1. Ana Sayfa
  2. Haberler
Trendlerdeki Yazı

Prozac Kullananlar İçin Önemli Bilgiler

Piyasada adı sıkça duyulan önemli ilaçlardan birisidir Prozac…

Prozac Kullananlar İçin Önemli Bilgiler
0

Piyasada adı sıkça duyulan önemli ilaçlardan birisidir Prozac

Hem tablet şeklinde hem şurup şeklinde satılan ilaç, eczanelerde sadece reçete ile satılır. Antidepresanlar arasında yer almasına rağmen, düşük dozlu olduğu ve çok fazla yan etkisi olmadığı için yeşil reçete ile değil, normal reçete ile satılır.Bugün sizlere Prozac ne için kullanılır, sorusundan yola çıkarak, ilaç hakkında merak edilenler ve kullanımında dikkat edilmesi gerekenler hakkında detayları aktaracağız.

Prozac likit ve tablet şeklinde satılan antidepresan özellikli bir ilaçtır. Ruhsal bunalım ve depresyon hastalıkları durumunda kullanılan bu özel ilaç aynı zamanda bayanlarda adet dönemini yaşanan sıkıntılar için de kullanılabiliyor.Adet döneminde kullanımında geçici olarak kullanılan bu ilaç diğer hastalık ve sağlık sorunlarının tedavisi için düzenli olarak kullanılması gerekir. Kaygı, stres, aşırı sinirlilik, aniden duyulan endişe durumlarının önüne geçilmesinde de bu özel ilaç kullanılabilir.

Prozac, kapsül ve likitlerinin kullanımında mutlaka öneren doktorun verdiği dozajlar dikkate alınmalıdır. Hastayı özel olarak muayene ettikten sonra uygun görülen bu doz ve kullanım şekli, sağlık sorununun çözümü için en ideal yoldur. İlacın kullanımı, dozu, kontrolleri ve ilaç kullanımının bırakılması mutlaka doktor kontrolünde yapılmalıdır.

Prozac kapsüllerinin kullanımında hapların bol su ile birlike yutulması gerekir. Haplar kesinlikle ağza alınıp diş ile kırılarak yenilmemeli, bu şekilde uygulama yapılmamalıdır. Bunun dışında likit olarak satın alınan Prozac ilaçlarının kullanımında ölçüye dikkat etmek gerekir.İlaç içiminde mutlaka şurup ile birlikte verilen ölçünün kullanılması, her kullanım sonunda yıkanması ve yeniden kutusuna konulması gerekir.Prozac kapsüllerin kullanımı genel olarak hastalıklara göre belirlenir. İlacın en yaygın kullanımı olan depresyon için günde 1 adet tablet şeklinde alınması gerekir. Tedaviye başladıktan sonraki 2-3 gün içinde doktorun özel muayenesi ile doz ya da hap sayısı arttırılabilir. Çok ciddi rahatsızlıklarda günde en fazla 3 adet Prozac kapsülün alınması önerilir.Bir beslenme sorunu olan bulimia nervoza için hastanın günlük 60 mg hap alması gerekir.

Bunun için 20 mg’lık 3 adet hapı tek seferde tüketilebilir ya da günde 3 kere bu haplardan 1 adet alınabilir. Adet sancısı ve stresi için kullanımında her gün 1 adet 20 mg hap alınması ya da her adet döngüsü öncesi 14 gün günde 1 adet şeklinde tüketilmesi önerilir.Yukarıdaki dozlar genel olarak uygun görülen dozlardır. Ancak bu dozların dışında doktorunuzun belirttiği dozları kullanabilirsiniz. Kişisel tedavilerde kullanılan Prozac genelde kişinin hastalığı ve yapısına göre değişik dozlarda verilir. Bu dozlara aynı şekilde uymak ve doza göre kullanmak hastalıkların tedavisinde önemli rol oynar.

Prozac yan etkileri şiddetlerine göre değerlendirilebilir. İlacın en sık görülen etkileri arasında ilk sırada; ateş, terleme, üşüme, titreme, baş ağrısı, huzursuzluk, çarpıntı, havale, huzursuzluk, mide bulantısı, kusma, hazımsızlık, kabızlık, endişe, sinirlilik gibi yan etkiler belirebilir.Bu yan etkiler ortaya çıktığında vakit kaybetmeden bir doktora başvurmak gerekir. Eğer etkiler daha şiddetliyse acilen bir sağlık kuruluşuna gidip sorun hakkında bilgi vermek gerekir. Prozacın ciddi yan etkileri, yüzde kırmızıya çalan renk değişikliği, kişide çevresine ya da kendisine zarar verme isteği, kan basıncı ve nabızın yükselmesi, solunum hızının artması, havale belirtileri ve kanama belirtileri olarak sıralanabilir.İlaç kullanımından sonra bu yan etkiler ortaya çıktığında hastanın kontrol altına alınması ve büyük ihtimalle hastanede yatarak tedavi edilmesi gerekebilir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

SanalTus.Com Administrator

Yorum Yap