1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
Trendlerdeki Yazı

Siyah Noktalara Evde Çözüm

Kadınların ve erkeklerin ciltlerinde oluşmakta olan siyah noktalar genel olarak akne grubuna girmektedir. Siyah noktaların yüz hatlarında en fazla görünen bölüm burun bölgesidir. Siyah noktaların hedefi sadece yüz olmamakla birlikte, ense, kollar, sırt ve omuz bölgelerinde de görülebilmektedir.

Siyah Noktalara Evde Çözüm
0

Kadınların ve erkeklerin ciltlerinde oluşmakta olan siyah noktalar genel olarak akne grubuna girmektedir. Siyah noktaların yüz hatlarında en fazla görünen bölüm burun bölgesidir. Siyah noktaların hedefi sadece yüz olmamakla birlikte, ense, kollar, sırt ve omuz bölgelerinde de görülebilmektedir.

Yüzümdeki Siyah Noktalara Bir Çare Var mı?

Bunun bir çaresi elbet ki bulunmaktadır. Yüzlerde çıkan siyah noktaların giderilmesine yardımcı olan en yaygın uygulama buhar banyosudur. Yüze uygulanan buhar banyosunun amacı derinin gözeneklerinin açılmasını sağlar. Bu sayede siyah noktalar daha kolay bir şekilde temizlenebilir. Bunun dışında da vücudun her bölgesi için uygulayabileceğiniz ev yapımı maskeler kullanılabilir. Bu ev yapımı maskeler sayesinde hem siyah noktalardan kurtulabilir hem de sivilce oluşumunun önüne geçebilirsiniz.

Evde Yapılabilecek Siyah Nokta Giderici Maskeler

Görmekten sıkıntı duyduğunuz ve sizi ruhsal olarak sıkıntıya uğratan kötü görünümlü siyah noktalardan kurtulmak için ev yapımı kolay uygulanabilir maskeler ile kurtulmanız mümkündür. Ancak dikkat etmeniz bir konu var. Oda kullanacağınız malzemelere alerjinizin olup olmaması. Bunu öğrenmek için cildinizde ufak bir alana uygulama yapıp sonucu görmeniz sağlığınız açısından yerinde bir hareket olacaktır. Evinizde kolay ve pratik bir şekilde hazırlayabileceğiniz bazı maske çeşitleri şöyledir;

Karbonat ile Yapılan Maske

Bir yemek kaşığı karbonatı bir miktar su yardımı ile macun olacak bir kıvama gelecek şekilde karıştırınız. Ardından sıkıntılı gördüğünüz bölgeye sürerek 10 dakika beklemeye bırakınız. Sonrasında uyguladığınız bölgeyi ılık bir su ile durulayınız. Bu uygulamayı haftada en az 2 kere uygulayınız.

Doğal Limon Maskesi

Limon içerisinde barındırdığı alfa-hidroksi asit (AHA) ve sitrik asit sayesinde ölü cildin yenilenmesini sağlamaktadır. Ayrıca tıkanmış olan gözeneklerin açılmasına yardımcı olur. Ayrıca Limon suyu cilt sağlığının korunması için kolajen üretiminin sağlanması için antioksidan içerikli C vitamini içermektedir. Yarım tane limonu küçük bir kâse içerisine sıkacak yardımı ile sıkınız. Bir parça pamuk yardımı ile sorunlu bölgeye uygulayınız. Uygulamadan sonra 10 dakika boyunca bölge üzerinde bekletiniz. Ardından soğuk bir su ile durulama yapınız. Bir diğer uygulama da gece uygulayıp sabaha kadar beklete de bilirsiniz. Yalnız bunu sürekli uygulamanız zarar verebilir. Bu yüzden bir gecelik uygulama yapınız. Genel olarak günde bir defa 10 dakika yüzünüze bu uygulamayı yapabilirsiniz.

Bal Maskesi

Bir kap içerisine ılık bir su doldurunuz. Ardından bir tatlı kaşığı balı alıp o kabın içerisine oturtunuz. Biraz beklettikten sonra ılıyan balı alıp siyah nokta gördüğünüz bölgelerin üstüne sürünüz. Daha etkili olabilmesi için bir gece üzerinde bekletebilirsiniz. Balın antiseptik özelliği sayesinde siyah noktalarda bulunan bakterilerinde yok olmasını sağlayacaktır.

Bal ve Limon Karışımından Oluşan Maske

Bu iki etkili maskeyi aynı anda uygulayarak daha fazla fayda görebilirsiniz. Yarım limonun suyunu bir kaba sıkınız ve bir tatlı kaşığı balı karıştırıp siyah noktalar üzerine uygulayınız. 10 dakika beklettikten sonra temizleme işlemine başlayınız. Her gün bunu düzenli bir şekilde yaparak farkı görünüz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

SanalTus.Com Administrator

Yorum Yap