1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Sanat Ne Demek?

Sanat Ne Demek?
sanat-ne-demek
0

Pek çok dalı bulunan sanat çok önemli bir alandır. İnsanlar sanat ile birlikte yaratıcılıklarını da ortaya çıkarırlar. Estetik zevki bulunan insanlar sanata kendilerini yönlendirirler. Sanatkâr insanlar güzel olan bir şeyi daha da güzel görme yeteneğine sahiptirler. Sanat her insanın yapabileceği bir şey değildir. Pek çok sanat dalı bulunmaktadır. Çok sayıda sanat okulları da bulunur. Sanat dallarıyla ilgilenen insanların içinde haz duygusu çok yoğun bir şekilde bulunur.

Sanat Ne Demek?

Sanat insanların içerisindeki güzelliği, duyulan heyecanı ve yeteneği dışarı çıkarmasına denir. Sanatın doğması insanların içerisindeki zevki ve güzelliği dışarı çıkarması sonucu oluşur. Sanat insanların güzel olan bir şeyi daha da güzel görmesini sağlamanın yanı sıra insanın kendi görüşünce duygularını da ortaya çıkaran bir daldır. Sanat ile uğraşan kişilere sanatkâr ya da sanatçı adı verilir. Sanatçılar ya da sanatkârlar gördükleri güzel bir şeyi kendi duygu ve düşüncelerini de katarak yansıtmayı tercih ederler. Özellikle tabiat güzelliklerine kendi tasvirlerini de ekleyerek anlatmayı ve yansıtmayı tercih ederler.

Sanatkârlar her insanın göremeyeceği ve düşünemeyeceği durumları ortaya çıkarır ve görmelerini sağlarlar. Sanatın tanımı; bir durumu ya da duyguyu yaşayan insanın o duyguyu ya da durumu kendi isteği ile başka kişilere çeşitli yollarla aktarması durumudur. Sanatta maddi bir fayda aranmaz. Sanatkârlar sanatla manevi haz için ilgilenirler. İnsan ruhunu en çok yücelten ve yüksekten şey tartışmasız ki haz duygusudur. Sanat ile birlikte hayatın hiç bilinmeyen yönlerini ortaya çıkarmak mümkündür. Sanatkârlar önce yansıttıkları duyguyu yaşarlar. Daha sonra ise çizim yoluyla, sesle, renklerle, hareketle ya da kelimelere dökerek karşı tarafa yansıtmaya çalışırlar. Sanatta temel husus sanatkârın yaşadığı duygusu karşı tarafa da yansıtma isteğidir.

Sanat Dalları Nelerdir?

Sanat insan ruhunu okşayan ve görülmeyen güzellikleri insanlara yansıtmayı sağlayan bir daldır. Sanat denince akla ilk gelen Güzel Sanatlar olmaktadır. Güzel Sanatlar 9 temel dala ayrılmaktadır. Bu dalların hepsi birbirinden güzel, kıymetli ve farklı hazlar veren dallardır. Güzel Sanatları sıralamak gerekirse edebiyat, müzik, mimarlık, heykel, resim, tiyatro, sinema, danstır. Resim, heykelcilik ve mimarlık sanatlarının derslerinin verildiği Güzel Sanatlar Okulu ya da Akademisi bulunmaktadır. Geriye kalan sanat dallarının eğitimi ise Konservatuvar ya da Edebiyat Fakülte’lerinde yapılır. Göze hitap eden yani çizim gibi minyatür gibi sanat dalları Şekil Sanatı bölümünde yer alır.

Sanatın Özellikleri

Sanatın en temel özelliği hem sanatkârın hem de karşı tarafın algılarının açık olması gerekir. Diğer bir özelliği ise sanatkârın tercih ettiği konu ya da fikirlerin herkesin aklına gelecek türden olmaması gerekir. Sanatların kesinlikle karşı tarafa bir izlenim vermesi gerekir. Sanatta en temel özelliklerden biri de sanatkârın duyguları ya da yansıttıkları pek çok yoruma açık olacak şekilde olmalıdır.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

SanalTus.Com Administrator

Yorum Yap