1. Ana Sayfa
  2. Haberler
Trendlerdeki Yazı

Türkiye’nin En Kültür Dolu 5 Şehri

Türkiye her bakımdan son derece güzel bir ülkedir. Güzel olduğu kadar şehirlerinin kendilerine has özellikleri ile de önemli bir ülkedir.

Türkiye’nin En Kültür Dolu 5 Şehri
turkiyenin-en-kultur-dolu-5-sehri
0

Türkiye her bakımdan son derece güzel bir ülkedir. Güzel olduğu kadar şehirlerinin kendilerine has özellikleri ile de önemli bir ülkedir.

Türkiye’nin en kültürlü ve okuma yazma oranı yüksek şehirleri her sene TUİK tarafından belirlenmektedir. Türkiye’de ki en çok okuryazar kişi sayısının bulunduğu şehirlerarasında Antalya, Tekirdağ, İzmir gibi şehirler bulunuyor.

Bununla birlikte kültür bakımından da şehirlerin okuma oranları ölçüldüğünde farklı illerin öne çıktığı söylenebilir. Örneğin kitap okuma oranı olarak Ankara ilk sırada geliyor. İstanbul ise ikinci sırada geliyor. Kültür bakımından şehirlere bakıldığın da şu şekilde bir sıralama ortaya çıkarılabilir:

En Çok Kitap Okuyan Şehir Ankara

Türkiye’nin başkenti Ankara en yüksek kitap okuma oranı ile kültürlü şehir sıralamasında birinci sırada yer alıyor. Hem siyaset çevrelerinin hem de üniversite camiasının son derece hareketli olduğu Ankara’da okuma oranı son derece yüksektir. Gencinden yaşlısına birçok kişinin okumaya önem vermesi bu şehrin en kültürlü şehirler sıralamasına girmesini sağlamıştır. Özellikle üniversite çokluğu şehrin kültür düzeyini bir hayli yükseltmiştir. 

İstanbul İkinci Sırada Yer Alıyor

Türkiye’nin en önemli metropollerinden biri olan İstanbul hem kültür hem de turizm bakımından çok önemli bir yere sahiptir. Dünyanın kültür ve sanat şehirleri arasında önemli bir paya sahip olan İstanbul okuma oranı bakımından son derece iyi bir orana sahiptir. Şehirde bulunan üniversitelerin çok olması, birçok edebiyat çevresinin burada bulunması İstanbul’un kültür seviyesini de arttıran konular arasında yer alıyor. İstanbul yerli ve yabancı turisti ağırlayan son derece kültür dolu şehirlerimizden birisidir. Gerek tarihi mekânları gerekse şehrin üniversiteleri ve stratejik konumu İstanbul’un değerini ortaya koyan nedenlerdir.

Eskişehir Kültür Bakımından Üçüncü Sırada

Öğrenci şehri olarak da bilinen Eskişehir her zaman en kültürlü şehirlerarasında yer alıyor. Şehirde üniversitelerin çok olması ülkenin birçok şehrinden öğrencinin buraya akın etmesini sağlıyor. Son derece yüksek bir kültüre sahip olan Eskişehir her bakımdan ilgi çeken yerler arasındadır. Gezilecek yerleri, turizm açısından ülkeye katkıları ve okuma yazma oranı ile kültür seviyesi yüksek bir şehir olarak değerlendirilmektedir.

İzmir Kültür Sıralamasında Dördüncü Sırada

Her ne kadar Ankara ve İstanbul en fazla kitap okunan yer olarak sıralamada üst sıralarda yer alsa da İzmir şehri de önemli kültür merkezlerinden biridir. Okuma yazma oranın fazla olması, halkının her bakımdan gelişmeye uygun olması İzmir’i Türkiye’nin sayılı şehirlerinden biri yapıyor.

Çanakkale Beşinci Sırada Yer Alıyor

Çanakkale de en kültürlü şehirlerarasında bulunuyor. Hem huzurlu bir yaşamı olması hem de halkının okumaya önem vermesi bu güzel şehrin kültür düzeyini de yükseltiyor. Önemli bir tarihi geçmişi bulunan şehir son derece yüksek bir kültür düzeyi ile ülke açısından önemini de ortaya koyuyor.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

SanalTus.Com Administrator

Yorum Yap