1. Ana Sayfa
 2. Haberler
Trendlerdeki Yazı

İş Görüşmesi Sırasında Yaptıkları Şakalar ve İşe Alınış Hikayeleri!

İş görüşmesi sırasında stres ve heyecan bir çok görüşmeyi olumsuz etkileyebiliyor. Bu toplantılarda nasıl davranılacağına dair ipuçlarını inceleriz ve elimizden geldiğince resmi görünmeye çalışırız.

İş Görüşmesi Sırasında Yaptıkları Şakalar ve İşe Alınış Hikayeleri!
0

İş görüşmesi sırasında stres ve heyecan bir çok görüşmeyi olumsuz etkileyebiliyor. Bu toplantılarda nasıl davranılacağına dair ipuçlarını inceleriz ve elimizden geldiğince resmi görünmeye çalışırız.

Peki ya bu ciddi sürece bir tutam mizah katarsak? Belki de başarının anahtarı budur.

1- İş görüşmelerinde yapılan şakalar

 • Özgeçmişimi yanlışlıkla kart stoğuna yazdırdım. (Özgeçmiş kağıdı sanıyordum). Görüşmeci elinde çevirirken “Vay be, bu kalın bir kağıt” diyor. “Buruşmayı zorlaştırıyor” dedim. O güldü. İşi aldım.
 • Görüşmeci bana “Boynumda ağrı mı olacak yoksa endişelenmeme gerek kalmayacak biri mi olacak?” Diye sordu. “Muhtemelen ikisi de” dedim ve kısa bir süre sonra iş teklifi aldım.
 • Bir çocuk bilim müzesinde ortak çalışma pozisyonu için başvuruyordum. Eğlenceli bilim gösterileri yapan, etrafta palyaço yaptıkları, eşyaları patlattıkları ve izleyicileri şakalarının bir parçası olarak kullandıkları 3 kişiyle bir panel röportajıydı. Maddenin halleri üzerine bir gösteri yapmamı istediler ve ben moleküller arasında boşluk olması için gazların ısı altında nasıl genişlediğini açıklarken, moleküller arasındaki boşluğun ne olduğunu bilmek istediler . Az önce söyledim, “Onları bilmelisin, bu Barb, bu Edward, bu Jenny, boşluklarını bil!” ve sanki sormamışlar gibi devam etti. Onu sevdiler, belki de o anda uydurduğum en aptalca şakalardan biri. İşi aldım, 90’ların sonundan bu güne kadar hala patronumla arkadaş.

2- Bu şakalara karşılık veren iş verenler

 • Bir sahibi ve benimle röportaj yapan bir satış görevlisi gibi görünüyordu. Satıcı her zaman sessizce beni yargılıyordu. Başlangıçtaki kültürü sordum. Cevap, nasıl aileyiz ya da aptalca bir şey söylemeyeceğiydi. Daha da önemlisi, işin yapılmasını istemek konusunda aptal olmayacak. “Harika!” Dedim, sonra aşağı baktım, defterime yazmış gibi yaptım ve yüksek sesle, “Bir … pislik değil.” Dedim. Her iki görüşmeci de güldü. Satış elemanının kahkaha patlaması özellikle şok ediciydi. Sahibi daha sonra aynı şakayı yaparak benimle dalga geçti ve o gün daha sonra işe alındım. Birlikte çalışmak için harika bir insandı. Harika bir şirket ve ekip.
 • Benimle röportaj yapan işe alım müdürü, “İş çoğu günler harika, ancak saçını almak isteyeceğin günler var.” Dedi O keldi, ben de “Bu senin başına gelmiş olmalı” dedim. Harika bir mizah anlayışı vardı, bu yüzden o ve röportajda oturan stajyer müdür güldü ve görüşmenin sonunda bana kişiliğimin ve kimlik bilgilerimin tam olarak aradıkları şey olduğunu söyledi. İşi aldım ve 3 ay sonra ayrıldım çünkü gerçekten saçımı koparmak istememi sağladı.

3- İşe alındığına inanamayan adaylar

 • Annem Soyoung adında Koreli bir bayanla çalıştı. İş için mülakat yaparken, annemin büyük patronu ona adını nasıl söylediğini sordu. Dedi ki, “sen çok eski gibi, Soyoung değilim.” Anında ona iş buldu.
 • Zemin kaplama şirketinde satış pozisyonu için görüşülüyordum. Babam yıllardır sektörün içindeydi ve benimle röportaj yapan kişiyle gevşek bir tanıdık vardı. Görüşmenin sonunda, babamın bana halı hakkında bilmem gereken her şeyi görüşmeden hemen önce anlattığını söyledim. “Ah evet, bu neydi?” Dedi. Cevabım, “Bulanık taraf yukarı.” O gün daha sonra aradı ve bana işi teklif etti.
 • Bir döşeme şirketi için bir röportaj yaptım ve bana döşeme ile ilgili deneyimimin ne olduğunu sordular ve şaka yapmadım, “Hayatım boyunca üzerlerinde yürüyordum.”
 • Bu türlere “Eminim bugün sizi neden burada topladığımı merak ediyorsunuzdur.” Genellikle öldürür.
 • Üniversitede staj yapmak için yaptığım bir röportajın sonunda, 3 görüşmeci görüşmenin sonunda görüşülen kişiden bir şarkı söylemesini ya da bir şaka yapmasını istediklerini söyledi. Şaka yapmayı seçtim. En sevdiğim, en temiz şakamı söyledim. “Bir tavuk kümesinin neden 2 kapısı var? Çünkü 4 kapısı olsaydı … Bir tavuk sedanı olurdu *! ” Her neyse. Staj, çocuklarla çalışmayı içeriyordu ve sanırım bir çocuğu planlamadan ne kadar çabuk eğlendirebileceğimizi görmek istediler. Temiz şakayı sevdiler ve ben de “Herhangi bir izleyiciye anlatabileceğiniz 5 temiz şakayı ezberlemenin önemli olduğunu düşünüyorum.” Dedim. Ve 4 tane daha temiz şaka anlatmaya başladım. Staj yaptım.

4- İşe alındığına inanamadı

 • İş görüşmesi yapılırken sorulan bir soru “Zayıf yönleriniz nelerdir?” oldu ve ben ona “Görüşmelerde berbatım” dedim. İşi aldım.
 • Gaz teknisyenleriyle konuşmam gereken bir sevkiyat pozisyonu için görüşüyordum. Görüşmeci, “Teknikerler sahada oldukça stresli olabiliyor, bazıları telefonda bazen kaba ve nahoş olabiliyor. Politik olmayan bir şekilde doğru olabilirler. İnsanları bu şekilde idare edebiliyor musunuz? ” Ben – “Oh, öyleyse sadece ailemle başka bir konuşma, bu benim için sorun değil.” Sanırım bu cevabı beklemiyordu ve kahkaha attı. İşi almaya son verdim. Şimdi hala oradayım, ama şimdi işe alım ekibinin bir parçasıyım, bu yüzden diğer tarafı görebiliyorum!
 • Bir bankada bir pozisyon iş görüşmesi yapıyordum. Bankanın merkezi Kuzey Carolina’daydı ve 2 büyük Teksas bankasını devralmıştı. Benimle röportaj yapan kişi Karargahtandı ve en yakın amirim olacağını söyledi. Daha sonra bana bir işte / şirkette ne aradığımı sorduğunda , her zamanki hazır yanıtı verdim ve sonuna “ve mümkünse farklı bir saat diliminde yaşayan bir yönetici” ekledim Basmakalıp bir şakaydı ama onu sevdi. İşi aldım.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

SanalTus.Com Administrator

Yorum Yap