1. Ana Sayfa
  2. Haberler
Trendlerdeki Yazı

Sanat Dalları Nelerdir?

Sanat dalları, farklı kollara ayrılmakla birlikte, öncelikle sanat kavramının anlamını açıklamak yerinde olacaktır.

Sanat Dalları Nelerdir?
0

Sanat dalları, farklı kollara ayrılmakla birlikte, öncelikle sanat kavramının anlamını açıklamak yerinde olacaktır.

Sanat, kişide güzel duygu ve düşünceler uyandıran her türlü faaliyetin ismine verilen genel bir addır. Sanat, kişiler kadar toplumları da belli bir akımın etrafında toplayan, farklı estetik duygularının oluşmasına sebep olan eylemlerdir. İnsanın duygu ve düşüncelerini, en güzel şekilde dışa vurma şekli de sanatsal faaliyetler olarak tanımlanır.

Her kişinin belli bir sanat dalına yeteneği bulunmaktadır. Bazı kişilerde bu yetenekler, üstün boyutlarda olup, adından söz ettirecek eserler çıkarmalarına vesile olacaktır. Sanat dalları ise çok çeşitlidir. Sanat dalları olarak, resim, heykel, müzik, heykel, edebiyat ilk akla gelenlerdir. Görsel sanat dalları içerisinde, tiyatro, sinema, bale de akla gelen dallar içerisindedir.

Sanat ile Zanaat Arasındaki Ayırım

Yaşamsal faaliyetleri kolaylaştırmak amacıyla yapılan el becerilerine dayanan sanat kolları, zanaat diye nitelendirilir. Halı dokumacılığı, tahta oymacılığı, demir ustalığı gibi meslekler, zanaat dallarının farklı meslek kollarıdır.

Geleneksel Türk El Sanatları içerisinde bu meslek kolları farklı şekillerde yer almaktadır. Tel kari işçiliği, çini yapımı, el yapımı yöresel ayakkabı yapımları gibi… Bu meslek kollarının bir kısmı günümüzde varlığını devam ettirirken, bir kısmı da artık yapılamaz hale gelmiştir.

Bunun en önemli etkeni, teknolojinin gelişmesi ile seri üretim yapan makinelerin bu zanaat kollarını öldürmesidir. Hayatı kolaylaştıran bu aletler, çok daha hızlı üretim yapmakla birlikte, estetik tasarımlardan uzak kişisel yaşam eşyaları üretmektedir. Bu konuda toplumsal bilincin arttırılması, el becerilerine dayanan geleneksel zanaat dallarının yaşatılmasına dair çabaları arttırmaktadır.

Sanatın Toplum Üzerinde Etkileri

Sanatın toplum üzerinde çok olumlu etkileri olduğu her zaman kabul edilen bir gerçektir. Sanat, toplumun estetik anlayışını geliştiren ve farklı bakış açıları geliştirmesini sağlayan faaliyetlerdir. Çocuk yaşlarda verilecek bu eğitim, güzeli çirkinden ayırt etme becerisini geliştirecektir.

Özellikle, çocuk yaşlarda verilecek müzik eğitimi, çocuklarda zihin gelişimi üzerinde de olumlu etkileri olacaktır. İleride mimar ya da mühendis olacak gençler, ev inşa ederken, çevreye uyumlu görsel açıdan şık binalar da yapacaklardır. Teknik branşlarda eğitim almış olan kişilerin, estetik duyguları gelişmiş olursa, yaptıkları her işte bunun izlerini göstereceklerdir.

Dramatik Kategoride Olan Sanat Dalları

Dramatik kategoride olan sanat dalları, farklı kollara ayrılmaktadır. Göze ve kulağa hitap ederken kimisi her ikisine birden hitap etmektedir. Tiyatro ve her türlü müzikal oyunlar dramatik oyunlar içerisindedir.

Ayrıca, opera gibi her topluma mal olmuş sanat dalları gibi Hacivat-Karagöz gibi geleneksel kukla oyunları da dramatik kategoride yer almaktadır. Sanat dalları içerisinde, yukarıda sayılan tüm bu sanat dallarının haricinde dil bilgisi gerektiren, yazı tekniklerine dayanan sanat dalları da bulunur. Şiir, tiyatro piyesi, roman gibi edebiyat eserleri de asırlarca okunacak sanat eserleri arasındadır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

SanalTus.Com Administrator

Yorum Yap