1. Anasayfa
 2. Haberler
Trendlerdeki Yazı

Kahramanmaraş'taki Çadır Kentlerde Market ve Mağazalar Oluşturuldu

Depremin merkez üssü Kahramanmaraş'ta evleri yıkılan 2.755 depremzedenin barındığı 12 Şubat Stadyumu Çadır Kenti de bölgede kalan tüm vatandaşlarımızın ihtiyaçları dikkate alınarak oluşturuldu.

Kahramanmaraş’taki Çadır Kentlerde Market ve Mağazalar Oluşturuldu
0

Depremin merkez üssü Kahramanmaraş’ta evleri yıkılan 2.755 depremzedenin barındığı 12 Şubat Stadyumu Çadır Kenti de bölgede kalan tüm vatandaşlarımızın ihtiyaçları dikkate alınarak oluşturuldu.

İçerisinde mescit, kütüphane, sağlık birimleri ve çocuklar için oyun alanlarının bulunduğu çadır kentte depremzedelerin gıda ve giyim ihtiyaçlarının karşılanması için market ve konfeksiyon mağazası oluşturuldu.

12 Şubat Stadyumu Çadır Kent Sorumlusu Yahya Altun, depremin hemen ardından çadır kentlerin kurulduğunu ve bölgedeki depremzedelerin tüm ihtiyaçlarının karşılandığını ifade etti.

Gelen yardımları gıda marketi ve konfeksiyon mağazalarıyla ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza ulaştırdıklarını kaydeden Altun, “Şu anda gıda marketimiz var. Raflardan insanlar istediği ürünü istediği şekilde alabiliyorlar. Gelen yardımları biz bu gıda marketlerimizde dağıtıyoruz. Elbiseleri de aynı şekilde konfeksiyon mağazamızda veriyoruz.” dedi.

Öncelik Çocuklarda

Kahramanmaraş merkezde 22 çadır kentin bulunduğunu ifade eden Altun, çadır kentlerde başka illere gitmek isteyen vatandaşlarımız için il dışı nakil büroları da oluşturulduğunu söyledi.

Deprem nedeniyle travma yaşayan çocukların kendileri için öncelikli olduğunu dile getiren Altun, “Akrabalarını kaybeden insanlar var. Ayrıca depremin şiddetinden dolayı korkan çocuklarımız var. Bunu atlatmaları lazım. Önce insanların psikolojilerinin düzgün olması gerekiyor. Bu nedenle psikososyal ekip çağırdık. Şu an çocuk etkinlik alanında, aktivitelerle depremin izlerini hafifletmeye çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Asrın felaketi” olarak nitelenen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin etkilediği Kahramanmaraş’ın Nurhak ilçesinde çalışmalarını sürdüren Muş Valiliği koordinesindeki ekipler, afetzedeler için çadır kent oluşturdu. İlçeye giden Muş İl Jandarma Komutanlığında görevli personel, ilçenin birçok noktasında insanların geçici barınma sorununun giderilmesi amacıyla kurduğu çadır kente vatandaşları yerleştiriyor. ( Muş Valiliği – Anadolu Ajansı )

Depremde evleri zarar gören Ali Arabacı, çadır kentte ihtiyaçlarının karşılandığını, bugünlerine şükrettiklerini belirtti.

Depremde ev içinde düştüğünü, ayağa kalkıp güçlükle dışarı çıktığını anlatan Arabacı, “Çadıra geldik. Ömür böyle devam ediyor. Ne olacak sonu bilmiyorum. Allah’ın bileceği iş.” dedi.

Zeliha Arabacı da depremde 4 yakınlarını kaybettiklerini, korkudan eve giremedikleri için çadır kente geldiklerini söyledi.

Yeter Göndöndüren de Oruç Reis Mahallesi’nde yaşadığı evin deprem nedeniyle kullanılamaz hale geldiğini belirterek yaralanmadan kurtuldukları için şanslı olduklarını söyledi.

MAKALEYE EMOJİ İLE TEPKİ VER
 • 0
  g_l_mse
  GÜLÜMSE
 • 0
  susma
  SUSMA
 • 0
  d_l_ikarma
  DİL ÇIKARMA
 • 0
  kizgin
  KIZGIN
 • 0
  donmu_
  DONMUŞ

SanalTus.Com Administrator

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir