1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Kırmızı Şeker Pancarının Faydaları Nelerdir?

Kırmızı Şeker Pancarının Faydaları Nelerdir?
0

Şeker Pancar Nedir?

Pancar ıspanakgiller familyasına ait 2 yıllık otsu bir bitkidir. İlk yıl sadece rozet yaprakları oluşur ve çiçek açmaz. İkinci yıl boyu 50 santimi bulur. Tepesindeki çiçekler salkım şeklinde ve yeşil renklidir. Köklerinin küçük bir bölümü dışardan görülür. Dışı sarımsız içi ise beyaz renklidir. Kırmızı pancarın yaprakları kahverengimsi kızıl renklidir. Kökleri küre şeklindedir. Şeker pancarına göre küçük, dışı grimsi kırmızı içi ise kan kırmızısı renktedir. Pancarın anavatanı Türkiye, Suriye, Filistin ve Mısırdır.

Şeker Pancarının Saklanması ve Toplanması

Şeker pancarının kökleri sonbaharda sökülür. Temizlendikten sonra pancarlar şeker fabrikasına götürülür. Evlerde közde ve fırında pişirerek tatlısı yapılır. Yaprağı yeni çıkmaya başlandığında yenilir. Kırmızı pancar köklerinin yemeği ve salatası yapılır. Şeker pancarının içinde sakaroz ve betain bulunur.

Şeker Pancarının Faydaları Nelerdir?

Kırmızı pancar karaciğerin çalışmasını düzene sokar. Çok iyi bir idrar sökücüdür. Kansızlığa iyi gelen şeker pancarı özellikle şeker hastaları ve verem tedavisi görenlere uzmanlar tarafından tavsiye edilir. Mide ve bağırsakları kuvvetlendiren şeker pancarı sindirim sistemini düzene sokar. Sinirleri yatıştıran şeker pancarı strese bağlı gerginlikleri alır. Vücuda güç ve kuvvet veren şeker pancarı hastalıklara karşı vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir. Herhangi bir yan etkisi olmayan şeker pancarını emziren kadınlar, hamileler ve kronik rahatsızlıkları olanlar da rahat bir şekilde tüketebilir.Alternatif tıp için kullanılan, doğal ürünleri ve bitki köklerini kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın. Alternatif tıp yani halk arasında kocakarı ilacı olarak geçen doğal ürünler kişiden kişiye farklı etkiler ve reaksiyonlar gösterebilir. Toplanma alanlarına göre farklı toksinler barındırabilir. Doktorunuzdan onay aldıktan sonra kullanmanızda hiçbir sakınca yoktur.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

SanalTus.Com Administrator

Yorum Yap