1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Eklem Ağrısı: Erken belirtileri

Eklem Ağrısı: Erken belirtileri
0

 Eklem ağrısını düşündüğümüzde, genellikle hareketlilik sorunlarına neden olan şekilsiz parmakları ve ağrılı eklemleri olan yaşlı insanlar aklımıza gelir. Bu doğru olsa da, aslında 55 yaşın üstündekiler arasında engelliliğin birincil nedeni budur, 12 yaş gibi küçük çocuklar da bir tür eklem ağrısı çekebilir. Eklem ağrısının çeşitli biçimleri aşınma, yıpranma ve dejenerasyondan kaynaklandığından, çoğu hastanın daha yaşlı olması mantıklıdır.Ancak eklem ağrısı olarak sınıflandırılan osteoartrit, romatoid artrit, gut ve juvenil artrit dahil olmak üzere 100’den fazla farklı tıbbi durum vardır. Eklem dejenerasyonundan otoimmün hastalıklara kadar her şeyi yönetirler. Artritin dejeneratif biçimleri, belirli eklemlerin yaralanması, yanlış kullanımı veya aşırı kullanımı nedeniyle ortaya çıkarken, otoimmün biçimler hastalığa neden olan bakteriler yerine vücudun dokusuna saldırır. Muhtemelen bu kadar çok varyasyon varken, artritin erken uyarı belirtilerinin nasıl farkına varabileceğinizi merak ediyorsunuzdur. Bu iyi bir soru, ancak anlamak için “artrit” kelimesinin kökenine bakmanız yeterli. Artritin kökenleri, artro’nun eklem anlamına geldiği ve iltihaplanma anlamına geldiği Yunanca dilindedir. Böylece birleştiğinde, neredeyse kesinlikle eklemlerinizde biraz ağrı veya rahatsızlık yaşayacağınızı görebilirsiniz.

Belirtileri Tanıma

Eklem ağrısının bu kadar süregelen ömür boyu sürecek bir sorun gibi görünmesinin ana nedeni, semptomları erken tanıyamamamızdır. Ancak Artrit Vakfı’na göre, “Eklemlerinizi devam eden ağrıdan ve kalıcı hasardan korumak için önlem alabilmek için erken öğrenmek gerek.”Ama hepimiz eklem ağrısının erken uyarı işaretlerini gözden kaçırmanın zorluğunun farkındayız. Bir kere eklem ağrısı, farklı insanlar için farklı şekillerde başlar ve ortaya çıkma hızı, eklem ağrısı semptomlarını yaralanma veya aşırı kullanımdan ayırt etmeyi zorlaştırabilir. Bazı semptomların bir veya iki hafta boyunca ortaya çıktığını ve sonra ortadan kaybolduğunu, ancak aylar sonra tekrar geldiğini fark edebilirsiniz.Eklemlerdeki tüm ağrı ve sızılar eklem ağrısı anlamına gelmez, ancak ağrınızın sıradan kas ve eklem gerginliğinden daha fazlası olduğunu söyleyen bazı işaretler vardır.

Eklem Ağrısının Erken Belirtileri

Sabah tutukluğu uyandıktan sonraki ilk 30 ila 60 dakika içinde ortaya çıkar. Hareket etmeyi zor veya imkansız bulabilirsin ve genellikle hareketlerle kaybolmaz veya azalmaz. Çoğu zaman, hastalar eklemler kendiliğinden gevşeyene kadar beklemek zorundadır.Azalan hareket açıklığı, özellikle eklemlerde ağrı veya iyileşme ile birleştiğinde eklem ağrısının ayırt edici özelliğidir. Hareket açıklığı kaybı erken aşamalarda kalıcı olmayacaktır, ancak birkaç haftadan fazla sürerse, bunun çok fazla çalışmaktan daha fazlası olduğunun bir işareti olabilir.Kırmızı, sıcak ağrı, eklem ağrısının başka bir erken uyarı işaretidir. Genellikle bu, belirli bir bölgedeki dayanılmaz bir ağrı olarak başlar. Daha yakından incelediğinizde eklemin kırmızı, şiş ve dokunulamayacak kadar sıcak olduğunu fark edeceksiniz. Ayrıca, bu alanın basıldığında çok hassas olduğunu da görebilirsiniz.Yorgunluk ve grip benzeri semptomlar, ağrınızın ve şişmenizin bir spor yaralanmasından daha fazlasına bağlı olduğunu hemen bilmenizi sağlayacaktır. Eklem ağrısı ve şişmeye ek olarak her zaman yorgun olduğunuzu ve iştahınızı kaybettiğinizi fark edebilirsiniz. Bazı hastalar, kilo kaybının yanı sıra kalıcı düşük dereceli ateş yaşarlar. Ağrıyan eklemler ve grip benzeri semptomlar, romatoid artritinizin olabileceğinin erken uyarı işaretleridir.Eklemleri gıcırdatmak, eklemleriniz veya kemikleriniz birbirine sürtünüyormuş gibi tam olarak ses çıkardıkları gibi hissedilir. Bu his, temel bir yaralanmadan daha fazlasına sahip olduğunuzun iyi bir göstergesidir. Bazen bu öğütme hissi, hareket ettiğinizde çatlama veya tıklama seslerine eşlik eder. Bu iki erken uyarı işareti birlikte ortaya çıkabilir, ancak bunları birlikte yaşarsanız şaşırmamalısınız.Belli eklemleri vücudunuzun alışkın olduğundan daha uzun süre kullandıktan sonra ortaya çıkan eklem ağrısı. Sizi uzun süre çömelme veya kavrama gibi garip pozisyonlara sokan mobilyaları bir araya getirmenin ardından ağrı veya sertliğin geldiğini fark edebilirsiniz. Buradaki anahtar nokta, ağrının hemen değil, saatler sonra veya bazen ertesi gün ortaya çıkmasıdır.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

SanalTus.Com Administrator

Yorum Yap