Ethernet Kartı Nedir? Ne amaçla kullanılır?

Ethernet Kartı Nedir, ne amaçla kullanılır? Ethernet Kartı değiştirilebilir mi? Bu tarz sorularınızın cevabı yazımızda.

İnternet ve ağ konuları artık hayatımızın her yerinde karşımıza çıkmakta. İnternet ve ağ gibi alanlarda kaliteli gezinti yapabilmek için ağ konusunda doğru ve başarılı donanımlar kullanmalıyız.

İnternet, ağ ve veri paylaşımı konusunda modem, wireless adaptör gibi daha pek çok donanım kullanırız. Fakat bu donanımların dışında İnternet, ağ ve veri paylaşımı konusunda kilit rol oynayan ve pek ortalarda görünmeyen bir donanım daha vardır, Ethernet kartı..

Ethernet Kartı Nedir? Ne amaçla kullanılır?

Yazımızda Ethernet kartının ne olduğunu ve ne işe yaradığını anlatmaya çalışacağız. Ethernet kartı, anakartımızın üzerinde yer alan bir çipe takılır ve bilgisayar ile ağ arasında bağlantı kurmamıza yardımcı olur. Genellikle anakart ile birlikte gelen Ethernet kartı ne kadar güçlü olursa İnternet keyfiniz ve hızınız en maksimum seviyeye çıkar.

Modemimizle birlikte gelen Ethernet kablosunu bilgisayarımıza taktığımızda kablo ile entegre olup ağ ve veri paylaşım hizmetini sunan Ethernet kartı, kendine özgü MAC adresi ile ayırt edilir. Belli bir süre sonra çeşitli sebeplerden ötürü arızalanabilen Ethernet kartı, masaüstü bilgisayarlarda kolaylıkla değiştirilebilmektedir. Dizüstü bilgisayarlarda ise uzman bir el olmadan Ethernet kartı çıkarılıp takılmamalıdır.

Ethernet kartınızın donanım sürücüsünü anakartınızın üretici sitesinden edinebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir