1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Sigara bırakma yöntemleri | Bu yollar ile sigarayı unutun!

Sigara bırakma yöntemleri | Bu yollar ile sigarayı unutun!
0

Sigara nasıl bırakılır? Sigarayı bırakma yöntemleri ve yolları

Sigara içen insanların günlük hayatlarında sigarayı nasıl bırakacakları oldukça önemli bir sorundur. Sigaradan bir an bile uzak kalma düşüncesinden hoşlanmayan bu insanlar sigaranın vücuda verdiği zararları bile bile sigara tüketimine devam etmektedir.Çoğu bilimsel araştırma da sigaranın içerisinde bulunan nikotinin bu bağımlılığa neden olduğu gösterilse de işin bir de psikolojik tarafı vardır. Sözünü ettiğimiz psikolojik tarafına bir önce ki sigarayı bırakmanın faydaları makalemizde ele aldık, dilerseniz göz atabilirsiniz!Sigarayı bırakmanın bir çok yolu olsa da insanlar çoğundan sonuç alamıyor ve sigara kullanımına devam ediyorlar. Elle tutulabilen araştırma verilerimiz gösteriyor ki “sigara nasıl bırakılır ve sigarayı bırakma yolları cümlelerinde yapılan aramaların yüzdesi Türkiye genelinde artış gösteriyor.Araştırma grafiğini aşağıda görebilirsiniz. Durum böyleyken sigarayı bırakmanın en etkili yöntemlerini ele alacağımız bu makalenin sonunda umarız ki siz de sigaraya elveda diyebileceksiniz.

Sigara bırakma yöntemleri | Sigara bırakma yolları

Sigarayı bırakmak için öncelikle zihninizin buna hazır olması gerekiyor. Zihninizin sigara konusunda bulanık olması bu illeti bırakamayacağınız anlamına gelir. Çoğu insan, merdiven çıkarken soluk soluğa kaldığı sıralarda “şu sigarayı bırakmalıyım” diye düşünür.Buna rağmen sigarayı bırakma konusunda başarısız olurlar. Peki sigarayı bırakmak isteyen insanlar neden başarısız olur? Önce soruyu cevaplayalım. Bu sorunun cevabı oldukça açıktır. Sigara kişinin zihninde apayrı bir taht kurmuştur ve oraya oturmuştur, kalkmak istemez. Şimdi hep birlikte sigarayı bırakmanın en kolay ve etkili yollarını detaylıca inceleyip irdeleyeceğiz.

En etkili sigara bırakma yöntemleri

  • Bitter çikolatalı, sigara bırakma yöntemi: Kafanızda “sigarayı bırakacağım” diye bir düşünce oluşturduktan sonra bitter oranı yüksek çikolataları yanınızdan ayırmamaya başlayın.

Her gün sigaraya vereceğiniz parayı bitter çikolataya vererek sigaradan 1 ay kadar kısa bir süre içerisinde kurtulabileceksiniz. Yalnızca kurtulmak demeyelim, diğer istenmeyen alışkanlıklarınızda kontrolünüz altında olacak. Gelelim yönteme,Canınız her sigara istediğinde bitter çikolatanın bir parçasını kopartıp ağzınıza atıyorsunuz. Burada bitter çikolatayı ağzınızda emmeniz ve ısırmadan tüketmeniz önem taşıyor. Dilinizin altına sabitleyebileceğiniz bitter çikolatayı sürekli emiyorsunuz. Bunu 1 ay boyunca tekrarlayın. Sigaranın “S” sini unutacaksınız.

  • Karanfilli sakız ile sigaradan kurtulun: Karanfilin ağız sorunlarıyla savaştığını birçok mecra da duymuşsunuzdur. Ancak karanfil sadece ağız sorunlarını ortadan kaldırmakla kalmıyor. Sigaranın bağımlılık duygusu yaratan tarafıyla da savaşıyor. Gelelim sigarayı bırakmak için karanfil kullanımına…

Karanfilli sakız, sigarayı bırakmak için kullanılan bir çok alternatif yöntemden sadece bir tanesidir. Gün içerisinde birden fazla kullanabileceğiniz karanfilli sakız, sigarayı bıraktırmanın yanı sıra ağız kokularını da ortadan kaldırır. Hele ki sigaranın oluşturduğu ağız kokusu için karanfilli sakız birebir çözüm yöntemi sunar.Canınız sigara çekmeye başladıktan 3 dakika sonra ağzınıza bir tane karanfilli sakız atın ve çiğnemeye başlayın. Sigara içme isteğiniz tamamen geçene kadar sürekli ağzınızda sakızla dolanın. Ağız kokularından da kurtulacaksınız. Üstelik karanfilli sakız, sigaradan çokça ucuz ?

  • Sigarasızlığın stresine çare: Sigara bırakma sürecinde kişi oldukça stresli olabilir. Duygularınızı bastıracak ve sigara içme isteğinizi eyleyecek bitkisel bir çözüm olarak ada çayını önerebiliriz.

Ada çayı içeriğindeki besin oranlarıyla sigarasızlıktan oluşan baş ağrınızı azaltacaktır ve sigara bırakmanızı kolaylaştıracaktır. Hazırlanışı oldukça basit olan ada çayının çokça faydası bulunmaktadır. Baş ağrısı olduğu zamanlarda adaçayı tüketmeniz üzerinizdeki kasveti ortadan kaldırır ve baş ağrısını yok eder.

  • Sigaradan iğreneceksiniz: Bir paket sigarayı karşınıza alın ve ağzınıza öylece atıp çiğnemeye başlayın. Siz çiğnedikçe ağzınızda hamur kıvamına gelecek olan sigaralara yarım limon sıkın ve çiğnemeye devam edin. Sigaradan iğreneceksiniz ve sigara içmeye son vereceksiniz.
  • Sigara bıraktıran maydanoz tarifi: Bir demet maydanozu sigara bırakma süresince buz dolabınızdan eksik etmeyin. Canınız her sigara çektiğinde bir tutam maydanoz alıp ağzınıza atın ve çiğnemeye başlayın. Buradaki püf nokta maydanozun saplarını da yemeniz.

Saplarıyla birlikte tüketmeniz gereken maydanoz ağzınızda sakız gibi olacak ve salgıladığı suyu ile sizi sigaradan uzaklaştıracaktır.

  • Karabaş otu çayı ile sigaraya elveda: Karabaş otu lavanta çiçeğinin bir türüdür. Çayını yapıp içebileceğiniz karabaş otu vücuttaki nikotin oranını indirir ve canınız sigara çekmez. Ayrıca karabaş otu eski zamanlardan beri sinirleri sakinleştiren özelliğiyle dile gelmiştir.

Çiçekleri pembe ve mor renklerde olan bu ot kan dolaşımını da düzene sokar. Öte yandan sigaranın neden olduğu damar tıkanıklığı gibi problemlerle de savaşır ve tıkanmış damarları açıcı özelliğiyle bilinir. Canınız sigara içmek istedikten 10 dakika sonra tüketmenizi tavsiye ediyoruz.Ayrıca günde iki defadan da çok tüketmemelisiniz. Karabaş otunu eczanelerde bulabilirsiniz. Ardından çayını demlemeniz yeterli olacaktır.Uyarı: Karabaş otu çayı gebelik ve emzirme dönemlerinde tüketilmemelidir. Özen gösterin.

  • Bir avuç karanfil her sorunu çözer: Sigarayı bırakma da en önemli nokta ağızdaki tadın değişmesidir. Sürekli sigara içen birisinin ağzı artık farklı bir tat algılayamaz hale gelir ve sigaradan başka bir şey düşünemez. Burada yardımınıza karanfil yetişecektir.

Sigarayı bıraktım deyip bıraktınız diyelim. Canınız her sigara istediğinde küçük bir avuç karanfili ağzınıza atın ve ağzınızdaki karanfili somurmaya başlayın. Sigarayı sizin bile bırakabildiğinizi görünce şaşıp kalacaksınız.

  • Fındık tüketimini arttırın: Sigara içmek istemiyorsunuz ancak sigarasız yapamam diyorsanız fındık tüketiminizi arttırmak size yarar sağlayabilir.

Yukarıda sigarayı bırakmanızı sağlayacak en etkili yöntemleri sıraladık. Şimdi gelelim işin zihinsel tarafına…

Öncelikle sigarayı bırakmak irade işidir. İlk olarak kafanızda başlatacağınız sigara bırakma süreci yine kafanızda son bulacaktır. Bu yüzden sigara bırakma süreci boyunca devamlı başka yiyecek-içeceklere odaklanmanız gerekmektedir.Odak noktanızı yalnızca sigaradan uzaklaştırmak bile sigara bırakma sürecinin yarısını tamamlamış olmanız demektir. Öte yandan bir diğer önemli hususta şudur; sigara içerken yanında tükettiğiniz gıdaları bir daha tüketmemeniz gerekir.Size sigarayı hatırlatan her şeyi hayatınızdan çıkarmanız yönünde tavsiye veriyoruz. Bu bir insan veya bir besin olabilir. Çünkü hiçbir şey sizin sağlığınızdan ve yaşama bağlılığınızdan önemli değil.

Sigara nasıl bırakılır?

Sigaranın yanında kola tüketmek hoşunuza gidiyorsa kolayı bırakın. Kahve içmek hoşunuza gidiyorsa kahveden uzaklaşın. Bu şekilde bir çok zararlı alışkanlıktan kurtulacaksınız ve sigaradan zevk almamaya başlayacaksınız. Sigaradan yavaş yavaş bırakmakla kurtulamazsınız.Bir anda sigarayı bıraktım diyeceksiniz ve bırakacaksınız. O günden sonra sigara içmeyeceksiniz. Kesinlikle güçlü bir iradeye sahip olmanız gerekiyor. Aksi takdirde sigarayı bırakamazsınız. Siz bu gücü kendinizde bulduktan sonra yukarıdaki sigara bırakma yöntemlerini deneyin ve yeni hayatınızın ilk günlerini yaşamaya başlayın.Yorumlarınız bizler için çok değerlidir. Yorumlarınız sayesinde bu makale sürekli olarak güncellenmektedir. Bu nedenle aşağıdan yorum atmayı unutmayınız. Düşüncelerinizin aksine sitemizde yorum atmak çok kolaydır. ?Soru cevap platformumuzdan da bize ve okurlarımıza sorular yöneltebilir, bilgilisi olduğunuz soruları da cevaplayabilirsiniz. Soru cevap üzerine tıklamanız yeterli olacaktır.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

SanalTus.Com Administrator

Yorum Yap