Güneş Yağının Faydaları
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler
Trendlerdeki Yazı

Güneş Yağının Faydaları

Yazın gelmesiyle birlikte aylardır hayal edilen planlar artık hayata geçirilmeye başlanır.

0

Yazın gelmesiyle birlikte aylardır hayal edilen planlar artık hayata geçirilmeye başlanır.

Kum, deniz ve güneş üçlüsünün ortasında kalacağınız zaman ise dikkat etmeniz gereken bazı şeyler bulunuyor. Güneşin altında sıcaktan yanana dek güneşlenmek ve ardından ferahlamak için denize kendinizi bırakmak ve bu döngüyü tekrar etmek pek de sanıldığı kadar eğlenceli olmayabilir. Zira her ne kadar anın heyecanı ile düşünülmese de ilerleyen dönemlerde bu tür dikkatsizlikler sebebiyle ortaya çeşitli rahatsızlık ya da hastalıklar çıkabiliyor.

Gün geçtikçe bir çığ gibi artmaya devam eden cilt kanserinin en önemli sebeplerinden biri de zararlı güneş ışınlarını vücudumuzun doğrudan almasıdır. Güneş kremleri ve güneş yağları ile korunmadan güneşe çıkmanız halinde güneşin faydalarından yararlanamaz, aksine güneş yanıkları, erken yaşlanma ve cilt kanseri gibi sorunlar ile karşı karşıya kalırsınız. Bu sebeple gerek güneş yağı gerek ise güneş kremi seçiminizi doğru yapmalı ve güneşe çıkmadan önce bu tür cilt koruyucuları cildinize sürmelisiniz. Bugün sizlere güneş yağının faydaları ve güneş kreminin faydalarından bahsedeceğiz.

Güneş Yağının Faydaları Nelerdir?

1. Cildinizi Besler

Güneş yağı kullanarak cildinizi zararlı ultraviyole ışıklarından koruyabilir ve aynı zamanda cildinizin beslenmesini sağlayabilirsiniz. Fakat bu noktada güneş yağı alacağınız yere de dikkat etmeniz gerekir. Güneş yağı mutlaka kullanılması gereken ve birçok faydaya sahip bir ürün olmak ile birlikte sahip olduğu D vitamini ve antioksidan gibi maddeler ile yaz aylarında birçok fayda sağlar ve sizin en iyi dostlarınızdan biri haline gelir. Uzman doktorlar tarafından bu konu ile ilgili yapılmış olan araştırmaları göz önünde bulundurmalı, güvendiğiniz yer ve markalardan alışveriş yapmalı ve cildinizin alerjisi olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

2. Bitkisel Özüyle Fayda Sağlıyor

Güneş yağı ürünlerini içeriğinde yer alan maddelere dikkat etmeniz gerekiyor. İçeriğinde kimyasal madde yer alması halinde yarardan çok zarar verecek olan güneş yağlarından ziyade bitkisel içeriği ile cildinizi besleyecek türden bir güneş yağı tercih etmenizde fayda var. Belirli bir bitkiye alerjiniz olmadığı sürece bitkisel ürünlerden zarar görmeniz pek mümkün değildir. Güneş yağının içeriğinde kimyasal madde olması halinde vücudunuzun bu maddelere karşı ne gibi bir tepki vereceğini ise kestirmeniz pek mümkün olmaz. Bu sebeple de kendinizi bu tür bir riskin içine atmak yerine bitkisel özlü içeriğe sahip olan güneş yağlarını tercih edin.

3. Evde Hazırlanabiliyor

Evde kendi imkanlarınızla güneş yağı yapabilirsiniz. Bunun için tahmin ettiğinizden daha fazla uğraşmanız gerekebilir. Herhangi bir şekilde hazır bir güneş yağını almak istemeyen kişiler doğal karışımları bir araya getirerek ve bu karışımların muhafaza edilebilmesi için ekstra önlem alarak internet üzerinden birçok farklı güneş yağı tarifi bulabilir.

Güneş Kreminin Faydaları Nelerdir?

1. Erken Yaşlanmayı Önler

Güneş kreminin cilt sağlığını koruduğu ve böylelikle yaşlanma önleyici etkiye sahip olduğu yaklaşık 4 – 5 sene sürmüş olan bir araştırma ile birlikte tespit edilmiş bulunuyor. Bu araştırmada düzenli olarak güneş kremi kullanan kişilerin arada sırada güneş kremi kullanan kişilere göre %24 oranında daha az yaşlandığı tespit edildi.

2. Güneş Yanığından Korur

Ultraviyole ışınlarına uzun süre maruz kalınması halinde cilt şişmesi, soyulması ve kızarması gibi cilt hücrelerinin zarar gerdiği çeşitli durumlar meydana gelebilir. Güneşin altında geçirilen vakit bronzlaşmak için kullanılıyor olsa da bronzlaşmanın esas noktası bu zararlı ışınların vücuda hücum etmesi ile gerçekleşir. Bu nedenle de meydana gelen güneş yanıkları cilt kanserini ortaya çıkartır. Bu nedenle güneş yanıklarından korunmak, cilt kanserinin önüne geçmek, güneşin uzun vadeli zararlarını engellemek ve cildinizi koruyabilmek için güneş kremi kullanmanız gerekiyor.

3. Cilt Kanserinden Korur

Güneşten koruyan kremler sayesinde cildiniz güneşten gelen ultraviyole ışınlardan korunmuş olur. Ultraviyole A ve ultraviyole B isimleri ile bilinen iki farklı ultraviyole ışını bulunur. Bu ışınlar cildinizde meydana gelecek olan zararları tetikler. Cilt Kanseri Vakfı tarafından yapılmış olan araştırmalar gösteriyor ki Dünya yüzeyine ulaşmakta olan Ultraviyole A ışınlarının %95’i ultraviyole radyasyonunu barındırıyor. Ultraviyole B ışınları ise her ne kadar daha az da olsa cilde zarar veriyor. İşte bu nedenle cilt koruyucu maddeleri yalnızca yazın değil aynı zamanda dört mevsim kullanmanızda fayda var. Bununla birlikte güneş kremi kullanarak güneş yanıklarından da kurtulabilirsiniz.

Güneş Kremi Nasıl Seçilir, Nasıl Kullanılır?

Güneş kremi kullanmak kadar hangi güneş kremini kullanacağınız da bir o kadar önem arz ediyor. Zira yanlış ya da yetersiz güneş kremi seçimi yarardan ziyade zarara sebep olabiliyor.Amerikan Kanser Derneği, geniş spektrumlu ultraviyole kapsama alanı sunan, SPF değeri en az 15 olan ya da koruyucu faktöre sahip olan kremlerin alınmasını tavsiye ediyor. Buna ilave olarak terleme ya da yüzme gibi sebeplerden dolayı etikete bakarak 40 ya da 80 dakikada bir güneş kremini tazelemenizde fayda var. Diğer yandan herhangi bir şekilde su ya da terleme yoluyla gitmese dahi güneş kreminin etkisi en fazla iki saat sürdüğü için tekrar süreniz gerekir. SPF değerinin yüksek olması daha iyi bir koruma sunduğunu göstermiş olur.

Güneş kremini dışarı çıkmadan 15 ya da 30 dakika kadar önce güneşe maruz kalacak olan yere sürmenizde fayda var. Diğer yandan saat 10 ve 15 arasında pencereden dahi gelecek olan ışığa 15 dakikadan fazla maruz kalmamanız gerektiği için dahi güneş kremi sürmeniz gerekir. Bununla birlikte güneş gökyüzünde belirgin bir şekilde olmasa dahi göndermiş olduğu ışıklar ile havayı aydınlatabildiği için her halükarda zararlı ışınlarını da bize ulaştırır. İşte bu nedenle güneşten korunmak için kışında ya da bulutlu günlerde dahi güneş kremi sürmeniz gerekir.

Bununla birlikte bu konu üzerinde düşünmeyen ve oyun oynamaya devam eden çocukların güneş kreminin ailesi tarafından yenilenmesi gerekiyor. Özellikle tatil zamanı deniz kenarında ya da dışarıdayken çocuklara güneş kremi sürülmesi önem taşıyor. Erken yaşta bu tür zararlı ışınlara maruz kalmak çocukların ileride büyük problemler yaşamasına neden olabilir. Suyun radyasyon etkisini arttırması sebebiyle ailelerin bu konuya ayrıca önem göstermesi gerekiyor.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

SanalTus.Com Administrator

Yorum Yap