1. Ana Sayfa
  2. Haberler
Trendlerdeki Yazı

Venüs: Dünya’nın Bükülmüş Kız Kardeşi

Günümüzde yapılan uzay çalışmaları Venüs’ün iklim geçmişi ile ilgili birçok fikir veriyor.

Venüs: Dünya’nın Bükülmüş Kız Kardeşi
0

Günümüzde yapılan uzay çalışmaları Venüs’ün iklim geçmişi ile ilgili birçok fikir veriyor.

Bugün Venüs’ün yüzeyinin kızıl olması sebebiyle belki hayal etmek biraz zorlaşabilir ancak, 2 ila 3 milyar yıl önce birçok canlıya ev sahipliği yapmış olabileceği yönünde iddialar var. Hatta yapılan yeni bir araştırma, Venüs’ün su ve yaşamı destekleyen yapı taşlarını bünyesinde barındırabileceğini bile gösteriyor.

NASA çalışanı Michael Way’ın açıklaması şu şekilde “Hipotezimiz, Venüs’ün milyarlarca yıldır istikrarlı bir iklimi olabileceği yönünde. Dünya’ya gayet yakın bir gezegen olmasından ötürü benzer bir iklimin destekleyebilme ihtimali bile var.”1978 yılında NASA’nın Pioneer Venus adlı uzay aracı gezegenin yüzeyinde, bir zamanlar sığ okyanusların olduğuna dair bazı kanıtları ortaya çıkardı. O zamandan bu yana sayısız kez uzay araştırmalarında Venüs yüzeyi ve atmosferi incelendi. Son bulgular, yaklaşık 750 milyon yıl önce meydana gelen devasa bir yüzey yenileme olayının, gezegenin atmosferini inanılmaz sıcak ve yaşanmaz bir duruma getirdiğini ortaya koydu. 

Venüs Hakkında

Güneş sisteminin ikinci gezegeni olan Venüs, geceleri  gezegenimizden görünebilen en parlak ikinci gezegendir. Güneş sisteminde, atmosferinde yüzde 96’dan fazla karbondioksit bulunduran dört gezegen içerisinden en yoğun atmosfere sahip olandır. Venüs’ün atmosferik basıncı Dünya’nın 92 katıdır. Merkür Güneş’e Venüs’ten daha yakın olsa da Venüs güneş sisteminin en sıcak yüzeyine (462 derece) sahiptir. Venüs günümüzde eskisi gibi ılıman bir iklime sahip olabilirdi, tabi eğer kayalarda depolanan karbondioksitin atmosfere karışmasına sebep olan bir dizi olaylar yaşanmasaydı. Bu gaz çıkışının net sebebi bilinmemekle birlikte, volkanik faaliyetlerle bağlantılı olabileceği düşünülüyor.

Günümüzde Dünya’da da çokça volkanik olay yaşanmakta.Bu gezegenin tarihini ve geçirdiği evrimi anlamak için hala bir dizi çalışmalar yapılması gerekiyor şüphesiz. Akıllarda yer alan bazı sorular ise, Venüs’ün başlangıç aşamasında ne kadar hızlı soğuduğu. Diğeri ise bu yüzey yenilenmesi olayı anormal bir durum muydu, yoksa milyarlarca yıl öncesinde gelişen bir dizi felaketin sonucu olarak mı gerçekleşti, henüz bilinmiyor.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap