1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Satranç Nasıl Oynanır?

Satranç Nasıl Oynanır?
0

Satranç nasıl oynanır, altmış dört kareye bölünmüş siyah beyaz renkli bir tahta üzerinde, siyah beyaz renklerden oluşan, isimleri ve anlamları değişik on altışar taşla ve sadece iki kişiyle oynanabilen düşünce ve strateji oyununa ne denir diye sorsak, bu oyunu daha önce oynamış yahut oynamamış herkes satranç diyecektir muhakkak.Satrancın özellikle küçük yaştaki çocuklarda motivasyon ve konsantrasyonu artıran, dikkat dağınıklığını önleyen, sabırlı ve dingin olmayı sağlayan, başkalarına karşı sabırlı ve saygılı olmayı öğreten de bir tarafı vardır. Satranç, oynayan kişilerin süratli düşünebilme ve isabetli kararlar verebilme kapasite ve eğilimlerini de artırır.Satranç oynayan kişiler olayları daha doğru yorumlarlar. Peki bu kadar faydalı bir oyun nasıl oynanır, satranç nasıl oynanır ve kuralları nelerdir kısmına gelelim diyorsanız satranç nasıl oynanır kısaca bahsedelim hemen.Satranç tahtası eşit büyüklükte, bir siyah bir beyaz olacak şekilde sıralanmış 64 kareden oluşur.Satranç tahtası, her oyuncunun sağ tarafına beyaz gelecek şekilde konumlandırılır.  Her oyuncuda 16 taş bulunur. 1 adet şah, 1 adet vezir, 2 adet kale, 2 adet fil, 2 adet at ve 8 adet piyon. Bir satranç takımı edindiğinizde 1 adet satranç tahtanız ve 32 adet taşınız olacaktır.Satrançta amaç, rakip şahı almak yani bir nevi mat etmektir. Oyuna beyazlar önce başlar. Ve bakalım bu strateji oyunu nasıl devam eder.

Satranç Kuralları Ve Taktikleri

  • Her bir satranç taşının ayrı hareketi vardır.
  • Sözgelimi Şah sadece bitişiğindeki karelere gidebilir.
  • Kale; yatay ve dikey olarak hareket edebilir.
  • Fil; çapraz hareket edebilir. Filler oyun süresince aynı renk karelerde durabilir.
  • Vezir; yatay, dikey ve çapraz ilerleyebilir.
  • At; L şeklinde hareket ederek 3 kare sıçrayabilir ve taşların üzerinden atlayabilir.
  • Piyon; bulunduğu sütun üzerinde ileriye doğru 1 kare hareket edebilir. Ama başlangıç yerlerinde bulunan piyonlar 2 kare ilerletilebilirler.
  • Oyun, taş alma, rok ve mat mantığı üzerine kuruludur ve bu şekilde ilerler.
  • Satranç oyununda en önemli taş şahtır. Oyuncu şahını kaybederse oyunu da kaybetmiş olur. En kuvvetli taş ise vezirdir.

Bu oyunla ilgili daha detaylı bilgiyi alabilmek ve görerek öğrenebilmek için satranç nasıl oynanır video görüntülerini de izleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir
hemoroid-kanamas-.jpg

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

SanalTus.Com Administrator

Yorum Yap