1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Tetanoz Aşısı Nedir, Ne Zaman Yapılır, Kaç Yıl Korur?

Tetanoz Aşısı Nedir, Ne Zaman Yapılır, Kaç Yıl Korur?
0

Tetanoz aşısı nedir, tetanoz hastalığı sağlığı ciddi anlamda tehdit eden ve ölümcül enfeksiyona sebep olan toksik bir hastalıktır. Özellikle çizgili kaslar üzerinde etkili olarak kasılma ve sertleşme ile belirginleşen toksik bir hastalık olan tetanoz, aşı ile korunulabilen bir hastalık aynı zamanda. Yaşamını toprakta sürdüren Clostridium bakterisi, vücuttaki küçük bir kesik, çizik yahut yaradan organizmnın derinliklerine sızarak vücudu hasta ediyor.Bakteri vücuda girdikten sonra yaklaşık 8 ila 16 gün arasında kuluçkada bekliyor. Kuluçkadan sonra tetanoz hastalığı çene kasılması ile tüm vücuda hızla sirayete ediyor. Böyle bir durumda kişiye tetanoz aşısı yapılmazsa, kişi tetanoz hastalığına yakalanarak hayatını dahi kaybedebiliyor.

Tetanoz Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Tetanoz aşısı basil mikrobu vücuda bulaştıktan sonra ilk 24 saat içinde hemen yapılmalıdır. Bu durum dışında her birey her 10 yılda bir muhakkak tetanoz aşısı yaptırmalıdır. Tetanoz aşısı sağlık açısından son derece önemli bir aşıdır. Eğer paslanmış bir metal ile yaralanma söz konusuysa hemen bir sağlık kuruluşuna giderek tetanoz aşısı yaptırılmalıdır.Tetanoz aşısı yaralanma sonrası hemen yapılmadığı takdirde vücuda basil mikrobu yayılır ve kişinin 2 hafta içinde hastalanmasına hatta hayatını kaybetmesine neden olur. Bu sebeple paslı bir metalle yaralandığınızda en kısa sürede tetanoz aşısı yaptırmanız hayatınızı kurtaracaktır. Bu arada tetanoz aşısı nereden yapılır  sorusuna cevaben koldan yapıldığını da hatırlatalım.

Tetanoz Aşısı Kaç Yıl Korur?

Tetanoz aşısı ne kadar süre koruma sağlar sorusu içinde cevabımız 10 yıl olacak. Tetanoz aşısı sonrası ortalama olarak 10 yıl koruma sağlanmış olur. Eğer bir metal parça ile yaralandıktan sonra tetanoz aşısı yaptırırsanız 10 yıl boyunca bu hastalıktan korunmuş olursunuz. Tetanoz aşısı süresi olan 10 yıl dolduğunda aşının yinelenmesi gerekecektir.Tetanoz aşısı eğer bir kesik sebebiyle vurulmuyorsa çoğunlukla diğer aşılarla beraber vurulur. En çok da boğmaca ve difteri aşıları ile birlikte anılır. Çoğunlukla bu üç aşı birlikte vurulur.

Hamilelikte Tetanoz Aşısı

Gebelikte tetanoz aşısı yapılıp yapılamayacağı konusu da hayli önemlidir. Tetanoz aşısı hamilelikte de yapılabilen aşılardan birisidir. Kabakulak, kızamık, kızamıkçık, suçiçeği gibi canlı aşıların gebelik döneminde yapılması tehlikeli olabilmektedir ama canlı mikroorganizma ihtiva etmediğinden gebelikte tetanoz aşısı güvenle yapılabilir.Daha evvel hiç tetanoz aşısı yapılmamış yahut yapılan tetanoz aşısının üzerinden 10 yıldan fazla bir süre geçmiş hamilelerde tetanoz aşısı tavsiye edilmektedir.Tetanoz aşısı yapılan anne adaylarında meydana gelen antikorlar bebeğe geçer ve bebeği özellikle doğduktan sonraki ilk aylarda tetanoz hastalığına karşı korur. Doğumun hastane dışında bir yerde, sözgelimi evde yapıldığı durumlarda bebeğin göbek kordonunun steril olmayan bir bıçakla kesilmesi bebekte tetanoz gelişmesine sebep olabilmektedir.Özellikle yenidoğan dönemde bebekte gelişecek tetanoz ölümcül sonuçlar doğurabilmektedir. Bunu önlemek açısından tetanoz aşısı oldukça önemlidir. Doğumdan sonra bebeğe DTB denilen difteri, tetanoz ve boğmaca aşıları karışık olarak yapılır ve tetanoza karşı bağışıklık sağlanmış olur. Tetanoz aşısı bundan sonra her 10 yılda bir tazelenmelidir; aksi takdirde bağışıklık konusunda problem doğabilir.Hamilelikte tetanoz aşısı kaçıncı haftada yapılır sorusunu yönelten anne adayları için, etanoz aşısı gebelik döneminin herhangi bir bölümünde yapılabilir ama en doğru seçim gebeliğin 3. ayından sonra yapılmasıdır yanıtını verebiliriz.Daha evvelki aşılar eksik yapılmışsa ve son aşının üzerinden de 10 yıldan daha fazla bir süre geçmişse gebelik sürecinde 1 ay arayla 2 kez aşı yapılabilir. İkinci aşıdan 6 ay sonra da anneye  1 doz  daha aşı yapılır.Hamilelik döneminde bir metal ile kesilme yahut batma gibi bir durumda tetanozla birlikte tetanoz immunglobulin de yapılabilir.Hamilelikte tetanoz aşısı nezaman yapılır sorusunun yanıtı anne adaylarının merakını gidermiş olacaktır.

Tetanoz Aşısı Fiyat

Tetanoz aşısı eczanelerde iki değişik isimle satılır. Tetavax denilen ilaç ve tetanoz aşısı olan Tetraxim. Bu iki ilaç arasında pek fark yoktur. İki ilacı fiyatları ortalama 20 ila 30 TL civarındadır. Tetraxim, tetanozla birlikte boğmaca ve difteriye karşı da bağışıklık oluşturur.Sağlıklı bireylerin de 10 yılda bir zorunlu olarak tetanoz aşısı olmaları gerekir. Tetanoz aşısı ücretsizdir. Bu aşı devlet tarafından karşılanmaktadır. Tetanoz aşısı koldan yapılan intramüsküler bir aşıdır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

SanalTus.Com Administrator

Yorum Yap