıp arındırın.
  • Ellerinizi havlu ya da lifli ürünler kullanmadan durulayın aksi halde havlu ya da benzeri lifler elinizde kalabilir ve bu şekilde batma etkisi yapabilir.

Lens saklama kaplarınızı “solüsyonunuz” ile birlikte mutlaka değiştirin. Zaten yeni bir solüsyon satın aldığınızda paket içeriğinde hediye olarak lens kabı da genellikle bulunuyor fakat isterseniz optikçilerden ya da çeşitli güvenilir mağazalardan lens kabı temin edebilirsiniz. Genellikle cam lens kapları daha sık tercih ediliyor. Lenslerinizi asla kuru bir şekilde bırakmayın ve lens kaplarınız dışında – solüsyonsuz bir şekilde bırakmayın. Lensleriniz konusunda oldukça steril olmaya çalışın.Lenslerinizi arındırmak ve temizlemek için iyice yıkadığınız ve temiz olduğunuzdan emin olduğunuz ellerinizin avuç içi kısmına bir miktar solüsyon dökün ve lensinizi avucunuzun içerisinde ki solüsyona yerleştirin. Genellikle işaret parmağı – ya da aktif kullanmak istediğiniz parmağınız ile bastırmadan lensinizi solüsyon içerisinde hafifçe ovalayın. Bu işlem için cam bir kap ya da optikçilerde satılan lens temizleme setlerinden satın alıp düzenli bir şekilde kullanabilirsiniz.Bu işlemlerden sonra lenslerinizi solüsyonunuz ile ıslatıp lens kabınıza yerleştirin.Kontak Lens Konusunda Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar;

  • Lenslerinizi bir süre kullanmayacaksanız eğer mutlaka lens kabınızın içerisinde ki solüsyonu 7 günde bir değiştirin ve temizleyin.
  • Sıcak havalarda ya da nemli – kuru ortamlarda doktorunuza danışarak satın aldığınız suni göz yaşı damlalarını kullanabilirsiniz.

Unutmayın lens kabı içerisinde tuttuğunuz solüsyon tek kullanımlıktır. Bu yüzden günlük kullandığınız lenslerinizde lens kabı içerisinde ki solüsyonu mutlaka yenileyiniz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

SanalTus.Com Administrator

Yorum Yap