1. Ana Sayfa
  2. Akıllı Telefon Haberleri
Trendlerdeki Yazı

Touch ID Ne Demek?

Touch ID Ne Demek, Nasıl Tamir Edilir, Nasıl Sıfırlanır, Güvenilir mi bunun gibi sorularınızın tüm cevabını yazımızda.

Touch ID Ne Demek?
touch-id-ne-demek
0

Touch ID Ne Demek, Nasıl Tamir Edilir, Nasıl Sıfırlanır, Güvenilir mi bunun gibi sorularınızın tüm cevabını yazımızda.

Touch ID, Apple’ın en son çıkardığı  iPhone ve iPad modelleri içerisinde yer alan yeni nesil parmak izi okuma teknolojisi destekli güvenlik sistemidir. Touch ID’ye sahip cihazların home tuşunun içerisinde parmak izini okuyabilen bir çeşit sensör yer almaktadır. Kullanıcılar parmak izlerini cihaza tanımlar ve daha sonra kendi parmak izleri yardımıyla cihazlarının ekran kilidini açabilirler. Touch ID’de birden fazla parmak izi kullanılabilir. Örneğin iki farklı kişinin de parmak izi telefona öğretilerek ikisinin de parmağını okuyup ekran kilidini açması sağlanabilir. Touch ID kullanılan cihazlarda bu sensörün bozulması ya da elin yağlı olup, parmak izinin okunamaması gibi durumların önüne geçilmesi amacıyla ayrıca kilit kodu da kullanılır. Touch ID’yi kullanmak isteyen kullanıcıların mutlaka kendilerine ait bir kilit kodu oluşturmaları gerekir.

Touch ID sadece Güvenlik için Mi Kullanılır?

Touch ID sadece ekran kilidi için kullanılan bir güvenlik yöntemi değildir. Bu teknolojisi sayesinde kullanıcılar, App Store ve iTunes’da satın alma işlemi yapmak istediklerinde sürekli Apple ID ve şifre girmeleri yerine parmak iziyle işlemlerini çok daha hızlıca gerçekleştirebilirler.

iOS 8 işletim sistemi ile birlikte Touch ID sistemi ayrıca 3. Parti yazılımların da kullanımına açılmıştır. Örneğin kullandığınız bankanın mobil uygulaması parmak izi korumasına izin veriyorsa parmak izinizi tanımlayarak şifre girmenize gerek kalmadan banka hesaplarınıza rahatça girebilir ve güven içerisinde işlemlerinizi halledebilirsiniz.

Şuan için Touch ID teknolojisi bulunan cihazlar: iPad Air 2, iPad Mini 3, iPhone 5S, iPhone 6, iPhone 6S modelleridir.

Touch ID Sıfırlama

Cihazınızda kullandığınız Touch ID’yi bazen değiştirmeniz gerekebilir. Özellikle yeni cihaz aldığınızda henüz cihazı tam olarak size uygun pozisyonda tutmayı başaramayabilirsiniz. Oysa ilerleyen zamanlarda cihaza eliniz tam olarak alışacak ve parmağınızı basma şekliniz de değiştiği için Touch ID’yi sıfırlama ihtiyacı duyabileceksiniz.

Touch ID’yi sıfırlamak için; cihazınızın Ayarlar menüsünden Touch ID ve Parola sekmesine geçiş yaparak buradaki menü içerisinden hem Touch ID sıfırlamasını hem de parola sıfırlamasını yapabilirsiniz. Touch ID’yi sıfırlamak için ayrıca girdiğiniz parolanın da gerekeceğini unutmayın.

Touch ID Tamiri

Cihazınızın Touch ID’si çalışmıyorsa ya da parmağınızı tam olarak okumuyorsa aldığı bir darbe nedeniyle veya sıvı temasından dolayı Touch ID mekanizması bozulmuş olabilir. Böyle durumlarda mekanizmanın değişmesi halinde yeniden Touch ID’nizi kullanmaya başlayabilirsiniz.

Touch ID tamiri için özel servislere başvurabileceğiniz gibi eğer bulunduğunuz şehirde Apple Store yer alıyorsa Apple Store’da da tamirini gerçekleştirebilirsiniz. iPhone tamiri oldukça hassas bir konu olduğundan dolayı elinizden geldiğince kalitesinden emin olduğunuz servislerde Touch ID tamiri yaptırınız.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

SanalTus.Com Administrator

Yorum Yap