1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Sirkenin Faydaları

Sirkenin Faydaları
0

Sirkenin yararları üzerinde yazılmış yüzlerce makale olmakla birlikte hemen hepsinin birleştiği nokta, antiseptik ve antioksidan etkileri üzerine olmaktadır. Her ne kadar toplum tarafından çok iyi bilinmiyor olsa da, özellikle antioksidan etkiler vücudun pek çok fonksiyonunun daha verimli çalışmasına ve kanser karşıtı yapıların güçlenmesine yardımcı olmaktadır.  Ayrıca antioksidanlar vücut hızının yükselmesine de yardımcı oldukları için kilo kontrolü üzerinde de etkilidir. Sirkeyle zayıflama bu sebeple çok dile getirilen bir konu olmaktadır. Ki sirkeli su tüketildiğinde, yapılan diyetlerin etkilerinin hatırı sayılır ölçüde arttığı bilinmektedir. Detaylı inceleyecek olursak bakalım sirkenin faydaları nelerdir?Sirke, hangi türde olursa olsun belli miktarda yakıcı özelliğe sahiptir. Dolayısıyla sirkenin yararları, ancak makul miktarlarda tüketilirse ortaya çıkabilmektedir. Günde 2 çorba kaşığı kadar sirke yeterlidir, bu miktarın üzerindeki tüketimler sorun teşkil edecektir. Özellikle mide üzerinde olumsuz etkileri olmaması için tüketim miktarı sınırlı tutulmalıdır. Bu hususa dikkat ettiğimizde genel olarak sirkenin faydaları;

  • Kan şekerini dengeler
  • Yüksek tansiyonun kontrol altına alınmasını sağlar
  • Antibakteriyeldir
  • Dolaşım sistemini düzenler
  • Metabolizmayı hızlandırır
  • Antioksidandır
  • Cildi besler, haricen kullanıldığında cildin temizlenmesine yardımcı olur
  • Vitamin deposudur
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir

Sirkenin yararları başlığında en dikkat çekici unsur ise, metabolizmayı hızlandırma özelliğidir. Sirkeyle zayıflama fikri kolay bir yöntem olması ihtimali ile pek çoğumuza oldukça cazip bir seçenek olarak görünmektedir. Ama tabii konu bu kadar direkt ve basit değil. Sirkeli su içince, ne yerseniz yiyin, zayıflayacağınızı düşünmeniz pek de doğru değildir. Zira sirke, yağ yakmayı kolaylaştırıyor olsa da, aşırı yağ alımında etkileri yetersiz kalacaktır. Diyetle birlikte olmadığı sürece, efektif olacağını söylemek pek doğru olmayacaktır. Tabii normal bir beslenme rejiminiz varsa, yani aşırı kalori almıyorsanız, sirkeli su tüketmeniz belli miktarda kilo vermenizi muhakkak sağlayacaktır. Bu noktada önemli husus alınan kalori olacaktır.

Sirke Neden Yapılır?

Sirke, şekerli meyvelerin hemen hepsinden üretilebilir. Ancak, en etkili sirke hammaddeleri, Üzüm ve Elmadır. Fermentasyona elverişlilik ve şeker oranı bakımından bu iki meyve en iyi sirkelerin üretildiği şartları oluşturmaktadır. Tabii bunların dışında, Kayısı sirkesi, alıç sirkesi, ayva sirkesi ve balzamik sirke çeşitleri de bulunmaktadır.

Sirkenin Saça Faydaları

Saçlarımızın sağlığında en önemli unsurların başında saç derisinin sağlığı gelmektedir. Genellikle bakteriyel sorunlarımız nedeniyle saç derimizde problemler vardır. Mantar, egzema gibi nadir problemler de saç sağlığımızı olumsuz etkileyebilir. Ayrıca saçların harici olarak da beslenmesi ihtiyacı bulunmaktadır. Bu noktada sirke, saç derisinin sağlığının korunması ve saçın beslenmesi için etkili bir kaynak olarak öne çıkmaktadır. Düzenli olarak banyolardan önce sirke ile ovulan saç diplerinde enfeksiyon olmaz ve buna bağlı kepeklenme de yaşanmayacaktır. Bazı araştırmalar sirkenin saç beyazlamasına da iyi geldiği yönünde bulgular göstermektedir.

Sirkenin Cilde Faydaları

Sirkenin faydaları başlığında bir diğer önemli husus ise,  sirkenin cilde faydalarıdır. Her derde deva bu sıvının cilde olan faydaları, belki de en belirgin olan özelliğidir. Sirkenin yoğun bir antiseptik olduğunu söylemiştik. Bununla birlikte insan vücudunun tolere edebileceği sertliktedir ve zarar vermez. Bu sayede cilde sirke uygulamanın hiçbir mahsuru yoktur. Tam tersine, cildinizi düzenli olarak sirke ile temizlemeniz durumunda, siyah noktalarınız tamamen yok olurken, sivilce ve gün lekesi oluşumuna karşı da orta vadede etkili bir çözüm elde etmiş olursunuz. Her gün yüzünüzü sirkeli su ile yıkadığınızda, sivilce ve lekeler tamamen ortadan kalkacaktır.Sonuç olarak sirkenin faydaları nelerdir dediğimizde, dahili faydaları ve harici faydaları olduğunu görmekteyiz. Sirkenin yararları biyolojik sistemimiz üzerinde olduğu gibi, saç ve cildimizde de oldukça fazladır ve yan etkisi olmaması sebebiyle sağlıklı bir çözüm ortaya olarak tercih edilebilmektedir.

İlginizi Çekebilir
cipralex-10-mg.jpg

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

SanalTus.Com Administrator

Yorum Yap