1. Ana Sayfa
  2. Haberler
Trendlerdeki Yazı

Tarçının Zararları

Tarçın baharat türlerinden biridir. Daha çok soğuk kış aylarında kullanılan bir türdür.

Tarçının Zararları
0

Tarçın baharat türlerinden biridir. Daha çok soğuk kış aylarında kullanılan bir türdür.

Başta tatlılar olmak üzere pek çok farklı alanda kullanımı söz konusudur. Ayrıca, tarçının çayı yapılarak içilmekte ve zayıflamaya fayda etmektedir. Bu yazımızda tarçının faydaları ve zararları hakkında bazı bilgileri sizlerle paylaşıyor olacağız. Soğuk hava ve bazı virüslere dayalı olarak oluşan hastalıklarla mücadele etmek adına tarçın kullanımı olmaktadır. Genellikle kurutularak kullanılmaktadır.

Dört mevsim kullanılmasında bir sakınca yoktur. İçerisinde zengin besin değerleri bulunmaktadır. Hem mineral, hem vitamin, hem de uçucu yağlar barındıran bir baharat türüdür. Tarçın ağacın kabuklu bölümünden elde edilen toz şeklinde bir baharattır. Tarçının insan vücudu için sayısız faydasının olduğunu belirtebiliriz. Ancak, faydası kadar bazı istisnai durumlarda zararları da söz konusu olabilmektedir.

Tarçın gibi baharat türlerinin zararları aşırı tüketim durumunda ortaya çıkabilmektedir. Sadece tarçının değil, her şeyin fazlası zararlı olduğunu unutmamamız gerekmektedir. Yazımızın devamında tarçının olası zararları hakkında diğer detayları paylaşıyor olacağız.Tarçın normal şartlar altında vücut için sağlıklı, faydalı ve gerekli bir baharattır. Ancak, bazı durumlarda aşırı ve bilinçsiz tüketim yapan kişiler olabilmektedir. Bu durumda bazı yan etkiler görülebilmektedir. Bunun gibi hamilelikte tarçın kullanımı için doktora başvurmak gerekebilir.

Tarçın gibi faydalı baharatlardan olumlu etki almak için çok kullanmak yerine az ölçekli ve düzenli olarak kullanmak şarttır. Uzun süreli kullanım durumunda kabızlık sorunu yapma olasılığı bulunmaktadır. Özellikle kabuklu tarçın çayı tüketenlerin günde en fazla bir fincan içmeleri önerilir. Yüksek tansiyon hastalığı için tarçın kullanımı önerilmemektedir. Yüksek tansiyon nedeniyle bazı ilaçlar alıyor olabilirsiniz. Bu durumda yine doktorunuza danışmanız şarttır. Genç kızların en çok sorduğu sorulardan biride tarçın adet keser mi sorusudur. Bununla alakalı net bir bilgi henüz ortaya konulamamıştır.

Tarçın çayı tüketiminde aşırıdan kaçmak her zaman önemlidir. Anne adaylarının gebelik dönemlerinde tarçın kullanıp kullanmaması ile ilgilide herhangi bir araştırma henüz yoktur. Bu durumlarda tarçın gibi baharatları tüketmek isteyen annelerin öncelikli olarak doktorlarına başvurmaları daha doğru olacaktır. Tarçının Çin ve Hindistan gibi ülkelerde daha çok tercih edildiği bilinmektedir. Özellikle Çin tarçınının karaciğer için bazı riskler teşkil ettiği söylenebilir. Çin tarçını karaciğeri zorlayabilir.

Bu nedenle uzun süreli ve fazla ölçekli tüketmek ileride karaciğer sorunlarının ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Uzun vadeden daha önemlisi tarçının yan etkileri olarak karaciğer sorunu yaşayanların kesinlikle tarçın tüketiminde dikkatli ve bilinçli olmaları gerekmektedir. Tarçın kan şekerini düşüren bir baharattır. İçinde bulunan etkili maddeler gereği bu özelliğe sahiptir.

Bu durum aşırı ve sürekli tüketim durumlarında söz konusudur. Özellikle ameliyat olacakların hem öncesinde, hem de sonrasında tarçın tüketmekten kaçınmaları daha doğrudur. Bununla ilgili uzmanların ameliyat öncesi en az 15 gün önce tarçın tüketimini kesmelerini önermektedirler.Tarçının baharat tarzında tozu, kabuk şeklinde hali ve ayrıca tarçın yağı bulunmaktadır.

Tarçın yağının cilt için iyi geldiği bilinmektedir. Ancak, tarçın yağının direkt olarak cilde veya vücuda sürülmesi durumunda tarçın zararları olarak tahriş etme özelliği olabilmektedir. Bu nedenle tarçın yağının kullanımında çok dikkatli davranmak şarttır.

Tarçın yağının saf ve ham halini direkt olarak vücuda sürmemek gerekir. Bu uygulamayı yapmak isteyenlerin tarçın yağını başka inceltici özelliği olan krem veya yağlar ile birlikte karıştırarak sürmeleri doğru olanıdır. Aksi halde vücudunuzda kızarıklar, tahrişler ortaya çıkabilmektedir. Sonuç olarak fayda sağlayabileceğimiz ürünlerden zarar görmemek için bilinçli tüketim yapmamız şarttır.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

SanalTus.Com Administrator

Yorum Yap