Dil Kenarında Kızarıklık
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler
Trendlerdeki Yazı

Dil Kenarında Kızarıklık

Dil kenarında uçuktan ya da bir takım alerjik sebeplerden oluşabilen kızarıklıklar, dil bölgesinde hassasiyete yol açar.

0

Dil kenarında uçuktan ya da bir takım alerjik sebeplerden oluşabilen kızarıklıklar, dil bölgesinde hassasiyete yol açar.

Özellikle yemek yerken ya da bir şeyler içerken, bu bölgede acı ve yanma hissi oluşur. Dil kenarındaki kızarıklık daha çok aşırı sıcak içecekler ya da yiyecekler tüketildiğinde, dilin bu duruma verdiği tepki olarak ortaya çıkar. Bu sebeplerden kaynaklanan dil kenarındaki kızarıklık, geçicidir ve tedavi gerektirmeden kısa süre içinde kendiliğinde geçer.Dil kenarında oluşan kızarıklıklar bir çok ciddi hastalığın belirtisi ya da sonucu olarak da görülebilmektedir. Basit nedenlerden dolayı oluşan kızarıklıklar bile ilerleyen zamanlarda enfeksiyona ve iltihaba neden olabilir. Bu yüzden dil bölgesinde ya da kenarında fark edilen kızarıklıklar ihmal edilmemeli ve uzman bir doktora başvurulmalıdır.

Dilde Kızarıklık ve Kabarcıklar Neden Olur?

İltihaplanma: Dilde oluşan kırmızı noktalar beraberinde ağrıya ve dilde aşırı hassasiyete neden olur. Kızarıklık ve kabarcıklar, genellikle dil üzerinde bulunan ve tat almamızı sağlayan papilla denilen yapıların iltihaplanmasından kaynaklanır. Papillanın iltihaplanması, aşırı sıcak yiyecek ve içecekler tüketilmesi ya da dilin istemsiz bir şekilde ısırılması sonucunda oluşur. Aşırı alkol alan ve sigara içen kişilerde papilla iltihaplanmasına sık rastlanır.Alerjik Reaksiyonlar: Alerjik reaksiyonlara neden olan yiyeceklerin ve içeceklerin tüketilmesi sonucunda dil üstünde kırmızı kabarcıklar oluşur. Alerjiye neden olan yiyeceklerin, içeceklerin saptanması ve bunların tüketilmemesi faydalı olacaktır.Vitamin Eksikliği: Dengesiz ve yetersiz beslenmenin sonucu olarak vücutta vitamin eksikliği meydana gelir. Yeterince vitamin alınamaması durumunda dil bölgesinde kızarıklıklar oluşur.Şeker Hastalığı: Diyabet hastalarında dilde kızarıklıklara sık rastlanır. Şeker hastalığının belirtisi olabileceğinden ihmal edilmemelidir.

Dilde Kızarıklık Tedavisi

  • Aşırı sıcak yiyecek ve içeceklerden uzak durulmalıdır
  • Alerjiye neden olan yiyecekler olabildiğince az tüketilmelidir
  • Ağız içi temizliğine önem verilmelidir

Kendi uygulayabileceğiniz yöntemler dışında doktora gitmenizi öneriyoruz. Özellikle uzun zamandır devam eden ve yemek yemenize engel olan dil yaralarının, kesinlikle uzmanlar tarafından incelenmesi gerekmektedir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

SanalTus.Com Administrator

Yorum Yap