1. Ana Sayfa
  2. İnternet Haberleri
Trendlerdeki Yazı

iPhone Kişisel Erişim Noktası Sorunu – Nasıl Düzeltilir

Bilgisayarınız iPhone’unuzdaki Kişisel Erişim Noktasına bağlanmada sorun mu yaşıyor? Bağlantı kurduktan sonra bile internet erişiminiz yok mu? Yoksa iPhone ile bağlantısı rastgele mi kesiliyor? Bir Mac ile karşılaştırıldığında, iPhone’un Kişisel Erişim Noktasını Windows’ta kullanmak genellikle sivilceli bir deneyimle sonuçlanabilir. 

iPhone Kişisel Erişim Noktası Sorunu – Nasıl Düzeltilir
0

Bilgisayarınız iPhone’unuzdaki Kişisel Erişim Noktasına bağlanmada sorun mu yaşıyor? Bağlantı kurduktan sonra bile internet erişiminiz yok mu? Yoksa iPhone ile bağlantısı rastgele mi kesiliyor? Bir Mac ile karşılaştırıldığında, iPhone’un Kişisel Erişim Noktasını Windows’ta kullanmak genellikle sivilceli bir deneyimle sonuçlanabilir. 

Her şeye rağmen, iPhone etkin noktanız çalışmadığında birçok sorun giderme yöntemiyle çalışabilirsiniz. Aşağıdaki düzeltmelerden sizin durumunuz için geçerli olmayan herhangi birini atlamaktan çekinmeyin.

iPhone’da Kişisel Erişim Noktasını etkinleştirin

iPhone’daki Kişisel Erişim Noktası, Apple dışındaki aygıtlar için varsayılan olarak her zaman etkin değildir. Bilgisayarınız iPhone’un ortak erişim noktasını Wi-Fi üzerinden algılayamazsa, onu manuel olarak açmanız gerekir.

En hızlı yol, ekranın sağ üst kısmını aşağı kaydırarak Kontrol Merkezini açmaktır; Touch ID’ye sahip bir iPhone kullanıyorsanız bunun yerine alttan yukarı kaydırın. Ardından, Hücresel simgesine uzun basın ve açmak için Kişisel Erişim Noktası simgesine dokunun.

iPhone’unuz, PC’nizdeki mevcut Wi-Fi erişim noktası listesinde görünmelidir. Bağlanmayı bitirene kadar iPhone’un Kontrol Merkezi’nden çıkmayın.

Alternatif olarak, iPhone’da Ayarlar > Kişisel Erişim Noktası’na gidebilirsiniz . Bu, Kişisel Erişim Noktasını otomatik olarak PC’niz için bulunabilir hale getirmelidir.

iPhone ve PC’de Uçak Modunu Etkinleştirme / Devre Dışı Bırakma

Bilgisayarınız iPhone’unuzun ortak erişim noktasını algılamazsa, hem iPhone hem de PC’de Uçak Modu’nu etkinleştirmeyi ve ardından devre dışı bırakmayı deneyin. Genellikle bu, iPhone’unuzun ortak erişim noktasını yayınlamasını veya PC’nizin onu algılamasını engelleyen küçük bağlantı sorunlarından kurtulmanıza yardımcı olur.

Uçak Modunu açma / kapatma seçeneği, sırasıyla iPhone ve PC’nizin Kontrol Merkezi ve Bildirim Merkezi’nde bulunur.

iPhone ve PC’yi yeniden başlatın

Uçak Modu bir yana, iPhone’unuzu ve PC’nizi yeniden başlatmak, garip Wi-Fi ve hotspot ile ilgili sorunları çözmenin başka bir yoludur. Bunu daha önce yapmadıysanız, düzeltmelerin geri kalanına geçmeden önce şimdi yapın.

PC’deki iPhone Kişisel Erişim Noktasını Unutun

Daha önce Windows’ta iPhone’un Kişisel Erişim Noktasına bağlandıysanız, PC’nizin onu ‘unutmasını’ sağlayın. Çoğu durumda bu, Windows’un onu yeniden algılamasına yardımcı olur.

Başlat menüsünü açın ve Ayarlar > Ağ ve İnternet > Wi-Fi > Bilinen ağları yönet’e gidin . Ardından, mevcut ağlar listesinden iPhone’unuzu seçin ve Unut’u seçin .

İPhone’un Kişisel Erişim Noktasını yeniden etkinleştirin ve içinde görünüp görünmediğini görmek için PC’nizin Wi-Fi menüsünü açın . Varsa, şifrenizi girin ( Ayarlar > Kişisel Erişim Noktası altında bulabilirsiniz ) ve bağlantıyı kurun.

iPhone’da Kişisel Erişim Noktası Parolasını Değiştirin

Bilgisayarınız iPhone’un Kişisel Erişim Noktasına katılmaya çalışırken girdiğiniz parolayı kabul etmeyi reddediyor mu? Gidin Ayarlar > Kişisel Hotspot > Kablosuz Ağ Şifresi ve başka bir değere değiştirin.

Parolaya ASCII olmayan karakterler eklemediğinizden emin olun , çünkü bu, Windows’un iPhone’unuzun etkin noktasına bağlanmasını da engelleyebilir.

iPhone Adını Değiştir

iPhone etkin noktanız çalışmıyorsa, bağlanmak için yanlış iPhone’u seçiyor olabileceğiniz gerçeğini göz ardı etmeyin. iPhone’un adını Ayarlar > Genel > Hakkında > Ad’a giderek daha tanınan bir adla değiştirmeyi deneyin.

PC’de Ağ ve İnternet Sorun Gidericilerini Çalıştırın

iPhone’unuzun ortak erişim noktasına bağlanma konusunda sorun yaşamaya devam ederseniz, bilgisayarınızdaki ağ ile ilgili sorunları tespit etmek ve düzeltmek için yerleşik Ağ Adaptörü sorun gidericisini kullanın. Bir bağlantı kurabiliyorsanız ancak başka sorunlar yaşıyorsanız (internete erişememe gibi), bunun yerine İnternet Bağlantıları sorun gidericisini çalıştırın .

Her iki sorun gidericiyi de Başlat > Ayarlar > Güncelleme ve Güvenlik > Sorun Giderme > Ek Sorun Gidericiler altında bulabilirsiniz .

iPhone’da Düşük Güç Modunu Devre Dışı Bırak

iPhone’unuzda Düşük Güç Modu etkin mi? Bu Konserve gücüne çeşitli iOS işlevleri sınırlar ve düzgün çalışmasını Kişisel Hotspot durdurma sona erebilir. 

Ayarlar > Pil bölümüne gidin , Düşük Pil Modu’nun yanındaki anahtarı kapatın ve bunun yardımcı olup olmadığına bakın.

PC’de DNS Önbelleğini Temizleyin

Bilgisayarınızı iPhone’un Kişisel Erişim Noktasına bağlayabiliyor ancak internete erişemiyorsanız , PC’deki DNS (Etki Alanı Adı Sistemi) önbelleğini temizleyin . Bunu yapmak için, bir Komut İstemi konsolu açın ( Başlat menüsüne cmd yazın ve Aç’ı seçin ) ve aşağıdaki komutu çalıştırın:

ipconfig /flushdns

iPhone’da Düşük Veri Modunu Devre Dışı Bırak

iPhone’unuzun Düşük Veri Modu hücresel veri kullanımını kısıtlar. Kişisel Erişim Noktasını doğrudan etkilemese de, sık sık bağlantı kesilme sorunlarıyla karşılaşmaya devam ediyorsanız devre dışı bırakmak her zaman iyi bir fikirdir. Düşük Veri Modunu kapatmak için Ayarlar > Hücresel > Hücresel Veri Seçenekleri’ne gidin .

Kablosuz Ağ Adaptörünü Güncelleyin

iPhone’un Kişisel Erişim Noktası’nın çalışmaması ile ilgili sorunlar yaşamaya devam ederseniz, bilgisayarınızdaki kablosuz ağ bağdaştırıcısı sürücülerini güncellemeye bakmalısınız. 

Başlat düğmesine sağ tıklayın, Aygıt Yöneticisi’ni seçin ve markasını ve modelini bulmak için Ağ Adaptörleri bölümünü genişletin . Ardından, en son sürücüler için üreticinin web sitesinde arama yapmayı deneyin ve bunları yükleyin.

Alternatif olarak, PC’niz için en son donanım sürücülerini almak için bir sürücü güncelleme aracı kullanabilirsiniz.

iOS ve Windows’u güncelleyin

iOS ve Windows’un eski sürümleri her türlü soruna neden olabilir. iPhone ve PC’nizdeki sistem yazılımını yakın zamanda güncellemediyseniz, şimdi yapmayı deneyin.

iPhone’u güncelleyin 

Gidin Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme ve seçmek indirin ve yükleyin son iOS güncellemeleri yüklemek için.

Bilgisayarı güncelle

Gidin Başlat > Ayarlar > Güncelleme ve Güvenlik > Güncellemeleri Kontrol ve bekleyen tüm güncellemeleri yükleyin. Ek olarak, isteğe bağlı güncellemeleri görüntüle altında herhangi bir donanım sürücüsü güncellemesini yükleyin .

iPhone ve PC’de Ağ Ayarlarını Sıfırla

iPhone ve PC’nizdeki ağ ayarlarını sıfırlamak, bozuk yapılandırmalardan kaynaklanan bağlantıyla ilgili sorunların çözülmesine de yardımcı olabilir. Sıfırlamadan sonra kaydedilmiş tüm Wi-Fi ağlarını ve VPN ayarlarını kaybedeceksiniz, bu nedenle bundan sonra her şeyi sıfırdan ayarlamak için zaman harcamaya hazır olun.

iPhone’da Ağ Ayarlarını Sıfırla

Gidin Ayarlar > Genel > Reset basıp Sıfırlama Ağ Ayarlarını .

PC’de Ağ Ayarlarını Sıfırla 

Gidin Başlat > Ayarlar > Ağı ve Internet > Durum > Ağ sıfırlama ve seçin şimdi Reset . Tam bir izlenecek yol için, bir PC’de ağ ayarlarının nasıl sıfırlanacağına bakın .

Bluetooth veya USB Üzerinden Bağlanın

İPhone’un Kişisel Erişim Noktasına katılma veya kullanma konusunda hala sorun yaşıyorsanız, bunun yerine bir Bluetooth veya USB bağlantısı kurmayı deneyin. Daha sonra, Wi-Fi üzerinden yaptığınız gibi PC’nizde internete erişebilirsiniz.

Bluetooth Kullanarak Bağlanın

1. Başlat > Ayarlar > Cihazlar > Bluetooth ve diğer cihazlar’a gidin . 

2. Bluetooth veya başka bir cihaz ekle’yi seçin ve iPhone’unuzu seçin. 

3. iPhone ve PC’nizde sırasıyla Eşleştir ve Bağlan’a dokunun .

4. Bilgisayarın sistem tepsisindeki Bluetooth simgesini seçin ve Kişisel Alan Ağına Katıl seçeneğini seçin.

5. iPhone’unuzu sağ tıklayın ve Şunu kullanarak bağlan > Erişim noktası’nı seçin .

USB ile bağlanın

1. iTunes’u (henüz yapmadıysanız) PC’nize indirin ve kurun .

2. iTunes’u açın. Ardından iPhone’unuzu bağlayın ve bilgisayarınıza güvenin .

3. Bilgisayarınızın sistem tepsisindeki Ethernet menüsünü açın ve iPhone’unuza bağlanın.

Not: Daha sonra iPhone’unuzun Kişisel Erişim Noktasını kullanmak için iTunes’u açmanız gerekmez.

Kişisel Erişim Noktasını Bilgisayarınızda Kullanmaya Başlayın

iPhone ve PC arasındaki Kişisel Erişim Noktası bağlantısı en sorunsuz değildir, ancak yukarıdaki düzeltmelerin ve ipuçlarının çoğu genel deneyimi iyileştirmelidir. Yardımcı olabilecek başka bir şey biliyorsanız, aşağıdaki yorumlar bölümünde paylaşın.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap