1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Yumurta Kabuğunun Az Bilinen 14 İlginç Kullanım Alanı

Yumurta Kabuğunun Az Bilinen 14 İlginç Kullanım Alanı
0

Anne sütünün ardından doğadaki en yararlı besin olarak tanımlandırılan yumurta, sadece içiyle değil kabuğuyla bile oldukça yararlı bir yiyecektir. Yumurtanın kabuğu hem insan sağlığı açısından faydalı bir maddedir hem de birbirinden farklı kullanım alanlarıyla hayatı kolaylaştıran bir şeydir. Genelde yumurta yedikten sonra kabukları çöpe atılır ama yumurta kabuğunun faydalarını ve ilginç kullanım alanlarını öğrendikten sonra yumurta kabuklarını çöpe göndermeden önce bir kez daha düşünmeye başlayacaksınız. Zengin bir kalsiyum kaynağı olan yumurtanın kabuğu cilt için mucizevi faydalara sahip olduğu gibi tencere tava temizliğinde, bahçe gübrelemesinde ve daha birçok farklı alanda kullanılır.

1. Yüzünüze uygulayabilirsiniz

Cildinizin kaybolan tazeliğini tekrar kazanmak için ya da cildinizin güzelliğini korumak için kurumuş ve temiz yumurta kabuklarını toplayıp havanda ezin ve toz haline getirin. Daha sonra bu tozu yumurtanın akıyla karıştırıp yüzünüze sürün ve karışım yüzünüzde kuruyunca bir süre bekleyin ve cildinizi iyice yıkayarak temizleyin.

2. Tencerelerinizi temizleyebilirsiniz

Yumurta kabuğuyla tencere, tava, çaydanlık, termos gibi mutfak eşyalarınızı temizleyebilirsiniz. Toksik barındırmayan harika bir temizleyici olan yumurta kabuğuna güç kazandırmak için kabukları sabunlu suyla karıştırabilirsiniz. Daha sonra bu karışım ile mutfak eşyalarınızı temizleyip mükemmel sonuçlar elde edebilirsiniz.

3. Kanalizasyonların tıkanmasını engelleyebilirsiniz

Yumurta kabuğunun bir diğer ilginç kullanım alanı ise kanalizasyonlardır. Kanal tıkanıklarını engellemeye de faydalı olan yumurta kabuğunun bu özelliğinden yararlanmak için mutfak lavabonuzun süzgecinin içerisine bir miktar yumurta kabuğu koyun. Bu kabuklar sayesinde aşırı katı maddelerin lavabo deliğinden aşağıya inmesi önlenir. Diğer taraftan yumurta kabukları zamanla yavaş yavaş kırılacağı için boruların içerisinde tıkanıklığa sebep olan yabancı maddeler de temizlenmiş olur.

4. Bahçenizi gübreleyebilirsiniz

Kalsiyum ve diğer birçok mineral açısından oldukça zengin olan yumurtanın kabuklarını bahçenizin daha verimli topraklara sahip olması için de kullanabilirsiniz. Yumurta kabuklarını minik parçalar halinde toplayın ve bu parçaları gübre niyetine toprağa uygulayın. Bu sayede bahçenizde yetişen bitkiler için toprağın daha besleyici hale geldiğini göreceksiniz.

5. Ciltte tahriş olan bölgeleri iyileştirebilirsiniz

Yumurta kabuğunun cilde yararlarından birisi de tahriş olan bölgelerin daha hızlı iyileşmesine yardımcı olmasıdır. Yumurta kabuğunun bu özelliğinden faydalanmak için kabukları bir kaba koyun ve kabın içerisine elma sirkesi dökün. Yumurta kabukları birkaç gün boyunca elma sirkesinin olduğu kabın içerisinde beklesin ve daha sonra cildinizdeki kaşınan bölgeye ya da tahriş olan alana bu karışımı sürün. Birkaç uygulamadan sonra yararlarını göreceksiniz.

6. Fidelerinizi yumurta kabuğunda yetiştirebilirsiniz

Fidelerinizi yumurta kabuğu yardımıyla daha hızlı ve daha sağlıklı şekilde büyütebilirsiniz. İlk olarak boş yumurta kartonunu, temiz yumurta kabuğu yarımlarıyla doldurun ve drenaj yaratmak için her bir boşluğun altına delik açın. Daha sonra her bölgedeki kabukların içerisine bir miktar toprak doldurun ve birkaç tohum ilave edin. Tohumların dikilmek için gerekli büyüklüğe eriştiği durumda alt bölgedeki yumurta kabuğunu kırın ve daha sonra tohumları kabuklarla beraber toprağa dikin. Yumurta kabukları hem toprakta biyolojik olarak parçalanabilir hem de tohumun daha güzel büyümesini destekler.

7. Bahçedeki bitkileri böceklerden koruyabilirsiniz

Bahçenizde büyük uğraşlar ile büyüttüğünüz bitkiler açısından en büyük tehdit unsurları salyangozlar ve kemirici kurtlar gibi zararlı böceklerdir. Genelde bu tip böceklerin bahçedeki bitkilere zarar vermemesini sağlamak için tarım ilacı kullanılır ama tarım ilacındaki kimyasallar hem bahçenin doğallığını bozar hem bahçeden elde edilen ürünün tadı eskisi kadar hoş olmaz. Tarım ilacına başvurmadan bahçeyi korumak için yumurta kabuklarını kullanabilirsiniz. Bitkilerin etrafına serpiştireceğiniz yumurta kabukları zararlı böceklerin bahçenize zarar vermesini engelleyecektir.

8. Tesisatınızın tıkalı olup olmadığını anlayabilirsiniz

Yumurta kabukları tesisatınız hakkında size önemli ipuçları verebilir. Evde lavabolarınızın içerisine bırakacağınız ufak yumurta kabuğu parçalarını tazyikli su yardımıyla delikten aşağıya gönderin ve tesisatın tıkalı olup olmadığını anlamak için kabukların çıkardığı tıkırtı seslerini takip edin.

9. Tırnak bakımı yapabilirsiniz

Yumurta kabuğunun umulmadık kullanım alanlarından bir diğeri de tırnak bakımıdır. Tırnaklarınızın çevresinde kuru bir deri ya da soyulmuş bir deri mi var? Çözümü oldukça basit. Bir miktar yumurta zarı ile yumurta kabuğunu kırıp karıştırın. Daha sonra bu karışımı yumurta kabuklarının kurumaya başladığını anlayıncaya kadar tırnaklarınıza sürün. Bu işlemi yaparken zarlı kısmın problemli alana denk geldiğinden emin olmalısınız. Karışımı bölgeye uyguladıktan sonra bantlayın ve sabah uyandığınızda bandı açın. Yapısında hiyaluranon gibi yararlı besinlere yer veren yumurtanın zarı ve kabuğu; kurumuş ya da soyulmuş olan tırnak etlerini bir sonraki gün daha sağlıklı ve daha yumuşak bir hale getirecektir.

10. Tebeşir elde edebilirsiniz

Yumurta kabuklarından tebeşir elde etmek için kabukları toz haline getirin ve toz halindeki kabukların üzerine bir çay kaşığı un ve bir çay kaşığı sıcak su ilave edin ve karışım elde edin. Karışıma sahip olduktan sonra karışımı bir kalem şekline getirin ve kağıt havluya sarın. Üç gün boyunca kurumasını bekleyin ve süre dolunca tebeşirinizi kullanmaya başlayabilirsiniz. Eğer ki renkli tebeşir elde etmek istiyorsanız karışıma bir miktar yemek boyası ilave etmeniz yeterli olacaktır.

11. Leziz kahveler hazırlayabilirsiniz

Evinizde kahve makineniz varsa ve makinede içtiğiniz kahvelerde acımtırak bir tat alıyorsanız bu tattan kurtulmak için yumurta kabuğundan faydalanabilirsiniz. Makinede kahve koyduğunuz alana bir tane yumurta kabuğu koyun ve farkı hissedin. Unutmayın, yumurta kabuğu içtiğiniz kahvenin öz tadını değiştirmez, yalnızca kahveyi acılıktan arındırır ve daha leziz hale getirir.

12. Kıyafetlerinizi beyazlatabilirsiniz

Yumurta kabuğunun saymakla bitmeyen faydaları arasında giysi beyazlatıcı etkisi de bulunuyor. Bu etkiden yararlanmak için minik bir keten torbanın içerisine limon dilimleriyle beraber yumurta kabuklarını atın ve karıştırın. Daha sonra içerisinde karışım olan minik keten torbanızı çamaşır makinesine atın ve giysilerinizle beraber yıkamaya bırakın. Yıkama neticesinde beyaz kıyafetlerin renginin korunduğunu ve grilik probleminin ortadan kalktığını görmüş olacaksınız.

13. Eklem ağrılarınızı azaltabilir, boğazınızı yatıştırabilirsiniz

Yoğun iş temposundan ya da spor gibi diğer etmenlerden kaynaklanan eklem ağrısını yatıştırmak için ve fazla konuşmaya bağlı olarak meydana gelen boğaz problemlerini azaltmak için de yumurta kabuklarını kullanabilirsiniz. Cam bir kavanoza yumurta kabuklarını atın ve üzerine elma sirkesi ekleyip kavanozun kapağını kapatın. Elma sirkesi yumurta kabuklarını eritene kadar, yani yaklaşık iki gün boyunca, kavanozu kapağı kapalı bir biçimde bekletin. Kavanozdaki karışımı eklem ağrısı yaşadığınız bölgelere ya da boğazınıza ovalayarak sürün.

14. Kemik erimesine yakalanma ihtimalinizi ortadan kaldırın

Bitlis Eren Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışan Muhsin Duran, yumurta kabuğunun faydaları arasında kemik erimesi hastalığına yakalanma riskinin ortadan kaldırılmasını da gösterdi. Duran’a göre öğütüldükten sonra günde bir çay kaşığı olarak tüketilen yumurta kabuğunun kemik erimesine yakalanma ihtimalini düşürdüğü ortaya çıktı.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

SanalTus.Com Administrator

Yorum Yap