1. Ana Sayfa
  2. İnternet Haberleri

Zombi Bilgisayar Nedir?

Zombi Bilgisayar Nedir?
zombi-bilgisayar-nedir
0

Zombi bilgisayar, bir internet korsanı tarafından internete bağlı bir bilgisayarın virüs ya da truva atı yardımıyla ele geçirilmesi ve bu bilgisayarın sahibinin haberi olmaksızın kendi faaliyetleri için kullanması anlamına gelmektedir. İnternet korsanlarının zombi bilgisayarlara ihtiyaç duymasının birçok farklı nedeni olabilir. Yaygın olarak korsanların zombi bilgisayarlara ihtiyaç duymasının en önemli nedenleri ise kendilerini tehlikeye atmadan işlemleri gerçekleştirebilmek ya da oluşturacağı saldırı ağına yeni üyeler eklemektir.

Gerçek birer internet korsanı olarak tanımlayabileceğimiz profesyonel kişiler, her ne kadar VPN ve Proxy gibi araçlar kullanılırsa kullanılsın, yasal mercilerin kendilerine erişim ihtimallerinin daima var olduğunun farkındadır. Bu sebeple gerçekleştirecekleri eylemleri masum insanların bilgisayarları üzerinden gerçekleştirerek kendilerini gizlemeyi daha uygun görürler. Böylelikle hem internet korsanı kendisini gizlemek için uğraşmak ve ekstradan çaba sarf etmek zorunda kalmayacak hem de hedef şaşırtma yöntemi kullanarak ulaşılmaz olacaktır.

Zombi bilgisayarlara ihtiyaç duyulmasının bir diğer önemli nedeni de büyük çapta DDOS, yani servis aksatma saldırılarının gerçekleştirilmesidir. DDoS tipi saldırılarda ne kadar çok kullanıcı saldırının hareketleri tekrar edilirse karşı servise verilecek zarar da o derecede büyük olacaktır. Tek başına bir bilgisayar bu tür saldırılarda yetersiz kalacağı için internet korsanlar binlerce hatta on binlerce bilgisayarı ağlarına katarak yıkıcı ağ saldırıları gerçekleştirirler.

Zombi Bilgisayar Nasıl Anlaşılır?

Bilgisayarınızın bir zombi bilgisayara dönüşüp dönüşmediğini anlamak her zaman sanıldığı kadar kolay olmayabilir ya da internette yer alan onlarca kaynakta anlatıldığı gibi komut satırından uygulayacağınız tek bir satırlık sorgulamalar size net yanıtlar vermeyebilir. En genelden başlayacak olursak, bir bilgisayarın zombi bilgisayara dönüştüğünü anlamanız için şu belirtilerden bir ya da birkaçı yeterli olacaktır;

  1. Bilgisayarınız üzerinde bir değişiklik yapmamış olmanıza karşın, bilgisayarınızda hiçbir program çalışmadığı anlarda dahi çok düşük performans sezinlersiniz. Bunun sebebi internet korsanlarının bilgisayarınızı saldırı yapmak için kullanıyor olması ve ağ ile ilgili işlemler gerçekleştiriyor olmasıdır. Yalnızca  bilgisayarınızın performansı üzerinden tekil bir yargıya varamayız. Bu belirtilerden emin olmak için internet hızının da ekstrem seviyede yavaş olduğundan emin olmanız gerekir.
  2. Açıklanamayan veya tamamen anlamsız alınan hata mesajları bilgisayarınızın zombi bir bilgisayar olduğunun diğer göstergesi olabilir. Hata mesajlarınızı mutlaka internet üzerinden kontrol edip, kaynağını öğrenmeyi de ihmal etmeyin.
  3. Bilgisayarınız sürekli olarak ve anlamsız bir şekilde donuyorsa bir zombi bilgisayara dönüşmüş olabilir.
  4. Bilgisayarınızda yapmadığınız değişikliklerin meydana geldiğini fark ederseniz bilgisayarınızın bir zombi bilgisayar ya da kuvvetle muhtemel virüslü olduğunu anlayabilirsiniz. Örneğin internet korsanı Facebook’tan bir bağlantı paylaşılmış olabilir ya da sizin göndermediğiniz bir mail hesabınızdan gönderilmiş olabilir.
  5. Bilgisayarın açılış ve kapanış süreleri, zombi bilgisayara dönüştüğünde normalde olduğundan çok daha uzun olabilir.
  6. Bilgisayarınızın sabit disk alanı, siz kullanmamış olsanız bile dolabilir.
  7. İnternet tarayıcınız sıklıkla ortada bir neden olmadan çökebilir.
  8. Bilgisayarız popüler güvenlik sitelerine girmek ya da güvenlik yazılımlarını yüklemek için size izin vermediğinde değişik hatalar meydana geldiğinde bilgisayarınız bir zombi bilgisayara dönüşmüş olabilir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

SanalTus.Com Administrator

Yorum Yap