1. Ana Sayfa
 2. Haberler
Trendlerdeki Yazı

MSI Modern MD271CP İnceleme

MSI Modern MD271CP inceleme yazımızda ürün hakkında merak etmiş olduklarınızın hepsine ulaşacaksınız. MSI Modern MD271CP fiyatı, MSI Modern MD271CP özellikleri,

MSI Modern MD271CP İnceleme
0

MSI Modern MD271CP inceleme yazımızda ürün hakkında merak etmiş olduklarınızın hepsine ulaşacaksınız. MSI Modern MD271CP fiyatı, MSI Modern MD271CP özellikleri,

Bugün inceleme masamızda MSI Modern MD271CP var. Modern MD271CP için sıra dışı bir iş monitör diyebiliriz çünkü günlük iş ve görevlerinizi yerine getirirken şık görünmek için tasarlanmıştır.

Bu yazımızda MSI MD271CP incelemesini yaparken aynı zamanda monitör seçerken nelere dikkat etmelisiniz ondan da bahsedeceğiz.

Monitör Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Monitör seçerken birçok faktöre dikkat etmelisiniz. Öncelikle, monitörün ekran boyutunu seçmelisiniz. Genellikle 21-27 inç arasında olan monitörler en popüler olanlar. Daha küçük ekran boyutları hem daha ucuz hem de daha taşınabilir olabilir, ancak büyük ekran boyutları daha rahat bir kullanım sağlar.

Monitörlerde çözünürlük da önemlidir. Genellikle Full HD (1920×1080 piksel) veya 4K (3840×2160 piksel) çözünürlükte monitörler bulunur. Daha yüksek çözünürlük, daha net ve detaylı bir görüntü sağlar. Ancak daha yüksek çözünürlük, daha yüksek bir donanıma ihtiyaç duyar, bu nedenle sisteminizin bu çözünürlüğü destekleyip desteklemediğini kontrol etmelisiniz.

Monitörlerde gösterim süresi (refresh rate) de önemlidir. Genellikle 60Hz olan monitörler, 60 kare gösterme sıklığına sahiptir. Ancak oyun veya hareketli içerikler için daha yüksek bir gösterim süresine ihtiyaç duyulabilir. Bu nedenle, monitörün en az 75Hz gösterim süresine sahip olmasına dikkat etmelisiniz.

Monitörlerde görüntünün yansıma oranı (response time) da önemlidir. Bu oran, monitörün bir pikseldeki renk değişimini ne kadar hızlı yansıtabildiğini gösterir. Düşük yansıma oranı, monitörün görüntüler arasında yanıp sönme (ghosting) gösterme olasılığını arttırır. Bu nedenle, monitörün en düşük yansıma oranına sahip olmasına dikkat etmelisiniz.

Monitörlerde renk doğruluğu da önemlidir. Monitörün renkleri doğru bir şekilde göstermesi, renkler arasındaki geçişlerin düzgün olmasını sağlar. Bu nedenle, monitörün renk doğruluğu yüksek olan bir modele sahip olmasına dikkat etmelisiniz.

Peki MSI Modern MD271CP nasıl bir monitör?

Çoğu ticari ürün estetiği vurgulamaz, bu nedenle MSI göze çarpmak için muazzam bir iş çıkarmış ve bu sayede rakip ürünlerden ayrılmış. Önden bakıldığında ince çerçeveler ve şık yuvarlak bir taban göreceksiniz ve arkada MSI’ın panelin arkasına şık, kıvrımlı bir konektörle bağlanan silindirik bir ayağı var. Daha şık bir beyaz modeli bulunuyor ancak biz bugün daha sade olan siyah rengini inceledik.

MSI gayet yeterli bir malzeme kalitesine sahip diyebiliriz. Taban ve metal ayak oldukça sağlam, ancak plastik arka kısım bütünlüğü bozmuş diyebiliriz. Aletsiz montaj imkanı sunan bu paneli oluşturmak oldukça kolay. Eğme ve döndürme hareketinin yanı sıra 110 mm yükseklik ayarına sahiptir ve 75 mm VESA montajını destekler. Bu iyi bir hareket ve eksik olan tek şey ekranı portre moduna döndürme seçeneği. Ancak portre modu kavisli ekranlarda nadirdir ve MSI’ın 1500R ekran açısı birkaç büyük avantajı ön plana çıkarıyor.

Peki bu monitörde olmayan Pivot özelliği ne kadar önemli?

Pivot özelliği, bir monitörün ekranını döndürme özelliğidir. Bu özellik sayesinde monitör ekranını yatay veya dikey olarak kullanabilirsiniz. Bu özellik genellikle ofis veya tasarım gibi işlerde kullanışlı olabilir, çünkü ekranı döndürerek daha fazla içerik gösterebilir ve daha rahat bir görüş açısı elde edebilirsiniz. Ancak, bu özellik her monitörde bulunmayabilir ve monitörlerin bazılarında bu özelliğin açılıp kapatılması için bir düğme veya anahtar bulunabilir.

1500R ne anlama geliyor?

1500R kavis, bir monitörün ekranının yuvarlaklık derecesini gösterir. Bu değer, ekranın yarıçapının monitörün yüksekliğine oranıdır. Örneğin, 1500R kavis bir monitörde, ekranın yarıçapının monitörün yüksekliğinin 1.5 katı kadar yuvarlak olacağı anlamına gelir. Bu değer genellikle yüksek olan monitörlerde daha rahat bir görüş açısı elde edilebilir ve gözlerin daha az yorulması sağlanabilir. Ancak, düşük kavis değerleri de monitörlerde bulunabilir ve bu monitörler daha kare ekranlı olabilir. Bu değerin doğru bir şekilde seçilmesi, kullanıcıların ihtiyaçlarına ve tercihine göre değişebilir.

Monitörün tüm teknik özelliklerine bakacak olursak:

 • Panel Boyutu: 27″ (69 cm)
 • Panel Çözünürlüğü: 1920×1080 (FHD)
 • Yenileme Hızı: 75Hz
 • Tepki Süresi: 4ms
 • Panel Tipi: VA
 • Parlaklık (NIT): 250
 • Görüş Açışı: 178°(H)/178°(V)
 • Görüntü Oranı: 16:09
 • Kontrast Oranı: 3000:1
 • Dinamik Kontrast: 100000000:1
 • Aktif Görüntü Alanı (MM): 597.888(H) X 336.312(V)
 • Pixel Arası Uzaklık: 0.3114(H)x0.3114(V)
 • Renk Sayısı: 16.7M
 • Vesa: 75x75mm
 • Renk : Siyah

Peki monitörün performansı nasıl?

75 Hz yenileme hızı, günlük görevlerde sorunsuz animasyon ve hareket sağlar ve ekran, karmaşık yaratıcı işler için gereken 10 bit aralık yerine orta aralık 8 bit renk kullanır.

Kutudan çıktığı haliyle MSI’ın 183cd/m2’lik parlaklık seviyesi ofis kullanımı için yeterli, ancak 0,63cd/m2’lik siyah nokta çok yüksek – bu da hayal kırıklığı yaratan 290:1 kontrast oranı anlamına geliyor. Bu düşük kontrast oranı, renklerin derinlik ve canlılıktan yoksun olduğu ve yüksek siyah nokta, siyah alanların gri göründüğü anlamına gelir.

Ayarları değiştirmek için ekran menüsünü kullandıktan sonra MSI, 190cd/m2’lik bir tepe parlaklığa ulaştı, ancak bu, kontrast ve siyah nokta performansında fark edilebilir bir fark yaratmadı. Film ve video oyun modları da işleri iyileştirmedi.

Sonuç : MSI Modern MD271CP günlük ihtiyaçlarınız arasında biraz fotoğraf düzenleme veya tasarım çalışması varsa, bu ekran işinizi görecektir. Web sayfalarının ve günlük uygulamaların harika görünmesini sağlar ve çalışma saatleri dışında medya oynatmak için de ideal bir monitördür. Ancak günlük ihtiyaçlarınızın dışında profesyonel ihtiyaçlar ya da oyunlar için çok uygun bir monitör modeli değildir.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

SanalTus.Com Administrator

Yorum Yap