1. Ana Sayfa
 2. Haberler
Trendlerdeki Yazı

Postinor-2 Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılır?

Postinor-2 ertesi gün hapı nasıl kullanılır? Korunmasız cinsel ilişkiden sonra mümkün olan en kısa sürede bir tablet alınız.

Postinor-2 Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılır?
0

Postinor-2 ertesi gün hapı nasıl kullanılır? Korunmasız cinsel ilişkiden sonra mümkün olan en kısa sürede bir tablet alınız.

Tableti ne kadar erken alırsanız, o kadar etkili olması muhtemeldir. Aldıktan hemen sonra almak en iyisidir. İlk tablet cinsel ilişkiden en geç 72 saat sonra alınmalıdır. İkinci tableti ilk tabletten tam 12 saat sonra alınız.Postinor-2 Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılır?

Postinor-2 ertesi gün hapı ne için kullanılır?

Postinor-2 yalnızca acil bir kontraseptiftir. Postinor-2, düzenli bir doğum kontrol yöntemi olarak tasarlanmamıştır. Korunmasız cinsel ilişkiden sonraki 72 saat içinde alındığında hamileliği önlemek için kullanılır. Postinor-2’nin beklenen gebeliklerin %85’ini önleyeceği tahmin edilmektedir. Beklenen gebeliklerin %95’i ilk 24 saat içinde alınırsa, korunmasız cinsel ilişkiden sonraki 48 saat ile 72 saat arasında alınırsa %58’e düşer.Postinor-2’nin korunmasız cinsel ilişkiden 72 saat sonra alınırsa etkili olup olmadığı bilinmemektedir.Postinor-2, cinsel yolla bulaşan hastalıklara yakalanmanızı engellemez. Postinor-2’yi neden kullandığınızla ilgili herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

Postinor-2’yi almadan önce (ertesi gün hapı)

 • Bu korunmasız cinsel ilişkiden önce hamile olduğunuzdan şüpheleniyorsa, hamile olmadığınızı kontrol edin.
 • Başka bir ilaç alıp almadığınızı sorun (bkz. Diğer ilaçlarla birlikte kullanımı)
 • Yüksek tansiyondan muzdarip olup olmadığınızı sorun
 • Bir sonraki adetiniz olana kadar bir bariyer doğum kontrol yöntemini dikkatli bir şekilde kullanmanız gerektiği konusunda size tavsiyede bulunun.
 • Özellikle o zamana kadar adet görmediyseniz, doktorunuzu üç hafta içinde görmenizi tavsiye edin.
 • Düzenli kontrasepsiyon ihtiyacını tartışın

Aşağıdaki durumlarda almadan önce doktorunuza danışmalısınız:

 • Şeker hastalığınız var (böbrek, göz veya sinir hasarı veya damar hastalığı) – Şeker hastalığı, vücudun yeterli insülin üretmediği veya vücut dokularının mevcut insülini kullanamadığı bir durumdur. Bu hiperglisemiye (kanda çok fazla şeker) yol açar.
 • İskemik kalp hastalığınız var (kalp kasının kan damarlarında kan akışının azalmasından kaynaklanan kalp hastalığı)
 • felç geçirdin
 • meme kanseri oldun
 • Şiddetli karaciğer hastalığınız var

Bu koşullardan herhangi biri sizin için geçerliyse Postinor-2’yi almanız uygun olmayabilir.

 • Mide-bağırsak sisteminizde (Crohn hastalığı gibi) yemeğinizin sindirimini ve emilimini engelleyen bir hastalığınız varsa;
 • kusuyorsanız veya şiddetli ishaliniz varsa

Bu koşullar sizin için geçerliyse, doktorunuz daha yüksek bir doz önerebilir.

Ne zaman almamalısın

 • Hamilesin
 • Zaten hamile olabileceğiniz için aynı adet döngüsünde 72 saatten daha önce korunmasız cinsel ilişkiye girdiyseniz
 • Sebebi bilinmeyen vajinal kanama yaşıyorsanız
 • meme kanserisin
 • Tabletlerin herhangi bir bileşenine alerjiniz var (aşağıdaki Ürün Açıklamasına bakın)
 • Tabletler pek doğru görünmüyor

Paketin üzerinde yazılı olan son kullanma tarihinden sonra veya paket yırtılmışsa veya kurcalanma belirtileri gösteriyorsa Postinor-2’yi almayın.Bir süpermarketten veya sağlıklı gıda mağazasından satın alınanlar da dahil olmak üzere başka ilaçlar alıyorsanız doktorunuza veya eczacınıza söyleyiniz. Bazı ilaçlar Postinor-2’nin düzgün çalışmasını engelleyebilir veya Postinor-2 diğer ilaçların çalışma şeklini etkileyebilir. Postinor-2 ile etkileşime girebilecek ilaç örnekleri şunlardır:

 • Epilepsi tedavisinde kullanılan ilaçlar (örneğin, barbitüratlar, primidon, fenitoin ve karbamazepin).
 • Tüberküloz tedavisinde kullanılan ilaçlar (örneğin, rifampisin, rifabutin).
 • HIV enfeksiyonu için bir tedavi (ritonavir).
 • Mantar enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılan bir ilaç (griseofulvin).
 • Sarı kantaron (Hypericum perforatum) içeren bitkisel ilaçlar

Postinor-2 nasıl alınır

İkinci tableti ilk tabletten tam 12 saat sonra almanız gerektiğinden, ikinci tableti alabileceğiniz bir zaman (örneğin, muhtemelen uyuyacağınız gecenin bir yarısı değil) ve ilk tableti 12 saat önce alınız. Bu, ilk dozu biraz geciktirmeniz gerekebileceği anlamına gelir. Bununla birlikte, ilk tablet ne kadar erken alınırsa, tedavinin sizi hamile kalmaktan alıkoyma olasılığının o kadar yüksek olduğunu unutmamalısınız.Postinor-2 çocuklar için önerilmez. Postinor-2’nin 14-16 yaşları arasındaki kadınlar tarafından alındığında yalnızca sınırlı bilgi mevcuttur ve daha genç kadınlarda veya çocuklarda kullanımına ilişkin hiçbir bilgi yoktur.

Postinor-2’yi alırken

Tabletlerden herhangi birini aldıktan sonra 2 saat içinde kusarsanız, tablet emilmeyebileceğinden ve ek bir tablet almanız gerekeceğinden eczanenize, doktorunuza veya kliniğinize dönmelisiniz.Sizi tedavi eden herhangi bir doktora veya eczacıya Postinor -2 kullandığınızı söyleyin.Postinor-2’yi başka birine vermeyinPostinor-2 uyuşukluğa veya baş dönmesine neden oluyorsa, araba veya makine kullanmayın.

Yan etkiler

Postinor-2’yi aldıktan sonra kendinizi iyi hissetmiyorsanız, mümkün olan en kısa sürede doktorunuza veya eczacınıza söyleyiniz.Tüm ilaçların yan etkileri vardır. Genellikle ciddi değiller ama bazen olabilirler. Bazı yan etkiler yaşarsanız tıbbi tedaviye ihtiyacınız olabilir.Bu olası yan etkiler listesi sizi endişelendirmesin.Bunların hiçbirini deneyimlemeyebilirsiniz.Doktorunuza veya eczacınıza sorabileceğiniz tüm soruları yanıtlamasını isteyin.Yaygın yan etkiler yorgunluk, bulantı ve kusmadır. Bazı hastalarda ayrıca mide ağrısı, ishal, baş dönmesi, baş ağrısı, hassas göğüsler, artmış vajinal kanama ve cilt reaksiyonları görülmüştür.Bazı hastalarda yukarıda listelenmeyen diğer yan etkiler de ortaya çıkabilir. Kendinizi iyi hissetmenize neden olan herhangi bir şey fark ederseniz doktorunuza veya eczacınıza söyleyiniz.

Postinor-2’yi kullandıktan sonra

Postinor-2’yi aldıktan sonra 3 hafta içinde doktorunuzu görmelisiniz.Beklenenden daha erken lekelenme veya vajinal kanama yaşayabilirsiniz.Tabletleri aldıktan sonra 3 hafta içinde adet görmezseniz, hamile olabileceğiniz için doktorunuzu görmelisiniz. Postinor-2 işe yaramazsa hamile olabilirsiniz. Doktorunuz hamilelik testi isteyecektir. Mide ağrısı şiddetliyse, nadiren de olsa tubal gebelik meydana gelebileceğinden hemen doktorunuzu görmelisiniz.Postinor-2, yalnızca bir acil durum önlemi olarak tasarlanmıştır. Henüz yapmadıysanız, doktorunuzla diğer uzun vadeli doğum kontrol yöntemlerini tartışmalısınız.Postinor-2’yi aldıktan sonra üç gün içinde emzirmemelisiniz.Çok fazla Postinor-2 tableti alıyorsanız veya bir çocuk Postinor-2 almışsa doktorunuzu veya Zehir Bilgi Merkezi’ni (13 11 26) arayın.

Ürün Açıklaması:

Postinor-2, iki yuvarlak beyaz tablet içeren bir blister levha içerir. Her tablet 750 mikrogram levonorgestrel ve aşağıdaki aktif olmayan bileşenleri içerir: patates nişastası, mısır nişastası, silika koloidal susuz, magnezyum stearat, talk, laktoz.

Depolama:

Tabletlerinizi alma zamanı gelene kadar paketinde saklayın. Tabletleri paketinden çıkarırsanız, iyi durumda kalmazlar.Tabletlerinizi, sıcaklığın 25°C’nin altında kaldığı serin ve kuru bir yerde saklayın.Postinor-2 veya başka bir ilacı banyoda veya lavabonun yakınında saklamayın.Sıcak günlerde arabada veya pencere pervazlarında bırakmayın.Sıcak ve nem bazı ilaçları yok edebilir.Çocukların ulaşamayacağı bir yerde saklayın.Yerden en az bir buçuk metre yükseklikte kilitli bir dolap, ilaçları saklamak için iyi bir yerdir.Son kullanma tarihi paketin ve folyo blisterin üzerine basılmıştır. Bu son kullanma tarihinden sonra Postinor-2’yi kullanmayın.

Daha fazla bilgi için nereye gitmeli

Daha fazla bilgiye ihtiyaç duyarsanız, eczacınıza, doktorunuza veya kliniğinize başvurmalısınız.

Ertesi Gün Hapı İsimleri ve Fiyatları

Piyasada birkaç marka ertesi gün hapları vardır. Bu hapların isimleri ve fiyatları şunlardır:

 1. Norlevo: Fiyatı 59 TL, Norlevonun içinde 750 mcg levonorgestrel vardır. Kutunun içinde 2 tablet vardır. Tek doz halinde 2 tablet birlikte alınmalıdır.
 2. Ertes 72: Fiyatı 57 TL, Ertes 72 nin içinde 1.5 mg levonorgestrel vardır. Kutunun içinde 1 tablet vardır. Tek doz 1 tablet şeklinde hap içilir.
 3. Postpill: Fiyatı 57 TL, Postpillin içinde 1.5 mg levonorgestrel vardır. Kutunun içinde 1 tablet vardır. Tek doz 1 tablet şeklinde kullanılır.
 4. Ella: Fiyatı 83 TL, Ella nın içinde 30 mg Ulipristal vardır. Kutunun içinde 1 tablet vardır. Tek doz 1 tablet şeklinde ertesi gün hapı içilir.
 5. Sırt Ağrılarına İyi Gelen Hareketler!
 6. Egzersiz Yapmak Neden Önemlidir?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

SanalTus.Com Administrator

Yorum Yap