1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Uçukluyken Denize Girmek

Uçukluyken Denize Girmek
0

Uçuk, herpes simplex olarak adlandırılan bir virüsün sebep olduğu rahatsızlıktır. Genellikle dudak çevresindeki deri yüzeyinde görülen bu rahatsızlık burun, ağız kenarları hatta tırnaklar da bile gözlenebilmektedir.Uçuk on kişinin sekizinde görülebilen bir durumdur. Hayatında bir defa dahi uçuk çıkaran bir kişi hayatı boyunca bu rahatsızlığı tekrar tekrar yaşayabilmektedir. Bu rahatsızlık virüs kaynaklı bir enfeksiyon olmasına rağmen genellikle kişinin kendini rahat hissetmediği, stres halindeki durumlarda çıkmaktadır.Uçuk;

  • Oluşum esnasında kaşınma, kızarıklık ve karıncalanma hissi gözlenmektedir.
  • İlerleyen safhalarda kabarcık oluşumu ve şiddetli acı duyulmaktadır.
  • Kuruma aşaması ile uçuğun bulaşıcılığının yok olduğu, yaranın geçmeye başladığı aşamadır

Uçuklu kişinin dikkat etmesi gereken birkaç nokta bulunmaktadır. Havuza ya da denize girmek bunlardan bir tanesidir. Uçukluyken denize girmek;

  • Kişinin çok daha fazla acı duymasına sebep olabilir. Uçuk bir nevi iltihaplı açık yara şeklindedir. Tuzlu deniz suyu bu yaranın şiddetli bir şekilde yanmasına sebep olmaktadır.
  • Denizde bulunan mikroorganizmalardan dolayı uçuklu bölge mikrop kapabilir ve uçuk yeri genişleyebilir.

Yukarıdaki sebeplerden dolayı özellikle uçuğun en ateşli olduğu baloncuk görünümlü zamanında deniz ve havuzdan uzak durmak kişinin sağlığı açısından önemlidir.Uçuklu bir kişinin havuzdan ise denize girmesi daha iyidir. Havuz kesinlikle uçuklu yerin mikrop kapmasına sebep olur ve yara yeri çok daha uzun sürede iyileşir. Aynı zamanda uçuğu olan kişinin havuza girmesi uçuk virüsünün tüm havuz suyuna yayılmasına sebep olmaktadır. Bu da havuza giren her kişinin bu virüs ile temas etmesine sebep olabilir.

Uçuk Tedavisi

Uçuk tedavisi için uygulanan birçok yöntem bulunmaktadır. Bunların birçoğu kulaktan duyma yanlış şeylerdir. Uçuk virüs kaynaklı bir hastalıktır. Genellikle antiviral bir ilacın kullanılması ile geçmektedir.Piyasada uçuğun kısa süre içerisinde geçmesini sağlayan birçok ilaç bulunmaktadır. Eczaneden alacağınız bu ilaçlardan herhangi birini  eczacıya danışarak, gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

SanalTus.Com Administrator

Yorum Yap