1. Ana Sayfa
  2. Donanım Haberleri
Trendlerdeki Yazı

M ve U İşlemci Farkı

M ve U İşlemci Farkı nelerdir? Aralarında performans olarak nasıl bir fark var? Bu tür sorularınızın cevabını bu yazımızda.

M ve U İşlemci Farkı Nelerdir?
0

M ve U İşlemci Farkı nelerdir? Aralarında performans olarak nasıl bir fark var? Bu tür sorularınızın cevabını bu yazımızda.

Dizüstü bilgisayarlarda bulunan işlemcilerin sonunda hep M ve U ibaresi yer alır. Örneğin, “İntel Core i7-620M veyahut İntel Core İ7 7200u.” Dizüstü bilgisayar satın alacak kişi bilgisayarın özelliklerine baktığında M veyahut U ibaresini gördüğünde ne anlama geldiğini bilmeyebiliyor. İşte bizde bu yazımızda M ve U ibareli dizüstü bilgisayar işlemcilerinin ne anlama geldiğini anlatmaya çalışacağız.

M ibaresine sahip işlemciler: Sonunda M ibaresi yer alan işlemciler güçlü ve yük kaldırabilen dizüstü bilgisayar işlemcileridir. Bunun yanında batarya, pil konusunda sizi üzecek seviyeye ulaşabilir zaman zaman. Oyun, bilgisayara yük bindirecek işlemler için dizüstü bilgisayarınızı kullanacaksanız, M ibaresi yer alan işlemcilerin bulunduğu dizüstü bilgisayarları tercih etmelisiniz.

M ve U İşlemci Farkı Nelerdir?

U ibaresine sahip işlemciler: U ibaresi bir nevi Ultrabook anlamına gelmektedir. U ibaresine sahip işlemciler az güç tüketimi ve yüksek pil ömrü vaat eder. Bunun yanı sıra U ibareli işlemciler günlük kullanım için tercih edilmelidir.

Yani kısaca özetlemek gerekirse M ibareli işlemciler yüksek performans, U ibareli işlemciler ise yüksek pil ömrü ve düşük güç tüketimi sunuyor. Ofis bilgisayarı alırken kesinlikle U işlemcileri tercih etmelisiniz, pil ömürleri yüksek olduğundan şarja takmadan çok daha fazla bilgisayarı kullanabilirsiniz. Yüksek performans gerektiren oyun veya grafik işlemleri için de M işlemcileri seçebilirsiniz, gerçi son zamanlarda artık M işlemciler Masaüstü işlemciler ile aynı konuma geldi.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

SanalTus.Com Administrator

Yorum Yap