1. Ana Sayfa
 2. Haberler

Kontakt Lens Kullanımında Yapılmaması Gereken 13 Şey!

Kontakt Lens Kullanımında Yapılmaması Gereken 13 Şey!
0

Kontakt lens kullanımında yapılmaması gerekenler için bu makaleye göz atmalısınız. Çünkü gözlerimiz çok önemlidir. Görme bozukluklarının düzeltilmesinde, göz renginin değiştirilmesinde, ya da kornea hastalıklarının tedavisinde kontakt lens kullanılmaktadır.Kontakt lens, 1800’lerde göz bebeğinin önünü tamamen kaplayan üfleme cam lenslerden yapılan incecik plastik kornea lenslerine uzanan bir evrim geçirmiştir. Günümüzde lens çeşitleri ve malzemeleri sağladığı kullanım seçenekleri ile çeşitlidir.Göz yapısına uygun kontakt lens seçimi için göz doktoru tarafından göz muayenesi yapılır. Muayenede kullanılacak lens tipi, derecesi, taban eğrisi ve çapı belirlenir. Uyumu belirlemek için aynı anda veya mümkün olan en yakın diyoptride bir lens takılır. Lensin hareketi, dengesi, ortalaması incelenir.

Ne yapmamalı:

 1. Kontakt lens kullanmaya başladıktan sonra gözlüğünüzü atmayın. Geri dönmesi gereken aciliyeti asla bilemezsiniz. Ayrıca reçeteli gözlükler güncel olmalıdır.
 2. Kişileri kullanırken güneş gözlüğü kullanmayı bırakmayın. Lensleri kullanırken yine de zararlı UV ışıklarından korunması gerekir.
 3. O bilgisayar ekranına, akıllı telefona veya başka herhangi bir cihaza ara vermeyi unutmayın. Gözün kurumasına ve gözün üzerindeki gerginliğin artmasına neden olur.
 4. Biofinity kontakt lensleri ve diğer kontakt lens çevrimiçi olarak satın alınabilir. Bunu aklınızda bulundurarak, yine de satın almadan önce iyi bir göz uzmanına danışmayı unutmayın.
 5. Lenslerin kullanımı ve saklanması söz konusu olduğunda uygun hijyeni sağlamayı unutmayın. Temiz bir göz bakımı rutini, sağlıklı bir göz bakımı rutinidir ve bunun tersi de geçerlidir.
 6. Temizleme solüsyonlarını rastgele değiştirmeyin. Piyasada çok fazla seçenek var ve göz doktorundan öneri isteyin.
 7. Kontakt lens takarken asla gözleri ovalamayın. Göze ve özellikle korneaya ciddi zararlar verir. Gözlere gelince daima nazik olun.
 8. Lense kirli veya ıslak ellerle dokunmayın veya lensleri temizlenmemiş bir kutuya yerleştirmeyin. Lensler suyla tam olarak uyumlu değil, aslında hiçbiri. Bu nedenle, gözlere su girmesine izin vermeyin veya gözlerinizi suyla yıkamayın.
 9. Asla kontakt lens takılıyken uykuya dalmayın veya banyo yapmayın, yankılanmalar ciddidir.
 10. Makyaj ürünlerine lenslere dokunmayın. Onlara zarar verecek ve kullanım için uygunsuz hale getirecektir. Olursa, onları temiz ellerle çıkarın, temizleyin ve ardından tüm işlemi tekrarlayın.
 11. Gözlere ter girmesine izin vermemeye çalışın. Kontakt lens spor ve ısı dostudur, ancak kesinlikle terletmezler. Aynısı yüz kremi, yüz serumu, yüz yağı, güneş kremi, diğer göz ürünleri vb. İçin de geçerlidir.
 12. Fiyat sorunları, miktar veya başka herhangi bir şey üzerinde asla kaliteden ödün vermeyin. gözler hassastır ve uygun şekilde tedavi edilmeyi hak eder. Biofinity kontakt lensler gibi kaliteli ürünlere güvenin 
 13. Gözde uzun süreli kızarıklık, tahriş, kuruluk, incinme vb. Durumlarda kontak lens kullanmaya devam etmeyin onları çıkarın ve sorun devam ederse hemen bir doktora görünün!

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

SanalTus.Com Administrator

Yorum Yap