1. Ana Sayfa
  2. Donanım Haberleri
Trendlerdeki Yazı

Overclock Nedir? Nasıl İşlemci Seçmeliyim?

Overclock Nedir, overclock için nasıl işlemci seçmeliyim gibi sorularınızın cevabı bu yazımızda. Hemen tıkla ve sende öğren.

Overclock Nedir? Nasıl İşlemci Seçmeliyim?
0

Overclock Nedir, overclock için nasıl işlemci seçmeliyim gibi sorularınızın cevabı bu yazımızda. Hemen tıkla ve sende öğren.

Donanım dünyası ve bilgisayar yazılımları artık üst düzey bir seviyeye gelmiş durumda. Bilgisayar yazılımları üst düzey bir hale geldiği için bu yazılımların sistem gereksinimleri de oldukça artmış durumda. Tüm bunların yanı sıra artık bilgisayar kullanıcıları çok daha iyi bir hız seviyesi beklemekte.

İşte tüm bu unsurlar göz önüne alındığında bilgisayar kullanıcıları overclock yani hız aşırtma işlemi yapmak istiyorlar. Zira overclock sayesinde bilgisayar bileşenleri standartlarının üstüne çıkarak kullanıcıya daha fazla hız ve performans sunuyor.

Ama elbette sağlıklı bir overclock işlemi gerçekleştirmek için bilgisayarınızın overclock işlemine elverişli ve uygun olması şart.

Overclock Nedir? Nasıl İşlemci Seçmeliyim?

Peki overclock işlemi yapılacak bilgisayarın ne gibi kriterlere sahip olması gerekiyor?

En öncelikle işlemcinizin çarpan kilidi açık bir işlemci olması gerekiyor. Eğer işlemcinizin çarpan kilidi kapalı ise hiç bir şekilde o işlemciyi overclock yapamazsınız. Bir işlemcinin çarpan kilidinin açık veya kapalı olduğunu çok basit bir biçimde öğrenebilirsiniz. İntel işlemcilerde eğer işlemci modelinizin sonunda “K” ibaresi varsa o işlemcinin çarpan kilidi açıktır ve overclock yapmaya müsaittir. Ama eğer “K” ibaresi yoksa o işlemcinin çarpan kilidi kapalıdır ve overclock yapılamaz. AMD işlemcilerin ise neredeyse tamamının çarpan kilidi açıktır ve overclock yapmaya müsaittir.

İyi bir işlemci soğutucunuzun olması şart. Çünkü overclock işlemini yaptıktan sonra işlemciniz daha fazla ısınacaktır ve bu ısıyı en aza indirebilecek bir işlemci soğutucusu olması overclock için çok önemlidir.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

SanalTus.Com Administrator

Yorum Yap