1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Deve Kuşu Yumurtası Fiyatı, Faydaları Nedir, Deve Kuşu Yumurtası Nasıl Pişirilir, Nerede Bulunur?

Deve Kuşu Yumurtası Fiyatı, Faydaları Nedir, Deve Kuşu Yumurtası Nasıl Pişirilir, Nerede Bulunur?
0

Deve kuşu Afrika kökenli bir kuş olmaktadır. Deve kuşunun kendisi büyük olduğu için yumurtası da fazla büyük olmaktadır. Deve kuşu yumurtasını diğer yumurtalardan ayıran özellik büyük olmasıdır. Dünya üzerinde yaşayan kanatlı hayvanlar ve kuşlar arasında yumurtası en büyük olan deve kuşu yumurtasıdır. Deve kuşunun kendisi de diğer kanatlı hayvanlar arasında en büyük olanıdır.Deve kuşlarının  ağırlığı 150 kiloya kadar çıkmaktadır. Deve kuşunun yumurtası ortalama 1 kiloyu geçmektedir. Tavuk yumurtası ortalama 50 gram veya 80 gram arasında olmaktadır. Genel olarak ortalama 25 adet tavuk yumurtası 1 adet deve kuşu yumurtasına bedeldir. Deve kuşunun yumurtası uzunluk olarak ortalama 15 santim gelmektedir. Genişliği 13 santim arasında olmaktadır.Deve kuşu yumurtası kabuk olarak kalın bir yapıya sahip olmaktadır. Bundan dolayı kırılması çok güç olur. Deve kuşu yumurtası 70 kilo gelen bir insanım ağırlığına dayanacak güçlü bir kabuğa sahiptir.Deve kuşu yumurtası tat olarak tavuk yumurtasının tadına çok yakındır. Deve kuşu yumurtası ile tavuk yumurtası yağı bakımından eş değerdedir. Deve kuşu yumurtası içerisinde kalsiyum ve fosfor bulunmaktadır. Magnezyum, Demir ve Çinko oranları tavuk yumurtası ile eş değere gelmektedir.Deve kuşu yumurtası rafadan olarak pişirilmesi durumunda pişirme süresi yaklaşık 45 dakika olmaktadır. Deve kuşunun ömrü ortalama 70  yıl gibi olduğunda 50 yıl yumurta vermektedir. Deve kuşu yumurtası diğer  yumurtalar gibi pişirilir. Hamur işlerinde ve tatlılarda kullanılır.

Deve Kuşu Yumurtası Fiyatı

Deve kuşu yumurtası besin değerleri bakımından tavuk yumurtası ile aynı değerde olmaktadır. Yaklaşık 2 kiloya yakın ağırlığı bulunmaktadır. Deve kuşu yumurtaları;

  • Döl lük deve kuşu yumurtası
  • Yemeklik deve kuşu yumurtası
  • Örümceklik deve kuşu yumurtası
  • Boş deve kuşu yumurtası

Olmak üzere fiyatlandırma yapılmaktadır. Deve kuşu yumurtası kaç para? Boş deve kuşu yumurtası 60 liradan satılmaktadır. Örümceklik deve kuşu yumurtası100 liradan satışı  yapılmaktadır. Döl lük deve kuşu yumurtası180 liradan satılmaktadır. Yemeklik deve kuşu yumurtası130 liradan satılmaktadır. Deve kuşu yumurtası üreten firmalar arasında fiyat farkı olabilir.En uygun fiyatı bulduğunuzda deve kuşu yumurtasını alabilirsiniz. Yurdumuzda deve kuşu yumurtası fiyatları şehirlere göre değişebilir. Ortalama deve kuşu yumurtası fiyatı 50 liradan satışı yapılmaktadır. Deve kuşu yumurtasının kabukları 25 liradan satılmakta bu kabuklar örümceği bulunduğu ortamdan kovmaktadır. Bir deve kuşu yumurtası ile 10 kişi doymaktadır.

Deve Kuşu Yumurtası Faydaları Nelerdir?

Deve kuşu yumurtası faydaları bakımından geniş bir yelpazeye sahiptir. Deve kuşu yumurtasının sağlamış olduğu faydaları şu şekilde sıralayabiliriz:Deve kuşu yumurtası diğer kuş türlerinden meydana gelen yumurtadan daha fazla büyüktür. Yaklaşık olarak bir tavuk yumurtasının 20 katı büyüklüğünde olmaktadır. Deve kuşu yumurtası 200 kaloriye yakındır. Tavuk yumurtası 80 kalori değerinde olmaktadır. Bu nedenle deve kuşu yumurtası besin yönünden büyük oranda doyurucu ve besleyici olmaktadır. İnsan sağlığı açısından gerekli olan maddeler bulunur.Protein bakımından çok zengindir. Deve kuşu yumurtası içerisinde bulundurmuş olduğu insan sağlığı için faydalı olan A vitamini, folik asit, kalsiyum ve fosfor bulundurmaktadır. Deve kuşu yumurtası kolesterol bakımından çok az seviyede olmaktadır. Bu nedenle insan vücudunun kolesterol dengesini sağlar. İnsan sağlığı açısından faydalı olan doymamış yağ deve kuşu yumurtasında bulunmaktadır.Kabukları sert ve sağlam olduğundan tazeliğini uzun süre tazeliğini korumaktadır Örümceklerin ağ yapmasını engellemiştir. Günümüzde deve kuşu yumurtası kabuğu ile yapılan birçok  süs ve takı eşyaları vardır. Erkek deve kuşlarında bulunan beyaz tüyler dekorasyon ve moda alanında süs için kullanılır. Sahne kıyafetlerinde deve kuşu tüyü kullanımı fazladır. Birinci sınıf devre tüyleri kullanılmaktadır. Elektronik eşyaların toz alma işlemlerinde deve kuşu tüyü kullanılmaya başlandı.Deve kuşu yumurtası içerisinde A vitamini, E vitamini ve B vitamini bulunmaktadır. İçerisinde kolesterol bulunmaz. Deve kuşu yumurtasında doymamış yağ asitleri bulunmaktadır. Kalp damar sağlığı açısından faydalıdır. Kabukları çok sert olduğu için saklama kabı gibi süs eşyalarında kullanılır. İçerisinde sodyum bulunmadığı için deve kuşu yumurtası tansiyon hastalarına iyi gelmektedir.Osmanlı döneminde deve kuşu yumurtası mimaride kullanılmaya başlandı. Özellikle Mimar Sinan yapmış olduğu bütün eserlerinde deve kuşu yumurtası kullanmıştır. Yetişkin erkekler için günlük protein ihtiyacı yaklaşık 56 gram, yetişkin bayanlar için 46 gramdır. Bundan dolayı günlük yumurta tüketimi dörtten fazla olmamalıdır. Tabii ki bu sınıf tavuk yumurtasına göre olmaktadır. Deve kuşu yumurtası tüketileceği zaman bu oran göz önüne alınarak ona göre tüketilmesi gerekir.

Deve Kuşu Yumurtası Nasıl Pişirilir?

Deve kuşu yumurtası ortalama 2 kiloya yakındır. Bunun için tek seferde tüketmek zor olmaktadır. Kabuğu kırılan yumurta bir kap içerisine konularak buzdolabında 3 gün tazeliğini  koruduğu için muhafaza edilir. Deve kuşu yumurtası yenir mi? Tavuk yumurtası gibi kahvaltıda tüketilmeye uygun bir yumurta çeşidi olmaktadır. Tavuk yumurtasının kullanılmış olduğu alanlarda rahat bir şekilde kullanılır.Özellikle menemen, omlet, tatlı gibi yiyeceklerde kullanılması uygundur. Kek yapımında, tatlılarda, poğaça yapımında, börek gibi hamur işlerinden çok kullanılmaktadır. Türk mutfağında çok kullanılmasa da günümüzde yavaş yavaş kullanılmaya başlanmıştır. Deve kuşu yumurtası tavuk yumurtası gibi çırpılarak veya haşlanarak tüketilmektedir.Deve yumurtası kırmak için testere veya delici gibi bir alet gerekiyor. Uzun süre bekleyen deve kuşu yumurtası bozulduğu vakit bozulması nedeniyle insanların hissedemediği kokuyu etrafa yayar. Onun için böcek ve haşereler deve kuşu yumurtasının bulunduğu ortama gelmezler. Deve kuşu yumurtası kullanılan hamurların ürünleri uzun süre tazeliğini korumaktadır. Deve kuşu yumurtasında çok fazla selenyum bulunmaktadır. Aşırı tüketilmesi sonucu zehirlenmeler meydana gelebilir.Onun için dikkatli  tüketilmesi gerekiyor. Deve kuşu yumurtası tavuk yumurtasına göre daha sağlıklı ve besleyici olmaktadır. Deve kuşu yumurtası tatlısı yapılmaktadır. Deve kuşu yumurtası tavuk yumurtası gibi bazı tatlıların yapılışında çok kullanılmaktadır. Deve kuşu yumurtası tatlısı herkes tarafından sevilmektedir. Deve kuşu yumurtasının tatlısını yemeyenler muhakkak bu tatlıdan tatmaları gerekir.Deve kuşu yumurtası tatlı, kek, poğaça gibi hamur işlerinde çok kullanılmaktadır. Kısaca tavuk yumurtasının kullanılmış olduğu yemeklerde ve tatlılarda kullanılmaktadır. Deve kuşu yumurtasını rahat bir şekilde kullanabilirsiniz.

Deve Kuşu Yumurtası Nerede Bulunur?

Deve kuşları yumurtlama dönemlerinde 2 veya 3 günde bir yumurta vermektedir. Deve kuşunun kuluçka süresi 42 gün olmaktadır. Yani deve kuşu yumurtadan 42 günde çıkmaktadır. Türkiye’de deve kuşu çiftlikleri 1995 yılında kullanılmaya başlanmıştır.Fakat Türk damak tadına fazla hitap etmediği için deve kuşu yumurtası satışı az olmaktadır. Deve kuşu yumurtasının ihracı fazla olmaktadır. Özel olarak deve kuşu yetiştiriciliği yapan çiftliklerde deve kuşu yumurtaları organik olarak satılmaktadır.Deve kuşu yumurtaları organik ürün satan marketlerde veya internet üzerinden deve kuşu yumurtası satış yapan firmalardan rahat bir şekilde temin edebilirsiniz. Deve kuşu yumurtası satın al ve diğer yumurtalar gibi rahat bir şekilde kullan. Deve kuşu yumurtası satın almak için yumurtacılar ve internet sitelerine başvurmanız gerekir.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

SanalTus.Com Administrator

Yorum Yap